reklama

Ščasného recept na Evropu: Manželka jako talisman, energii nabírá s vnoučaty

Zdeněk Ščasný Zdeněk Ščasný autor: Milan Kammermayer
Trenér Sparty Zdeněk Ščasný nedá dopustit na rodinu. Tak jako on bouřlivě prožívá zápasy z lavičky, fandí a drží palce jeho nejbližší. Však jsou také všichni pořádně zasaženi fotbalem. Manželka Hanka objíždí spolu s ním zápasy Evropské ligy, dcera Pavlína s vnoučaty mu dělají domácí kulisu.

Praha - Když se hráčů nebo vedení Sparty zeptáte, co stojí za její letošní úžasnou jízdou Evropskou ligou, většinou na trenéra Zdeňka Ščasného nezapomenou. On zase v rozhovorech myslí na rodinu. Tak jako on bouřlivě prožívá zápasy z lavičky, fandí a drží palce jeho nejbližší. Však jsou také všichni pořádně zasaženi fotbalem.

V první řadě je tu manželka Hana, která ho provází jeho štacemi po celou jeho kariéru. A že už toho má osmapadesátiletý kouč za sebou skutečně hodně. Jako hráč nějaký čas pobýval na Kypru, jako trenér zase třeba v Řecku nebo Maďarsku.

Není divu, že chce mít lodivod Sparty svou choť vždy u sebe, byť se s týmem vydává na dalekou cestu Evropou. Nosí mu štěstí. Před odvetou v Krasnodaru musela paní Ščasná zrušit plánovaná vyšetření, aby mohla s manželem odletět, a vyplatilo se. Sparta vyhrála 3:0 a postoupila, stejně jako poté na půdě Lazia Řím.

"Mamka jezdí s tátou po Evropě pravidelně, jsme i na každém domácím utkání, prožíváme tu jejich jízdu opravdu usilovně," prozradila Aktuálně.cz dcera Zdeňka Ščasného Pavlína, nyní už také bývalá fotbalistka.

Když je sezona, jde na ryby

Sama hrála dlouho za Spartu, než se vydala například do Bayernu Mnichov nebo švédského Malmö. Teď už je ve 34 letech také rodičem, a má tak čas na fandění Letenským. "Tátu ohromně podporujeme, jsme sparťani od malička, takže teď, když ji trénuje, můžeme si to naplno užívat. I když jsme samozřejmě fandili dřív i týmům, které trénoval předtím," dodává.

Ščasný si totiž cestu do Sparty dlouho hledal, přestože za ni sám odehrál sedm let. Poprvé se na Letné zastavil v roce 1996 nejprve jako asistent a poté i jako hlavní trenér, stihl dva tituly, ale pak přišla dlouhá pouť přes cizinu i české kluby jako Žižkov, Most, Mladou Boleslav nebo Teplice. Do pokrevního klubu se vrátil zase až loni.

Děti mu během té doby dospěly a stal se dědečkem. Pro Pavlínu to ovšem znamená, že může maximálně na sparťanské domácí zápasy. "Mám dvě malé děti, takže musím být doma, ale jsou to samozřejmě příjemné starosti," usmívá se Ščasná.

Větší vytížení Ščasného a zápasy dvakrát do týdne se ale prý na chodu rodiny příliš nepodepisují. "Samozřejmě ta předzápasová soustředění tam jsou, ale od rodičů bydlím kousek, takže se vidíme poměrně často," přiznává dcera.

Syn Michal trénuje v Senici

Na lavičce mnohdy hodně energický kouč se prý rád vrací k rodinnému krbu, aby se uklidnil v prostředí mimo fotbal. "Jak má chvíli, tak se snaží odpočívat. Chodívá na ryby, ale na ty ještě doteď nebyla sezona, tak se alespoň věnuje vnoučatům."

Nesmíme zapomenout ani na Ščasného syna Michala, který po vzoru otce také zakořenil u fotbalu. Však ho také měl pod trenérskými křídly chvíli ve Spartě nebo na Žižkově. Jako obránce ale takových úspěchů jako tatínek nebo sestra nedosáhl.

Možná to všechno ještě přijde, v 37 letech totiž nyní rozjíždí na Slovensku trenérskou kariéru. "Dělá asistenta trenéra v Senici. Nejprve trénoval děti, ale teď už se posunul k dospělým, jeho kariéra tedy také stoupá. Je to pro něho první zkušenost na lavičce ligového áčka. Moc se sice nevidíme, ale na dálku mu držíme palce," říká sestra Pavlína.

Na dálku budou děti držet palce i Spartě, kterou ve čtvrtek čeká první čtvrtfinálový zápas Evropské ligy na Villarrealu. Duel začíná ve 21:05, sledovat ho můžete na ČT Sport nebo v naší online reportáži.

reklama