reklama

Sahin o svém mentorovi Rosickém: V kariéře dokázal velké věci, ale hlavně je to skvělý člověk

Rozlučka Tomáše Rosického Rozlučka Tomáše Rosického autor: TR10/Vlastimil Vacek
Patřil k jedněm z největších talentů své doby. Když Nuri Sahin začínal svou kariéru, byl u toho Tomáš Rosický. Hodně mě ovlivnil, řekl Sahin.

Praha - Mají toho hodně společného. Oba začali v Dortmundu jako zázrační mladíci. Ve Vestfálsku ukázali, že mohou být nejlepší. Ještě zářivější kariéru jim ale oběma překazila zranění.

Tomáš Rosický a Nuri Sahin spolu v Dortmundu stihli odehrát jen rok, ale přátelí se dodnes.

"Pořád jsme v kontaktu. Tommy je můj kamarád," prozradil Sahin po rozlučkovém zápase. "Proto pro mě bylo velmi důležité, že s ním můžu tak hezký moment prožívat. Je to skvělý člověk a rozlučku jsme si parádně užili," usmíval se turecký záložník.

Kariéry obou hráčů se propletly v roce 2005, kdy Sahin coby šestnáctiletý mladíček začal hrát za A-tým BVB. Podobně jako Rosický si zkusil roli benjamínka kabiny, který musí hvězdám v týmu dokázat, že mezi nimi není náhodou.

"Hrál jsem s Rosickým v Dortmundu jeho první zápas, tehdy byl ještě docela dítě, ale ukázal nám, že je vynikající fotbalista," vzpomínal na společné působení brankář Jens Lehmann.

Skórující syn, velké hvězdy a skvělá atmosféra. Tak se Rosický loučil s kariérou Skórující syn, velké hvězdy a skvělá atmosféra. Tak se Rosický loučil s kariérou Prohlédněte zde

Sahin debutoval v roce 2005 jako nejmladší hráč v historii bundesligy, nastoupil když mu bylo 16 let a 334 dní. Rekord drží doteď. V základní sestavě proti Wolfsburgu byl společně s Kollerem i Rosickým.

"Za ten rok, co jsme spolu hráli hodně pomohl mojí kariéře. Byl jedním z lidí, díky kterým jsem jaký jsem. Byl hrozně upřímný, skvělý člověk a fotbalista. Vždycky se na něj můžete spolehnout," chválil bývalého spoluhráče Sahin.

Rosický mu jako zkušenější spoluhráč v kabině radil a nakonec se z něj a Sahina stali kamarádi. "Jeho rady mi hrozně pomohly, především mimo hřiště. Byl důležitým člověkem mé kariéry," zdůrazňoval. "Vždycky jsme byli v kontaktu. Ve fotbale je těžké mít opravdové přátele, protože se pořád přesunujete a navzájem se ztratíte."

Oba hráči se i později potkávali v Lize mistrů, to už ale jako soupeři.

Zatímco Rosický zamířil do Arsenalu, Sahina si koupil Real Madrid. Turecký záložník měl být tvůrce hry bílého baletu, ale kvůli opakovaným zraněním odehrál za španělský velkoklub jen minimum zápasů. Podobně jako Rosickému jeho kariéru přibrzdila zranění.

"Když jsme proti sobě hráli v Lize mistrů, byl hrozně rychlý. Musel jsem na něj křičet ‚stůj,’" vzpomínal se smíchem Sahin.

V sobotu se na Letné na hřišti potkal s Rosickým naposledy. "Byl to skvělý večer. Tomáš ve svém životě něco opravdu dokázal. Moc se mi to líbilo, má krásnou rodinu. Máma, táta, manželka, brácha i syn jsou úžasní lidé," uzavřel povídání o svém bývalém spoluhráči Sahin.

Rekordní přestup, hvězda Arsenalu, pád na dno a velká rozlučka. Projděte si kariéru Tomáše Rosického Rekordní přestup, hvězda Arsenalu, pád na dno a velká rozlučka. Projděte si kariéru Tomáše Rosického Prohlédněte zde
reklama