Sampdoria s Janktem překvapivě porazila Inter, AC poprvé v sezoně prohrálo

Aktualizováno 6. 1. 2021 23:08
Fotbalisté Juventusu Turín zvítězili v 16. kole italské ligy v Miláně nad vedoucím týmem tabulky AC 3:1 a připravili mu první porážku v sezoně Serie A. Zaváhal i druhý Inter, když po sérii osmi vítězství překvapivě prohrál v Janově 1:2 se Sampdorií, kterou jako kapitán vedl český záložník Jakub Jankto.
Fotbalisté Sampdorie se radují z výhry nad Interem Milán
Fotbalisté Sampdorie se radují z výhry nad Interem Milán | Foto: Reuters

Klopýtl také další favorit Neapol, která navzdory přesilovce doma senzačně prohrála se Speziou 1:2. Naopak AS Řím zvítězil 3:1 v Crotone a Bergamo porazilo Parmu jasně 3:0.

Ve šlágru v Miláně měl od začátku navrch turínský obhájce titulu. Povedený večer prožil především Chiesa, který tentokrát zastínil lídra střelecké tabulky Ronalda a zaznamenal první dvě branky "Staré dámy". Mezitím srovnal na konci poločasu Calabria. Triumf Juventusu pojistil v 76. minutě střídající McKennie.

Weston McKennie slaví branku Juentusu
Weston McKennie slaví branku Juentusu | Foto: Reuters

Milánští, kteří stále postrádají zraněného nejlepšího týmového střelce Ibrahimovice, prohráli v Serii A po 27 zápasech a poprvé od března. Na prvním místě tabulky mají nadále jednobodový náskok na Inter. Čtvrtý Juventus se přiblížil na rozdíl sedmi bodů, navíc má k dobru jeden zápas.

Favorizovaný Inter měl v Janově ve 12. minutě příležitost ujmout se vedení, ale Sánchez penaltu neproměnil. Na druhé straně se s pokutovým kopem vypořádal lépe bývalý hráč hostů Candreva a v 38. minutě zvýšil Keita. V druhém poločase dokázal Inter pouze snížit gólem De Vrije a v italské lize prohrál poprvé od říjnové porážky s AC. Jankto netradičně nastoupil jako kapitán Sampdorie a odehrál 75 minut.

K Interu se na rozdíl tří bodů přiblížil AS Řím, který i bez kanonýra Džeka v základní sestavě zvítězil na půdě posledního Crotone a potřetí za sebou bodoval naplno. Tým z italské metropole rozhodl třemi góly do pauzy, dvakrát se trefil Mayoral a především jeho druhá branka byla výstavní.

Špatnou formu z posledních týdnů potvrdila Neapol. Svěřenci trenéra Gattusa doma senzačně prohráli se zachraňující se Speziou 1:2 a ztratili body počtvrté z posledních pěti kol.

Favorita přitom poslal do vedení v 58. minutě střídající Petagna, ale za 10 minut po velmi sporné penaltě srovnal Nzola a obrat dokonal v 82. minutě dorážkou Pobega. V té chvíli už hosté hráli bez vyloučeného Ismajliho. Spezia zvítězila v Neapoli poprvé od roku 1949 a triumfu 5:1, naplno bodovala poprvé od začátku listopadu a poskočila na 16. místo.

Bergamo potvrdilo pohodlnou výhrou nad Parmou stoupající formu a po slabším období v průběhu podzimu bodovalo v Serii A pošesté za sebou. Na třetí Římany ztrácí aktuálně sedmá Atalanta pět bodů a má utkání k dobru. Naopak Parma počtvrté za sebou prohrála a propadla se k sestupovým příčkám. Na páté místo neúplné tabulky se posunulo překvapení ze Sassuola poté, co gólem v 83. minutě udolalo 2:1 předposlední FC Janov.

Další český reprezentant Antonín Barák byl u remízy Verony 1:1 v Turíně. Reprezentační záložník odehrál po odpykání disciplinárního trestu druhý zápas a do statistik se zapsal žlutou kartou.

Italská fotbalová liga - 16. kolo:

Cagliari - Benevento 1:2 (20. Joao Pedro - 41. Sau, 44. Tuia), Bergamo - Parma 3:0 (15. Muriel, 49. Zapata, 61. Gosens), Boloňa - Udine 2:2 (19. Tomijasu, 40. Svanberg - 34. Pereyra, 90.+2 Arslan), Crotone - AS Řím 1:3 (71. Golemovič - 8. a 29. Mayoral, 35. Mchitarjan z pen.), FC Turín - Hellas Verona 1:1 (84. Bremer - 67. Dimarco), Lazio Řím - Fiorentina 2:1 (6. Caicedo, 75. Immobile - 88. Vlahovič z pen.), Sampdoria Janov - Inter Milán 2:1 (23. Candreva z pen., 38. Keita - 65. De Vrij), Sassuolo - FC Janov 2:1 (52. Boga, 83. Raspadori - 64. Šomurodov), Neapol - Spezia 1:2 (58. Petagna - 68. Nzola z pen., 82. Pobega),  AC Milán - Juventus Turín 1:3 (41. Calabria - 18. a 62. Chiesa, 76. McKennie).

1. AC Milán 16 11 4 1 35:19 37
2. Inter Milán 16 11 3 2 41:21 36
3. AS Řím 16 10 3 3 35:24 33
4. Juventus Turín 15 8 6 1 32:15 30
5. Sassuolo 16 8 5 3 29:23 29
6. Neapol 15 9 1 5 32:15 28
7. Bergamo 15 8 4 3 36:21 28
8. Lazio Řím 16 7 4 5 25:25 25