Šachtar má finále Poháru UEFA. Nakonec vyzve Brémy

ČTK ČTK, Red Spo
7. 5. 2009 23:10
Šachtar Doněck - Dinamo Kyjev 2:1, Hamburk - Brémy 2:3

Doněck - Prvním finalistou Poháru UEFA se stali fotbalisté Šachtaru Doněck. Tým českého defenzivního záložníka Tomáše Hübschmana v semifinále vyřadil v ukrajinském derby Dynamo Kyjev, když po úvodní remíze 1:1 zvítězil v domácí odvetě 2:1 brankou Ilsinha dvě minuty před koncem.

Hübschman však kvůli trestu za žluté karty o finále přijde.Sedmadvacetiletý obránce se mohl stát jubilejním desátým českým hráčem v historii, který by se představil ve finále druhé nejprestižnější pohárové soutěže.

Jenže poté co v druhé půli zastavil rychlý brejk hostů a následně bránil protihráči v rozehrávce, dostal od rozhodčího žlutou kartu, která ho o vysněné finále připravila.

Ve finále tak bude spoluhráčům jen držet palce z hlediště a věřit, že se stane šestým Čechem, který si bude moci potěžkat trofej pro šampiona Poháru UEFA. před ním se to podařilo jen Jiřímu Němcovi a Radoslavu Látalovi se Schalke, Patriku Bergrovi a Vladimíru Šmicrovi s Liverpoolem a loni Radku Šírlovi se Zenitem Petrohrad.

Nedojde tak ani k historicky prvnímu českému duelu ve finále, přestože David Jarolím má s Hamburkem v druhém semifinále dobrou šanci postoupit do finále přes Brémy.

Neuznaný gól vyhrotil emoce

Šachtar doma začal náporem, šance však dlouho nepřicházely. Až po čtvrthodině hry nedokázali hosté odvrátit centr, míč se odrazil na hranici pokutového území k volnému Jadsonovi a brazilský záložník napálil míč neomylně do horního rohu branky.

Gól však domácí až příliš uklidnil, a tak přepustili otěže hry Dynamu. To začalo zlobit především rychlými kombinačními akcemi středem hřiště a standardními situacemi, se kterými měl Šachtar problémy již v prvním zápase.

Po jednom z přímých kopů se dokonce Dynamo dočkalo gólu, rozhodčí ho ale kvůli ofsajdu tečujícího Vukojeviče neuznal. Při následných protestech dostali hosté dvě žluté karty, jejich zloba se pak projevila i ve zvýšené agresivitě v soubojích.

Kyjevští pak předvedli raketový nástup do druhé půle a po minutě a půl bylo srovnáno. Obrana Šachtaru si nechala utéct Bangouru, který se v koncovce nemýlil. Pokud by tímto skóre zápas skončil, šlo by utkání do prodloužení.

Šachtar však chtěl rozhodnout v normální hrací době, zatlačil Dynamo před jeho branku a vypracoval si několik nadějných pozic, ale bez nebezpečnější střely.

Prodloužení odvrátil Ilsinho

Nejblíže vytouženému gólu byl Ilsinho, který využil chybu brankáře a snažil se dotlačit míč do sítě, jenže jeden z obránců nebezpečí zažehnal.

Aktivita se však domácím nakonec vyplatila. Již se schylovalo k prodloužení, když se po pravé straně probil do vápna Ilsinho, stahovačkou se zbavil obránce a křížnou střelou rozhodl o postupu Šachtaru.

Ten si tak zahraje vůbec první velké evropské finále v historii klubu.

Hübschman po matném výkonu z prvního zápasu tentokrát patřil k oporám. Několikrát se dostal i k podpoře ofenzivy a málem se zapsal i mezi střelce.

V první půli nejprve přešel přes dva obránce, ale třetí mu nebezpečnou střelu z 20 metrů stačil zblokovat. Po změně stran zase z dobré pozice přestřelil.

Do statistik se tak zapsal pouze smolnou žlutou kartou, ze které si však hned po zápase zase tolik nedělal a oslavoval postup stejně jako spoluhráči.

Finále si nezahraje ani David Jarolím

Finále Pohár UEFA si nezahraje ani druhý Čech David Jarolím.

Jeho Hamburk nedokázal využít náskok 1:0 z prvního semifinálového duelu v Brémách a po dnešní domácí porážce 2:3 v odvetě se se soutěží rozloučil.

V zádech s jednobrankovým náskokem z prvního duelu se Hamburk nepotřeboval za každou cenu tlačit do bezhlavé ofenzivy. I tak se mu úvod povedl ještě lépe, než možná čekal.

Ve 12. minutě přežil nebezpečnou Pizarrovu hlavičku a z protiútoku udeřil. Mathijsen krásně vysunul kolmicí Oliče a chorvatský kanonýr zkušeně dloubl balon přes vybíhajícího Wieseho do sítě.

Zdálo se, že domácí mají hru pevně ve své moci, ale po půlhodině bylo vše jinak. Nejprve Oliče v druhé šanci vychytal brémský gólman a vzápětí se hosté dočkali vyrovnání.

Diego si ve středu hřiště krásně vyměnil balon s Pizarrem, dostal se až před Rosta a chytře jej přehodil.

Rozhodlo se ve druhé půli

Werder ožil a zatlačil domácí tým do hluboké defenzivy. V 37. minutě mohl dokonat obrat skvěle hrající Diego, jehož střela z dálky skončila s pomocí Rostovy teče na břevně. Hamburk byl rád, že do přestávky ubránil nerozhodné skóre.

Po pauze se domácí postupně vymanili z náporu. Po hodině hry poslal ostrý přízemní centr do vápna Jansen, ale nikdo z nabíhajících hráčů na něj nedosáhl a následnou Trochowského dorážku vyrazil Wiese.

Pak však přišla 66. minuta, kdy za šestnáctkou napřáhl Pizarro a Rost lovil podruhé balon z branky.

Čtvrthodiny před koncem mohlo být s otřesenými domácími ještě hůře, tentokrát ale Rost včas vyběhl a zneškodnil Pizarrův únik skrz nedůraznou hamburskou obranu.

V 83. minutě Brémy jásaly potřetí; na rohový kop si naskočil střídající Hugo Almeida a na brankové čáře doklepl hlavou Baumann. Za čtyři minuty vykřesal domácím naději další přesnou hlavičkou Olič, ale víc už Hamburk nestihl.

Po semifinálovém vyřazení z Německého poháru tak vypadl s Werderem také ve stejné fázi Poháru UEFA, oba týmy zakončí svoji šňůru čtyř vzájemných zápasů ligovým duelem.