reklama

Sebrané poháry i kolotoč dluhů. Trudný osud štiky Serie A

Parmě nejspíš pomůže už jen zásah shůry, její dluhy jsou tak veliké, že se prodávala za euro Parmě nejspíš pomůže už jen zásah shůry, její dluhy jsou tak veliké, že se prodávala za euro autor: Reuters
Parma už nemá ani na dopravu k zápasům Serie A, ještě loni si přitom v lize vybojovala právo hrát poháry.

Praha - Pojďme společně zachránit hrdiny z Parmy, vyzývá italské ligové kluby Massimo Ferrero, majitel janovské Sampdorie. "Nesmíme být neteční k profesionalismu, který fotbalisté Parmy ukazují v těžké situaci," poukazuje na situaci jako vystřiženou z hollywoodského filmu.

Katastrofální stav financí posledního celku Serie A zamezil nedělnímu utkání s Udine, Parma zkrátka na jeho uspořádání neměla peníze. Hráči se proto rozhodli k dalšímu zápasu do Janova odjet vlastními auty.

"Když jsme včera nehráli, měl jsem z toho velmi hořký pocit," uvedl v neděli kapitán týmu Alessandro Lucarelli v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Radio Anch'io. "Dnes jsme zahájili přípravu na další zápas s tím, že když nebudou peníze na autobus, vezmeme pět šest aut a pojedeme po vlastní ose. A všechno si zaplatíme sami," popsal odhodlání hráčů i realizačního týmu tváří v tvář zoufalé situaci klubu.

Evropskou ligu Parmě vzali

Pro fotbalovou veřejnost začal celý příběh už v loňské sezoně. Parma ji odehrála výborně, s 58 body za 15 výher a 13 remíz se mužstvo trenéra Roberta Donadoniho umístilo na konečné šesté příčce, zajišťující postup do Evropské ligy. O ten ale přišla zásahem shora. Svaz poukázal na nesplacené dluhy a do pohárové soutěže místo Parmy poslal v tabulce sedmý FC Turín.

Situace se nezlepšila ani v nové sezoně. Položka značící dluhy někdejšího vítěze Poháru UEFA a Poháru vítězů pohárů dál narůstala a začalo přituhovat. Klub se ocitl na dně tabulky, dočkal se bodové penalizace a v lednu přišel o svoji největší hvězdu. Po šesti měsících bez výplaty se totiž dohodl na předčasném ukončení smlouvy Antonio Cassano. Zkušený útočník italské reprezentace měl přitom za Parmu hrát až do roku 2016. 

Kolotoč majitelů

Tragická sportovní situace odrážela turbulentní změny v majetkové struktuře klubu a jeho funkcionářském zázemí. "Je to jako být ve filmu. Klub vyměnil čtyři prezidenty a zažili jsme možné i nemožné," komentuje situaci Lucarelli.

Prezident Tommaso Ghirardi, který klub vytáhl z podobné šlamastyky v roce 2007, prodal v prosinci klub albánským investorům a v křesle prezidenta se objevil devětadvacetiletý Ermir Kodra, vůbec nejmladší šéf klubu v Serii A. Albánci ale brzy couvli, předchozí majitel jim prý zatajil skutečnou výši dluhů, která má činit 96 milionů eur (přes 2,6 miliardy korun). Za symbolické 1 euro Parmu prodali skupině slovinsko-italských investorů, současný prezident Giampietro Manenti zatím ale opět jenom slibuje.

Kapitán prý bude hrát i čtvrtou ligu

O pomoci zadlužené Parmě uvažuje i italský svaz, když hovoří o půjčce 5 milionů eur k dohrání letošního ročníku. Do budoucna chce navíc zúžit nejvyšší soutěž ze současných dvaceti na 18 klubů, na větší počet v Itálii peníze nejsou. Bankrot zažila naposledy rovněž tradiční Siena, která zmizela z mapy loni v létě.

Navzdory dluhům zůstává ale Parmě věrný její kapitán. "Jsem připraven za ni hrát i ve čtvrté lize, když bude potřeba," tvrdí Lucarelli. "Po sedmi letech jsem s parmským dresem natolik srostlý, že tady budu nastupovat na jakékoliv úrovni," prohlašuje.

reklama