reklama

Sázkařská aféra: Pozor! Jablonský, Halama a spol. smějí hrát

Jan Halama a David Jablonský smějí o víkendu zase nastoupit v mistrovských utkáních Jan Halama a David Jablonský smějí o víkendu zase nastoupit v mistrovských utkáních autor: ČTK
Odvolací komise FAČR zrušila předběžné opatření disciplinárky, které fotbalistům prošetřovaným v sázkařské aféře zakazovalo hrát fotbal

Plzeň - To jsou zvraty! Jedenácti fotbalistům, kteří jsou členy Fotbalové asociace ČR a policie je obvinila z korupčních trestných činů v tzv. sázkařské aféře, zakázala disciplinárka až do vyřešení případu nastupovat k mistrovským utkáním.

Jenže už to neplatí! Odvolací komise FAČR shledala, že disciplinárka v této věci nepostupovala správně  - a zákaz startů u všech hráčů, kterých se týkalo, zrušila.

"Ano, to znamená, že třeba David Jablonský nebo Jan Halama, ale i všichni ti ostatní hráči mohou hned o víkendu nastoupit k mistrovským utkáním," řekla Aktuálně.cz předsedkyně odvolací komise Kateřina Radostová.

Odvolání k její komisi podali jen tři z jedenácti takto dotčených fotbalistů: David Jablonský, hráč prvoligových Teplic, Jan Halama, který teď z Českých Budějovic hostuje v Bohemians Praha, a také Vítězslav Brožík, nyní hráč divizních Lovosic.

Všech 11 fotbalistů může jít do akce

Odvolací komise jejich odvoláním vyhověla - a zároveň zrušila platnost výroku disciplinárky o zákazu startů také u zbývající osmičky fotbalistů, byť se sami neodvolávali. "Ale naše komise nastudovala i jejich případy," říká Radostová. A její tým shledal, že disciplinárka u těchto hráčů použila stejný postup, podle "odvolačky" nesprávný.

"Disciplinární komise jim předběžně zastavila činnost, ale podle neplatného disciplinárního řádu," říká Radostová. A v tom shledala zásadní přehmat.

Šéf disciplinárky Richard Baček zdůvodňoval tento postup faktem, že vyšetřované skutky fotbalistů se údajně měly uskutečnit v období, kdy platil právě starý disciplinární řád. Ten umožňoval pozastavení činnosti až do vyšetření případu. Nová norma, platná od 1. 7. 2013 to ovšem neumožňuje.

"A pozastavení činnosti do vyšetření případu je zjevně záležitost procesní. A v procesních věcech je zapotřebí postupovat podle nyní platného disciplinárního řádu," vysvětluje Radostová.

Proti výroku odvolací komise už není žádný opravný prostředek, takže všichni vyšetřovaní fotbalisté (viz box) mohou o víkendu nastoupit k mistrovským utkáním, pokud je do nich jejich kluby postaví.

V boxu najdete i jméno Jana Lelingdona, bývalého hráče jihlavské juniorky, který je sice obviněn policií, ale není momentálně členem FAČR, proto se na něj výroky disciplinárky, ani odvolací komise nevztahují.

Seznam obviněných

Ondřej Bíro
Vítězslav Brožík
Jan Halama
Jan Hanzal
Jaroslav Chalupa
David Jablonský
Daniel Kaplan
Karel Kodeš
Lukáš Křeček
Jan Leligdon
Michal Macháček
David Placák
Michal Káník
Jan Kalenda

Zbyněk Hauzr
další jména jsou zatím neznámá

reklama