reklama

Šampion Čech v extázi: Když mám pohár, dort nepotřebuju

autor: Reuters
Český brankář slaví vítězství v LM i třicáté narozeniny

Mnichov - Po Drogbově střele se zavlnila síť a v ten moment to přišlo. Myslí Petra Čecha projela vlna vítězné extáze.

Pár sekund nevěděl, kde je a co se s ním děje. Jen řval. Jako vítěz. Sen o triumfu v Lize mistrů se mu naplnil, dokázal to.

"Slavit třicátiny den poté, co vyhrajete Ligu mistrů, to je něco fantastického. Když teď mám pohár, tak už ani dort nepotřebuju," smál se při rozhovoru pro Skysport.

Všichni je odepisovali. Ale zvládli to

"Když jsme ve čtvrtfinále prohráli v Neapoli, všichni nás odepisovali. A vidíte - teď máme pohár!" jásal Čech.

Chelsea napsala opravdu neuvěřitelný příběh. A Petr Čech byl jedním z jeho hlavních hrdinů.

Zářil v odvetě s Neapolí, oporou byl v semifinálových duelech s Barcelonou a ve finále chytil tři penalty z šesti, když u všech pokutových kopů vystihl jejich směr. Víc už snad opravdu ani nejde.

Mourinhova parta znovu ožila

"Vždy jsem měl k míči hodně blízko a třikrát to vyšlo," usmíval se i v půl třetí ráno, když po dopingové kontrole, kterou musel absolvovat, hovořil s reportérem ČTk.

Ten příběh je fascinující. Tým, který před osmi devíti lety poskládal za peníze ruského oligarchy Abramoviče portugalský mág Mourinho, oslňoval svět, ale Liga mistrů pro něj byla zakletá.

Před čtyřmi lety, s Avramem Grantem na lavičce, došla Chelsea poprvé do finále, ale v penaltovém rozstřelu tam podlehla Manchesteru United.

"Jenže sedět v koutě a plakat nad rozlitým mlékem, to není můj styl. Minulost už nezměníte, ovlivnit můžete současnost a budoucnost," řekl k té reminiscenci Petr Čech v průběhu své vítězné noci.

AVB je přišel vyhnat. Selhal

S úkolem rozbít "Mourinhovu Chelsea" a postavit nějakou novou, modernější a mladší, přišel na začátku sezony do klubu Andre Villas-Boas. Jenže pohořel. Padl právě po utkání s Neapolí, do kterého nenasadil Drogbu, Lamparda, Terryho či Colea.

V ten moment Chelsea "přepnula program". Dosavadní asistent Roberto Di Matteo vsadil ve zbytku sezony na osvědčené opory. A začaly se dít zázraky.

V Premier League nikoli, tam Chelsea doklopýtala do cíle až jako šestá. A jedinou možností, jak hrát i v příští sezoně Ligu mistrů, byla varianta startovat jako obhájce trofeje.

"Hráli styl, který měli zažitý za Mourinha. Kvalitní obranu s bleskovým protiútokem," všiml si Zdeněk Psotka, expert povolaný do Studia ČT.

Mnichov už dvakrát chystal oslavu

Nutno dodat, že Chelsea se přes Barcelonu a nakonec i přes Bayern dostala díky naprosto totální defenzivě. Ve finále měla vlastně jednu jedinou šanci.

Ale poté, co Lampard ukázkově odbklokoval při rohovém kopu obránce, dokázal toho hlavičkář Drogba dokonale využít a srovnat v hodině dvanácté na 1:1.

Bayern totiž od 83. minuty vedl Müllerovým gólem 1:0 a Mnichov už se pomalu těšil na oslavu.

Když vychytal Robbena, už věřil

"Gól jsme nedostali v ideální dobu, ale měli jsme ještě osm minut. Navíc v této sezoně jsme už několikrát ukázali psychickou sílu. Na Barceloně jsme prohrávali, hráli v deseti a dokázali jsme se z toho vyhrabat. Věděli jsme, že když se budeme do poslední chvíle snažit, tak že se to může podařit," naznačil Čech, odkud Chelsea čerpala svou nezdolnou víru.

Když pak v prodloužení Drogba v přemíře snahy fauloval uvnitř pokutového území, Mnichov chystal vítěznou oslavu podruhé. Jenže Čech nepříliš povedený Robbenův pokus chytil. "Pak už jsem si říkal, že to nějak dokopeme..."

V penaltovém rozstřelu sice naděje Blues zkomplikoval Mata, ale Čech vyzrál na střely Oliče a Schweinsteigera. A to Chelsea bohatě stačilo k triumfu.

Přijdou triumfální oslavy - ale co dál?

Chelsea teď čekají obrovské oslavy, cesta Londýnem v otevřeném autokaru, na kterém se tým bude pyšnit ušatým pohárem pro vítěze Ligy mistrů.

A pak klub dojede na křižovatku. A na ní bude muset vyřešit, jestli koučem zůstane Roberto Di Matteo, nebo tým převezme někdo se zvučnějším jménem, třeba Fabio Capello.

Řešit se bude osud Drogby či Lamparda. I Petru Čechovi končí už za rok smlouva. Dosavadní jednání k prodloužení nevedla.

Nová smlouva, nebo megapřestup?

Víc už pro obhájení svého jména a vynikajících profesionálních kvalit Petr Čech udělat nemohl. Buď ho tedy čeká nová dlouholetá smlouva s odpovídající finanční odměnou, nebo megapřestup.

V klubech top-kvality mají nyní největší problém s brankáři v Manchesteru United. Sám Čech chce ale zůstat v Londýně, nejlépe v Chelsea.

Teď na to ale nemyslí. Teď slaví. A nejen narozeniny.

reklama