Šance Čechů na MS definitivně vyhasla. Bílek u týmu končí

Giorgio Chielini v 51. minutě vyrovnal na 1:1, o výhře Itálie 2:1 rozhodl gólem z penalty o tři minuty později Mario Balotelli.
Přitom v prvním poločase byli Češi na koni a v 19. minutě přetavili průnik ve vedoucí branku. Tomáš Rosický píchnul míč Petru Jiráčkovi (vlevo) do běhu, ten ho nacentroval do vápna Liboru Kozákovi (vpravo), který překonal Buffona.
Zápas se nesl ve znamení věčného souboje Petra Čecha a agilního italského útočníka Maria Balotelliho.
V 51. minutě udělal Petr Čecha chybu, šel po rohu ven z brány, míč podběhl a pro Giorgia Chielliniho (vpravo) už byla snadná úloha vyrovnat.
Za tři minuty dokonal italský obrat Mario Balotelli, který po faulu na sebe proměnil penaltu.
10. 9. 2013 23:20

Turín - Poslední naděje české fotbalové reprezentace na postup na mistrovství světa do Brazílie vyhasla.

Češi v kvalifikačním zápase prohráli v Itálii 1:2, když neudrželi vedení po prvním poločase, a je tak jasné, že i kdyby Češi ještě nějakým způsobem dosáhli na druhé místo ve skupině, do baráže by nešli, protože by měli z týmů na druhých místech nejhorší bilanci.

Zápas jsme v online reportáži sledovali ZDE.

Trenér českého týmu Michal Bílek po zápase přiznal, že nesplnil cíl, kterým byl postup na šampionát, a proto hned po zápase nabídl vedení FAČR svou rezignaci. Jeho předseda Miroslav Pelta ji přijal, a Bílek tak u týmu končí.

"Nesplnil jsem cíl, který jsme si dali, a tak podávám rezignaci," řekl Bílek po zápase České televizi.

Pelta také po zápase uvedl, že v závěrečných zápasech kvalifikace v říjnu na Maltě a v Bulharsku by tým měli dosavadní Bílkovi asistenti Josef Pešice a Tomáš Galásek, případně trenér jednadvacítky Jakub Dovalil.

Reakci Tomáše Rosického na rezignaci Michala Bílka čtěte ZDE.

Češi sice vedli od 19. minuty, kdy se po parádní kombinaci trefil Libor Kozák, Italové však v úvodu druhé půle skóre otočili. Nejprve se trefil v 51. minutě po rohovém kopu Giorgio Chiellini, o tři minuty později skóre otočil Mario Balotelli.

Kaňkou na zápase bylo odstoupení kapitána Tomáše Rosického už v prvním poločase kvůli zranění, ze stejného důvodu odstoupil i na začátku druhé půle Vladimír Darida a v závěru byl po druhé žluté kartě vyloučen Daniel Kolář.

Italové si naopak zajistili výhru ve skupině a stejně jako Nizozemci jako první z evropských týmů postupují do Brazílie.

Kozák mohl přidat uklidňující gól

Češi v prvním poločase vyškolili domácí z efektivity, protože v 19. minutě díky Kozákovi využili hned první nabídnutou šanci, kdežto Balotelli měl rovnou tři a ani jednu neproměnil. Ve 24. minutě dokonce trefil břevno.

Před přestávkou ale mohl Kozák přidat uklidňující trefu. V druhé šanci ale ideálního prostoru před brankou minul.

Souhrn ostatních zápasů kvalifikace o MS si přečtěte ZDE.

Po pauze nejprve opět pálil Balotelli a Čech jeho střelu vytěsnil. Pak si ale český gólman vybral slabší chvilku, když podběhl centr z rohu a Chiellini snadno hlavou vyrovnal.

Tři minuty na to Balotelliho fauloval ve vápně Gebre Selassie a sám faulovaný nařízenou penaltu proměnil.

Slibnou šanci na vyrovnání měl ještě v 67. minutě Jiráček, ale Buffon jeho pokus lapil a ve zbytku poločasu už Italové drželi zápas pod kontrolou.

"Rozhodla špatná bilance doma"

"Tím naším gólem jsme je zaskočili. Škoda těch tří minut v druhém poločase, když to otočili, byli sebevědomější a zápas si pohlídali," hodnotil utkání v rozhovoru pro Českou televizi brankář Petr Čech.

"Domácí vyhráli zaslouženě, měli hodně šancí, hlavně v první půli. Škoda té šance Kozáka na konci poločasu. Z naší strany to byl spíš boj. Nesplnili jsme cíl, který jsme si dali. Měli jsme velmi špatnou bilanci v domácích zápasech, to rozhodlo," doplnil jej Bílek.

Výsledky skupiny B:

Itálie - Česko 2:1 (0:1)

Branka: 51. Chiellini, 54. Balotelli z pen. - 19. Kozák. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark (všichni Švéd.). ŽK: Balotelli - Kolář, Kozák. ČK: 89. Kolář. Diváci: 35.299.
Itálie: Buffon - Bonucci, De Rossi, Chiellini - Maggio, Candreva, Pirlo, Montolivo (87. Motta), Pasqual (78. Ogbonna) - Giaccherini (46. Osvaldo), Balotelli. Trenér: Prandelli.
Česko: Čech - Gebre Selassie (77. Rabušic), Sivok, Suchý, Limberský - Procházka - Plašil, Rosický, Darida (55. Vaněk), Jiráček - Kozák. Trenér: Bílek.

Arménie - Dánsko 0:1 (0:0), Malta - Bulharsko 1:2 (0:1)

1. Itálie 8 6 2 0 15:5 20
2. Bulharsko 8 3 4 1 13:6 13
3. Dánsko 8 3 3 2 9:10 12
4. Česko 8 2 3 3 8:8 9
5. Arménie 8 3 0 5 8:10 9