reklama

Sebevražda, nebo otrava? Od záhadné smrti hvězdy českého původu uplynulo 80 let

Matthias Sindelar Matthias Sindelar autor: Internet
Přesně před 80 lety, 23. ledna 1939, zemřel ve Vídni fotbalista českého původu Matthias Sindelar. Jedna z největších rakouských fotbalových hvězd všech dob zemřela v pouhých 35 letech.

Sindelar byl nalezen mrtvý v posteli ve svém vídeňském bytě, vedle něho ležela jeho přítelkyně Camilla, která zemřela o den později. Jako oficiální příčina úmrtí byla stanovena otrava kysličníkem uhelnatým. Dodnes se ale spekuluje o sebevraždě. V centru Vídně byla v červnu 2008 odhalena Sindelarova pamětní deska.

Sindelar se narodil 10. února 1903 v obci Kozlov u Jihlavy v rodině kováře Jana Šindeláře, rodina ale brzy přesídlila do Vídně. Po otcově smrti za první světové války vyrůstal Sindelar v chudých podmínkách v českojazyčné vídeňské čtvrti Favoriten.

Jeho výjimečný fotbalový talent ho brzy přivedl až do špičkového klubu Austria Vídeň. Útočník Sindelar vybojoval s Austrií dvakrát, v letech 1933 a 1936, Středoevropský pohár, nejprestižnější mezinárodní klubovou soutěž meziválečné Evropy.

Později byl klíčovým hráčem rakouského "Wunderteamu" z 30. let, což je jedna z nejslavnějších ér rakouského fotbalu. Pro svůj křehký, elegantní styl hry získal přezdívku "Papírový", pod níž je dodnes v Rakousku znám. V letech 1931-34 dal za rakouský národní tým 27 gólů. Mezinárodní federací fotbalových historiků a statistiků byl vyhlášen nejlepším rakouským fotbalistou 20. století.

Po anšlusu Rakouska si Sindelar zadal s novým režimem, když zakoupil arizovanou kavárnu, jejíž původní židovský majitel zemřel později v koncentračním táboře v Terezíně. Do NSDAP ale nikdy nevstoupil.

"Letadlo vypadá, že se rozpadne." Fotbalista tušil neblahý konec, na jeho slova došlo "Letadlo vypadá, že se rozpadne." Fotbalista tušil neblahý konec, na jeho slova došlo Čtěte zde
reklama