reklama

Rozehnal, stoper, co Bílka nezajímá, Olomouc jen naťuknul

Staré dobré reprezentační časy. David Rozehnal na snímku s Milanem Barošem Staré dobré reprezentační časy. David Rozehnal na snímku s Milanem Barošem autor: Reuters
V OSC Lille se v létě změnil trenér a v tom vidí bývalý fotbalový reprezentant David Rozehnal novou šanci. S účastí na MS 2014 moc nepočítá

Lille - Chvíli už koketoval s myšlenkou, že se vrátí domů, do Olomouce. Ale pak se v Lille vyměnil trenér a David Rozehnal v tom ucítil novou šanci. 

Zato s návratem do reprezentačního týmu, ve kterém odehrál 60 utkání včetně Eura 2004, MS 2006 a Eura 2008, už příliš nepočítá.

Trenér Michal Bílek ho pozval jen na svou neslavnou premiéru, turnaj v Emirátech v roce 2009. A pak už nikdy.

S tím už se třiatřicetiletý stoper tak nějak smířil, větší starost mu v posledních měsících dělal fakt, že na jaře vypadl i ze sestavy Lille.

Ve francouzském klubu máte smlouvu ještě na rok. Dodržíte ji, nebo máte v hlavě myšlenky na přestup?

"Příští sezonu strávím v Lille. Rozhodl jsem se tak po konzultaci s novým koučem René Girardem. Přišel v létě i s celým novým trenérským týmem z Montpelllieru, kde spolu nedávno došli za titulem. S panem Girardem jsme si sedli, probrali moji situaci - a já z toho rozhovoru vycítil, že tady ještě mám šanci. A chci ji využít, nemám co ztratit."

Po zdravotní stránce jste v pořádku?

"Děkuju za optání, cítím se výborně. Je mi 33, ale cítím se tak na šestadvacet (směje se)! Po třítýdenním tréninkovém kempu je tělo unavené, ale ještě aby po takové zátěži nebylo."

Pod trenérem Garciou jste si moc nezahrál...

"Pár zápasů na podzim, na jaře jen pár minut, prakticky jsem byl několik měsíců mimo hru."

Šesté místo v lize, tím jste asi fanoušky příliš neuchvátili, co?

"Před sezonou jsme vyhlašovali útoky na poháry, kádr jsme na to měli, ale... Ještě se něco dalo uhrát v posledním kole, bohužel, nevyšlo to. Pro mě, pro lidi kolem klubu i pro fanoušky to bylo velké zklamání, samozřejmě."

Kjaer je konkurent. Ale dobře, že přišel

Lille v létě zatím udělalo jeden velký transfer - a zrovna na vaši pozici stopera, když přišel dánský reprezentant Simon Kjaer. Ten už má za sebou štace v Palermu, Wolfsburgu a hlavně v AS Řím. Co si o tom myslíte?

"Pro klub je to určitě dobře, že přišel, předtím klub získal jen několik perspektivních hráčů, kteří při vší úctě nemají tolik zkušeností co Simon. A já ho samozřejmě vnímám jako konkurenta, ale i kvalitního spoluhráče. Pro tým bude dobré, když se co nejrychleji dostane do hry, bude přínosem."

Zkraje léta proskočily nějaké spekulace o vašem možném návratu do Olomouce. Tak jak to bylo?

"Lhát vám nebudu. Měl jsem v Olomouci schůzku se Zdeňkem Psotkou (sportovním manažerem Sigmy), řekli jsme si, jaká je situace, v tu dobu jsem nevěděl, jak to se mnou v Lille bude. Ale po konzultaci s naším novým trenérem, o které už jsme mluvili, jsem se rozhodl, že v Lille zůstanu a budu se tu i nadále prát o místo v sestavě. A Zdeňkovi jsem zavolal a takhle jsem mu to na rovinu řekl."

Za rok vám v Lille vyprší smlouva. Už jste zhruba přemýšlel o nějakých vizích, co dál? Zda budete chtít prodloužit, vrátit se domů, nebo to zkusit ještě jinde v cizině?

"To je moc předčasné, mluvit o tom teď. Ve fotbale je rok moc dlouhá doba... Bude mi 34 let, nebudu nejmladší, určitě bych byl rád i za nabídku prodloužení smlouvy. Záleží na tom, jestli se mnou budou spokojeni. Nebo se uvidí, zda bude o mě ještě zájem v Olomouci, třeba to dopadne i tak."

Sen? Spíš Španělsko než Brazílie

Vy jste velký fotbalový cestovatel. V barvách Brugg, Paris SG, Newcastlu, Lazia, Hamburku a teď Lille jste si zahrál belgickou, francouzskou, anglickou, italskou i německou ligu. To se poštěstí málokomu. Máte přesto ještě nějaký nesplněný sen, destinaci, kde byste si ještě chtěl zahrát?

"Je hezké mít sny, ne? (usmívá se) Mým snem vždycky bylo zahrát si španělskou ligu. Ale jsem realista, myslím, že už to nedopadne, ale ten sen v hlavě pořád mám."

A co sny o mistrovství světa v Brazílii?

"Řeknu vám upřímně, že do reprezentace by mě mohly katapultovat asi jedině extra-super-kvalitní výkony ve francouzské lize. Musel bych hrát každý zápas a být jedním z nejlepších obránců v soutěži."

Trenér Bílek si vás zjevně příliš neoblíbil...

"Už jsem to říkal několikrát, že nejsem hráč, kterého trenér Bílek preferuje, já to respektuju, má svoje hráče. A zatím to klukům jde, i když to někdy trochu skřípe - pořád mají šanci na postup. Upřímně řečeno, já o tom moc nepřemýšlím. Reprezentace jsem nikdy nevzdal, ale trenér prostě dává přednost jiným hráčům. Doufám, že se jim podaří se na šampionát dostat, byl by to velký úspěch."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama