Ruka je hřích, Luísi Fabiano. Přijde disciplinárka boží

Jan Lipold Jan Lipold
22. 6. 2010 9:30
Bůh je na mistrovství světa zakázaný. Ale i tak vidí líp, než všichni rozhodčí

Hlášení módní policie: Ve čtvrtek hrají o postup nejen Slovensko s Itálií, ale i dva nejvymustrovanější trenéři na šampionátu: Mistr tepláků Marcello Lippi (vlevo) a Král proužkovaných obleků Vladimír Weiss.

Itálie - Slovensko. Tepláky nebo kvádro, koukat se na to nedá.
Itálie - Slovensko. Tepláky nebo kvádro, koukat se na to nedá. | Foto: Reuters

Žádný dress code pro střídačky ale FIFA nevydala, takže můžeme jen odborným okem konstatovat, že Lippi šel do tepláků předčasně a Weiss vypadá, jako by se před zápasem stavil na cikánské svatbě, akorát mu po cestě vypadla růže z klopy.

Neměli si to prohodit, není mafiózní ohoz spíš pro Itala? No nic, mizerným výkonům obou jedenáctek by to stejně nepomohlo.

Co FIFA naopak vydala, je zákaz propagace náboženství. Jediným povoleným náboženstvím je fotbal, případně modlitby k oficiálním sponzorům.

Jde to až tak daleko, že Wayna Rooneyho, kterého se novináři ptali, proč trénuje s křížkem na krku, mluvčí anglické reprezentace utnul: „O víře tady mluvit nebudeme."

Ač hluboce věřící, Rooney kleje jako dlaždič. To se smí.
Ač hluboce věřící, Rooney kleje jako dlaždič. To se smí. | Foto: Reuters

Je to směšné. Obracet oči k nebi se ještě smí. Pokřižování už je na hraně (vedou brankáři, konkrétně Srb Stojković po chycené penaltě Němců a Portugalec Eduardo, po každém gólu do sítě Severokorejců). A trička se vzkazy Pánubohu, jaká nosil pod dresem Kaká, už jsou nepřípustná. Žádný Bůh na seznamu sponzorů není.

Všimněte si: Přečetli jste v hledišti nějaký nápis, na vlajce, na transparentu? Jestli tam jsou, jako že spíš ani nejsou, protože se to nesmí nebo nehodí, kamery je pro jistotu nezabírají. Vuvuzely mají štěstí, že jen bzučí a neumí mluvit. A výhodu, že kdyby někdo začal skandovat, stejně ho nikdo neuslyší. Cokoli, co smrdí nějakým neautorizovaným vyjádřením názoru, bude umlčeno. Svátek fotbalu si rozvracet nedáme.

Ale Bůh, ten rozhodčí nade vším, to stejně vidí. A tak, až se Luís Fabiano vrátí domů, měl by navštívit svého zpovědníka a přiznat se: Otče, zhřešil sem. Jak, můj synu? Proti osmému přikázání. V páté minutě druhého poločasu. Asi to byla ruka. Dvojitá, a ne boží. A já ji zapřel. Mmm. Co je větší hřích, synu? Propásnout šanci, nebo promluvit křivého svědectví? Proto jdi, a po tréninku si přidej driblink s rukama sepnutýma k modlitbě. A bude ti odpuštěno. Bůh přece miluje hříšníky, co dávají góly.

Kromě Luíse Fabiana by měli zajít ke zpovědi také všichni ti simulanti, co se kácejí na trávník a drží za obličej, jako by právě dostali z každé strany nafackováno. Viz Řek Torosidios (proti Nigérii) a Pobřežoslonoviňan Keita (proti Brazílii), kteří si tím vymodlili (sic, dobrý Bože!) červenou kartu pro soupeře. Ačkoli Keita, jak správně postřehl Jaromír Bosák, se svíjel tak, jako by se chtěl nominovat na Jiráskův Hronov.

Když se nesmí fotbal plést do náboženství, dá se to zkusit z opačné strany. V katolické církvi už není tabu skoro nic. So tippen unsere Bischöfe, informují stránky kath.de. Někteří biskupové to vidí dokonce na německý titul!

Se zpracováním mistrovství v České televizi je to pořád stejné. Největší přidanou hodnotou jsou zpomalené záběry a archivní sestřihy; naopak skutečný komentář schází jak od komentátorů zápasu, tak většinou i od „expertů" ve studiu. (Před mistrovstvím Ota Černý sliboval, že když nebudou - kvůli rozpočtu - experti na místě, o to větší nášup expertíz nastane z Kavčích hor.)

Ta kvalita v útočné fázi tam byla. (Portugalsko-KLDR 7:0.)
Ta kvalita v útočné fázi tam byla. (Portugalsko-KLDR 7:0.) | Foto: Reuters

Takže, když je hra mizerná, dozvídáme se, že je hra mizerná a expertní komentář spočívá v tom, že „Brazilci zatím zklamali" nebo „doufejme, že druhý poločas bude lepší" (například trenér Pavel Hoftych). Případně, že „ta kvalita tam chybí" nebo „ta kvalita tam je". Neuvěřitelné.

Bohužel, lídr Jaromír Bosák se liší vlastně jen tím, že jeho tlachání je zábavnější.

Zkuste si vybavit, jak Česká televize pojímá hokej; a nejen při mistrovství světa, kde má výhodu reportérů na místě a našich borců na place. A srovnejte vklad komentátorů a komentátorů-expertů (Antoš, Hosták, Pospíšil, Zajíc), práci se statistikami, s backgroundem, rozbor hry…  Máte pocit, že se u hokeje tlachá? Na rozdíl od fotbalu mají komentátoři obleky; což je jen formalita, která ale symbolizuje rozdíl: Dáváme si na tom záležet.

Touto cestou bychom ty, kdo hovoří v ČT o fotbale, rádi poprosili, aby míči neříkali „balón", ale „míč". Nebo to alespoň prostřídali ve prospěch míče.

Víte, jak se polsky řekne Pobřeží slonoviny? Přece Wybrzeże Kości Słoniowej. Tady je v titulku videa důkaz. A ještě jednou předmět doličný pro Pánaboha.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Píšeme fotbalový deník:
Díl 1: Hitparáda: Nejhorší fotbalovou hymnu mají Němci
Díl 2: Říše zla posílá na šampionát Duklu a Rudou hvězdu
Díl 3: Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány
Díl 4: O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje
Díl 5: Nekamenujte sudí ani hráče, ještě než to začne. Až pak
Díl 6: Výbava rozhodčích: anglická sprostá slova
Díl 7: Gólman blbec, nebo míč blbec? A záchrana čtyřicátníkem?
Díl 8: Řev vuvuzel šíří viry a bacily. A upřímně, všechny štve
Díl 9: Co je nudnější? Fotbal sám, nebo přenos z Kavčích hor?
Díl 10: Tři videa pro Slováky. Tohle měli vidět a mohli vyhrát
Díl 11: Fotbal se promítal naruby: ákaK, nociaM, eilízarB, lóG
Díl 12: Trend MS? Safety First. Kdo nedostane gól, neprohraje
Díl 13. Vuvuzela je pýchou JAR. Čína na ní trhne miliony dolarů
Díl 14: Deset dní s fotbalem: nejhorší a nejlepší momenty

 

Právě se děje

Další zprávy