reklama

S vuvuzelou na fotbal? Na Spartě či Slavii řekli NE

autor: Reuters
České kluby se k problematice trubek stavějí různě

Praha - Vuvuzelám, hitu letošního fotbalového šampionátu v Jihoafrické republice, na tuzemských stadionech zřejmě pšenka příliš nepokvete.

Většina klubů se totiž k jejich používání při zápasech nestaví příliš kladně nebo je rovnou zakazují. Mezi ně patří i dva největší české celky - Sparta a Slavia.

"Změnili jsme návštěvní řád a zakázali jsme je ihned, jak se objevily zprávy, že by se mohly dovážet," řekl tiskový mluvčí Slavie Ondřej Zlámal. Stejně rychle zareagoval i letenský rival, který fanouškům přes web vzkázal: s vuvuzelou do Generali Areny nikoho nepustíme, chorály fanoušků nám jsou milejší.

Čtěte také:
Hradec nemá sedačky. Na Spartu se ale chystá dav fandů
Liga se po 4 letech vrací na Novu. Premiéru má v Edenu
V pátek začíná liga. Fanoušci ale do Edenu nechtějí
Řev vuvuzel šíří viry a bacily. A upřímně, všechny štve

Mezi zastánce zákazu patří i Bohemians 1905, kteří jakékoliv trubky postavili mimo návštěvní řád už loni, nebo nováček z Hradce Králové.

Vzzzzzzzzzz... Vítejte ve světě řvoucích vuvuzel Vzzzzzzzzzz... Vítejte ve světě řvoucích vuvuzel Prohlédněte zde

Jinde je zase zařadili mezi nebepečné a tudíž nepovolené předměty, které by mohly někoho zranit. "Je to předmět, který by mohl být některými jedinci zneužit k násilí. Nepustíme na stadion lidi s plastovými lahvemi, vlajkami na tenkých plastových tyčích a s vuvuzelami ano?" položil řečnickou otázku organizační pracovník olomouckého klubu Miroslav Skácelík.

K tomuto druhu předmětů planují přiřadit trubky i v Teplicích, na jejichž stadioně Na Stínadlech bude letos hrát i Ústí nad Labem.

Jinde jsou benevolentnější

V Ostravě vuvuzely návštěvním řádu nezakazují, ale doufají, že je příznivci příliš používat nebudou. "Fanoušci si u nás opravdovou sportovní atmosféru vždy uměli vytvořit svými hlasivkami. Vuvuzela není nic, co by kulisu fotbalu nějak obohatilo," má jasno mluvčí Igor Bruzl.

V Plzni problematiku vyhodnotí až podle úvodních kol, zatím je však nezakazují. "Pokud by vuvuzely měly zápas a jeho atmosféru nějak významně ovlivnit, pak by bylo možné zaujmout jiný postoj," řekl tiskový mluvčí klubu Pavel Pillár.

Nijak dramaticky neprožívají situaci kolem vuvuzel ani v Jablonci, Příbrami, Českých Budějovicích, Brně a dalších klubech. "Nic zakazovat nebudeme. Nemyslíme si, že by to mělo nějak narušit bezpečnost a atmosféru. Kdyby situace nějak přerostla únosnou mez, tak to budeme řešit," shodují se.

Podle fotbalového svazu mají kluby na svůj postoj k trumpetám plné právo, neboť žádné jednotné nařízení vrcholných orgánů tuzemského fotbalu nevyšlo. "Na fotbal vuvuzely nepatří, ale kluby si s tím poradí samy pomocí návštěvního řádu," konstatoval ředitel soutěže Ivo Lubas.

reklama