reklama

Sázkařský skandál ve fotbale! Policie zatýká i hráče 1. ligy

Na světlo českého fotbalu se dere další korupční skandál. Na světlo českého fotbalu se dere další korupční skandál. autor: Reuters
Policie od středečního rána zatkla desítky fotbalistů z nižších soutěží i z první ligy.

Praha - V českém fotbale se rozjíždí megaskandál. Sotva uhasla reálná šance národního týmu postoupit na MS 2014, začala vlna zatýkání.

"Tentokrát nešli po rozhodčích, ale po hráčích, kvůli sázení," říká zdroj Aktuálně.cz z fotbalového prostředí.

Hráči si podle všeho domlouvali mezi sebou výsledky a pak podle toho ovlivňovali zápasy. Samozřejmě s finančním profitem.

"Pár lidem napíchli telefon a už to jelo," říká zdroj Aktuálně.cz.

Policie akci potvrdila. Zatčeno mělo být větší množství fotbalistů z různých soutěží, podle informací isport.cz, který zprávu přinesl první, dokonce i z Gambrinus ligy.

Zatčen by měl být Halama

Deník Aktuálně.cz zjistil, že výslechy hráčů proběhly v Teplicích.

"Policisté během dne přijeli na klub a vyslýchali několik našich fotbalistů," potvrdil ředitel klubu František Hrdlička. Deník Aktuálně.cz má i jedno jméno, mezi vyslýchanými byl i David Jablonský.

Padlo i jméno Egona Vůcha, reprezentanta do 21 let. U něj má jít ovšem údajně o to, že měl naopak nabídku na manipulaci kvůli sázení odmítnout.

Vyslýchán byl i Karel Kodeš, hráč Teplic, který nyní hostuje v Chomutově.

"Zaplaťpánbůh, že se do toho policie pustila a ty věci se pročistí," říká František Hrdlička.

Jan Halama, který ve střížkovském klubu Bohemians Praha hostuje z Českých Budějovic, by měl být jedním ze zatčených hráčů. "Nevím, co s ním je, dneska bez omluvy nepřišel na trénink," říká Michal Dyml, manažer pražského klubu.

Roudnice potvrdila zatčení

Problém potvrdila třetiligová Roudnice nad Labem. "Vzali nám čtyři hráče. Nevím ale, jestli jsou ve vazbě, nebo jsou vyšetřováni na svobodě. Něco tam ale probíhá. Nevím, o co jde a v jaké fázi to je. Slyšel jsem ale, že se jedná o sázení a ovlivňování zápasů," potvrdil pro isport.cz předseda klubu Pavel Dohnal.

Nepodložené spekulace, že problém mají mít i hráči Ústí nad Labem, odmítl manažer druholigového klubu Stanislav Pelc: "Hráči byli na tréninku všichni, o žádném problému nevíme."

Policejní prezident: Jsem v Bosně, ne s Peltou

Policejní prezident Martin Červíček odmítl, že by už o celé věci jednal s předsedou FAČR Miroslavem Peltou. "Není to tak, jsem v Bosně, takže jsme se nepotkali. Ale o té akci protikorupční policie vím, probíhala už od rána," potvrdil policejní prezident pro Aktuálně.cz.

Oficiálně zatím dělá Fotbalová asociace ČR mrtvého brouka. "K této záležitosti nevíme žádné podrobnější informace, jen to, co uvedla policie ve svém tiskovém prohlášení. Do doby, než náš bezpečnostní manažer, který je momentálně na setkání bezpečnostních manažerů UEFA ve Varšavě, nebude mít bližší informace, nebudeme záležitost nijak více komentovat," řekl ČTK tiskový mluvčí asociace Jaroslav Kolář

Obří akci by mělo dozorovat jedno z jihočeských státních zastupitelství.

"Kriminalisté našeho útvaru dnešního dne provádějí úkony trestního řízení ve věci podezření z korupčního jednání ve fotbalovém prostředí, možného ovlivňování zápasů v rámci různých fotbalových soutěží a s tím související sázkařskou činností," vyjádřil se Jaroslav Ibehej, mluvčí protikorupční policie.

reklama