reklama

Rosický: Sparta ještě ne. Na konci sezony se mi dařilo

Tomáš Rosický přiznal, že po dobrém závěru sezony nemá důvod z Arsenalu odcházet. Tomáš Rosický přiznal, že po dobrém závěru sezony nemá důvod z Arsenalu odcházet. autor: CPA
Podle Rosického chybí Arsenalu jeden špičkový hráč typu Robin van Persie, aby Gunners čekání na trofej v příští sezoně ukončili.

Praha - Osm sezon už fotbalisté Arsenalu čekají na zisk jakékoliv týmové trofeje a spolu s nimi i kapitán české reprezentace Tomáš Rosický.

Gunners tentokrát ztratili šanci na vítězství v Premier League hned v úvodu sezony, brzy vypadli i z Ligového a Anglického poháru.

A v Lize mistrů se sice dokázali v osmifinále měřit s pozdějšími vítězi z Bayernu Mnichov, když na jeho hřišti dokázali v odvetě vyhrát 2:0, přesto jim to k odvrácení další "netrofejové" sezony nestačilo.

Podle Rosického chybí Arsenalu jeden špičkový hráč typu Robin van Persie, aby Gunners čekání na trofej v příští sezoně ukončili.

"Samozřejmě by nám prospělo, kdyby přišel jeden dobrý hráč a měli jsme větší šanci konečně nějakou trofej vyhrát. Motivací do další sezony je pro nás ale už jen to, že jsme v závěru sezony skvělým finišem zachránili pokaženou sezonu," řekl Rosický novinářům na nedělním sraze reprezentace před zápasem kvalifikace o postup na MS proti Itálii.

Tomáši, jak byste zhodnotil klubovou část sezony, v níž jste se opět museli obejít bez trofeje?
Vzhledem k tomu, jak se ta sezona odehrávala, musím být spokojen, jak nakonec dopadla. Nedávali nám v březnu skoro vůbec žádné šance a nakonec jsme přece jen předkolo Ligy mistrů uhráli. Lepší to asi být nemohlo, ta tabulka nelže, ty tři týmy byly lepší než my.

Šanci na titul jste přitom ztratili už v úvodu sezony, když jste se nedokázali vyrovnat s odchodem Van Persieho...
Ztratili jsme nejlepšího útočníka na světě, navíc nám odešel do Barcelony Song a bylo těžké dvě ztráty ze základní sestavy nahradit. Přesto si myslím, že postupem času se nám to podařilo. Na konci jsme hráli výborný fotbal, kdyby se brala tabulka od února, tak jsme na druhém místě za United.

Sice máte v Arsenalu ještě rok smlouvu, ale neuvažoval jste po neustálém vysedávání na lavičce na začátku roku o tom, že se vrátíte do Sparty?
Sparta ještě ne. S trenérem (Arsénem Wengerem) jsem mluvil, rád bych pokračoval, neuvažuju o tom, že bych někam odcházel. Na konci sezony jsem odehrál všechny zápasy, byl jsem u všech zlomových okamžiků, měl jsem z toho dobrý pocit. Mohl jsem sice být nespokojený, že jsem po svém návratu v prosinci na hřiště nedostal šanci dřív, nakonec to ale dopadlo dobře.

Mohlo to dopadnout ještě lépe, jeden gól vám totiž v Lize mistrů chyběl k vyřazení jejího pozdějšího vítěze...
Moc mě mrzí, že to nevyšlo, zvlášť když to Bayern nakonec celé vyhrál. Mnohem víc mě ale mrzí, že jsme nebyli letos konzistentní, měli jsme velké výkyvy v jednotlivých zápasech, hráli jsme vynikající zápas v Mnichově, pak jsme ale třeba odehráli hrozné zápasy v lize nebo v poháru.

Pojďme k pátečnímu zápasu proti Itálii. Jaké jsou její největší přednosti?
Čeká nás všechny nádherný zápas se skvělým soupeřem, absolutně top připraveným týmem. Už když hráli loni na Euru, hodně mě zaujali tím propracovaným tříobráncovým systémem, teď hrají na čtyři a také dobře. Na tom je poznat jejich variabilita.

Před 11 lety jste Itálii rovněž na Letné porazili (1:0) a Vy jste byl u toho. Pamatujete si na ten zápas ještě?
Ta situace je teď jiná než před 11 lety, srovnávat se to nedá, tady jde o důležité tři body, oni si můžou zajistit přímý postup na MS.

Pomůže vám, že Itálie jede po zápase ještě na Pohár FIFA do Brazílie?
Vůbec si nemyslím, že by nás Italové nějak podcenili, mají vynikající individuality a skvělé hráče. Přijedou sem vyhrát a podřídí tomu všechno.

Byl byste spokojen i s remízou, nebo byste ji bral jako neúspěch?
I remíza může být za určitých okolností dobrá. Pokud na podzim vyhrajeme všechny čtyři zápasy, postoupíme na mistrovství. Samozřejmě je ale reálnější s nimi vyhrát doma než pak u nich, s tím cílem do toho i jdeme. Zkušenosti z fotbalu mi dávají naději, že když vám vůbec nikdo nevěří, většinou to dobře dopadne.

Nemrzí Vás ale, že se zápas hraje po třech týdnech, kdy skončila klubová sezona?
Asi nikdo z fotbalistů nehraje rád po konci klubové sezony, navíc takhle dlouho. Dva týdny nic nedělat a pak se do toho dostat, to nikdo nemá rád, radši bych to hrál hned na začátku sezony. Záleží také na tom, kolik vám je let, v mém věku už se to těžko kouše.

reklama