reklama

Ščasný v Řecku sbíral informace pro Spartu, pomohli staří známí

Trenér Zdeněk Ščasný na tiskové konferenci v Tripolisu předvedl svou řečtinu. Trenér Zdeněk Ščasný na tiskové konferenci v Tripolisu předvedl svou řečtinu. autor: Milan Kammermayer
V Řecku dříve trénoval dva kluby – Krétu a Panathinaikos –, teď bude Zdeněk Ščasný chtít další tým z této země porazit jako trenér Sparty. Tu ve čtvrtek čeká venkovní zápas Evropské ligy proti Asterasu Tripolis.

Tripolis - Pro trenéra Zdeňka Ščasného je čtvrteční úvodní zápas základní skupiny Evropské ligy s Asterasem Tripolis návratem do dobře známých míst. Osmapadesátiletý kouč fotbalistů Sparty totiž v minulosti v Řecku působil na lavičce OFI Kréta a také Panathinaikosu.

"Neřekl bych, že kvůli tomu je pro mě zápas s Asterasem prestižnější, ale hned po losu mě přepadla určitá nostalgie," řekl Ščasný na tiskové konferenci. "Zrovna dneska jsme se o tom také bavili s ostatními trenéry, kteří se mě ptali, jaké to tehdy bylo," přidal kouč.

Ščasný nejprve trénoval v sezoně 2002/03 na Krétě a s týmem obsadil osmé místo. Do Panathinaikosu poté přišel v průběhu ročníku 2004/05 a stal se prvním českým koučem, který v Lize mistrů vedl zahraniční klub. Ve skupině tehdy obsadil třetí místo, když aténský celek dovedl mimo jiné k dvěma remízám s Arsenalem.

Na dotazy odpovídal řecky

"Vzpomínám na to hrozně rád, byť druhé působení v Panathinaikosu nebylo tak dlouhé, jak jsem si představoval, přestože jsem ho ukončil sám," uvedl Ščasný. "Prožil jsem tam ale nádherné období, hráli jsme Ligu mistrů, ale bohužel jsme si výkony nedokázali přenést do domácí ligy, takže to dopadlo tak, jak to ve velkých klubech chodí," dodal.

"Ale musím zopakovat, že na Krétě to bylo nádherné období, potom v Aténách náročnější, hrozně těžké na psychiku. Když ale tohle všechno pominu, tak mi tady z tehdejší doby zůstalo hodně přátel, na které nikdy nezapomenu," přidal Ščasný, který na tiskové konferenci odpovídal na dotazy domácích novinářů plynulou řečtinou.

Právě staří známí pomohli Ščasnému získávat informace před čtvrtečním zápasem s Asterasem. "Ale pro samotný zápas to žádná velká výhoda nebude, spíš jsem toho využil k získání různých doplňujících informací," řekl Ščasný s tím, že obráceně se nikdo informace získat nepokusil. "Pouze včera volala jedna novinářka z Atén, ale spíš to byl přátelský rozhovor, jak se nám vede v lize a jak jsem spokojený," uvedl Ščasný.

reklama