reklama

Šéf Sparty Hřebík: Budu jako Ferguson. Ale počesku

Jaroslav Hřebík. Jaroslav Hřebík. autor: sparta.cz
Boss Křetínský chce Hřebíka při zápasech na střídačce, ten odmítá.

Praha - Slíbil, že naučí hrát Spartu fotbal ve stylu slavné Barcelony. Kompetence k tomu bude mít Jaroslav Hřebík jakožto nový generální sportovní manažer takřka absolutní. "Budu takový český Ferguson," usmívá se.

Ale na rozdíl od přežvykujícího Skota s narudlým nosem, bez něhož si lavičku United už dlouhé roky neumí nikdo představit, Hřebík při zápasech Sparty bezprostředně u hrací plochy nebude. "A to navzdory tomu, že to ode mě pan Křetínský chce," staví se Hřebík na odpor bossovi klubu.

O fotbalové Spartě čtěte více:

Možná někoho překvapí, že své sparťanské království neřídí Jaroslav Hřebík z Letné, ale ze Strahova. A má to svůj hluboký význam. Právě kapacita strahovského tréninkového areálu  mu umožní prolnout ligový A-tým i béčko a spolu s trenéry mládeže učit celou Spartu fotbal ve slibovaném barcelonském stylu.

Je vaše sparťanská pozice srovnatelná s tou Fergusonovou v Manchesteru United?

"Je to úplně stejná role. Jen v českých podmínkách. Jsem hrdý na to, že tu roli ve Spartě mám."

Jenže na rozdíl od Fergusona nechcete tým koučovat z lavičky. Proč?

"To jsou právě ty české podmínky."

Celou svoji filozofii stavíte na tom, že by Češi měli převzít moderní zahraniční trendy - a teď najednou v tomto bodě sám vytváříte nějaké české specifikum?¨

"Ale tohle není rozhodující pro fotbal. Jestli budu na střídačce, nebo v hledišti, to je úplně jedno. Jestliže jsem převzal tuhle roli, tak proto, že mám k trenérům, které jsem si vybral, plnou důvěru. Kdyby se náhodou vyskytl nějaký problém, tak třeba na tu lavičku budu muset. Ale on se nevyskytne."

Cholerická povaha? To není ten důvod

A v den zápasu u mužstva budete? Před utkáním? V poločase? Po odpískání?

Infobox

Rozhovor s Jaroslavem Hřebíkem

Druhou část obsáhlého rozhovoru s Jaroslavem Hřebíkem, tentokrát o tom, jak si představuje kvalitu a způsob hry fotbalové Sparty a jak chce dosáhnout toho, aby hrála stylem Barcelony, čtěte na Aktuálně.cz dnes po 12.00.

"Jo. Já k tomu mužstvu přece patřím. Ale na lavičce potřeba nejsem. Přečetl jsem si někde v novinách, že se prý bojím, že na mě budou lidi křičet. Ale křičet na mě přece můžou, i když budu na tribuně. V tom to není."

A není to náhodou v tom, že se vedení klubu obává vaší cholerické nátury? Toho, že byste v bezprostředním kontaktu hráče vyváděl z konceptu a komplikovaly by se mezilidské vztahy?

"Ne, z toho důvodu to není, ne. Dokonce pan Křetínský (boss Sparty) chce, abych na lavičce byl. Ale já jsem práci ve Spartě nastavil na principech, které mou roli staví jinak. To bych pak měl sedět i na lavičce béčka? Nebo starších žáků? Já vím, že ligový A-tým je nejdůležitější. Ale mně jde o to, abych ze své pozice sladil způsob přípravy ve všech týmech Sparty."

Jak toho chcete dosáhnout?

"Základ je v tom, že přes týden budeme všichni tady spolu na Strahově. Tuhle místnost upravíme, postaví se tady velký stůl a budeme tu průběžně komunikovat já, trenéři áčka, béčka, jejich asistenti, chci tady i vedoucího trenéra dorostu. A hned vedle budou fyzioterapeuti, kondiční trenéři a další."

Takže béčko bude trénovat podle stejných not jako A-tým?

Jaroslav Hřebík - nominace na trenéra české fotablové reprezentace Foto: Aktuálně.cz

"Přesně tak. Mají ho na starosti Zdeněk Svoboda a Michal Horňák. V předchozím období byli tak trochu odtržení, ale to změníme. Tréninky áčka i béčka budou obdobné, náplň tréninkového procesu bude postavená stejně. Je to model, který u úspěšných evropských klubů funguje. Hráčům budeme vštěpovat určité návyky, automatismy. A totéž chceme zavézt i u mládeže. To, co chceme hráče na všech úrovních naučit, by jim pak mělo umožnit hrát jiný fotbal než dosud. Fotbal, jehož trend nastavila Barcelona - a v mnoha zemích už tou cestou vykročili. U nás se tomu zatím přiblížila jen Plzeň."

Hostování? Ne, talenti se víc naučí víc ve Spartě

To je důvod, proč mladé hráče nechcete pouštět na hostování a preferujete, aby zůstali ve Spartě?

"Jak říkám, budeme zavádět jednotný model, hráče budeme cvičit v určitých návycích. Když odsud odejdou na hostování, tak se to bude tříštit. Samozřejmě je možné, že hráč přijde s tím, že by preferoval, kdybychom ho půjčili jinam. Tak si s ním sedneme a v rozhovoru spolu zkusíme dojít k řešení, co pro něj bude lepší."

Tréninkové jednotky povedete vy, nebo Martin Hašek, hlavní trenér áčka, resp. Zdeněk Svoboda, který má na starosti B-tým?

"Organizace je následující: Ráno se vždycky spolu všichni sejdeme a stanovíme si určitý plán. Chci vědět, co přesně se na tréninku bude dělat. Pak chci vidět, jak hlavní trenér náplň tréninku odprezentuje hráčům. Chci vidět i jejich reakce. Oni musí přesně vědět, co na tréninku budou dělat a proč to budou dělat, k čemu to celé spěje."

Kadlec rozhodl o výhře v Olomouci, Heinz spílal sudímu Kadlec rozhodl o výhře v Olomouci, Heinz spílal sudímu Prohlédněte zde

Takže tréninkovou jednotku povede trenér podle toho, co jste ráno stanovil - a vy pak ten trénink budete sledovat z povzdálí?

"Cvičení povedou hlavní trenéři, ale já do toho budu moci kdykoli vstoupit, když budu cítit, že je to na místě. Je velmi důležité hráče přesně upozornit, na co se klade důraz. Kde to, co právě teď budou trénovat, použijí. V čem jsou nástrahy a kritická místa."

Strategii přípravy tedy určíte vy, pak si osobně zkontrolujete, jak se naplňuje - a na konci týdne s trenéry určíte sestavu pro mistrovský zápas, ano?

"Tu už bychom měli znát i v průběhu týdne. Budeme vědět, kterým hráčům se daří, kterým méně, a co s tím dělat. Co se týče áčka a béčka, tak budu vědět všechno."

Příchody a odchody hráčů? Rozhodne Hřebík

Týmy tedy budou mít v péči zejména hlavní trenéři. Budete s hráči komunikovat i vy, napřímo?

"Ano, kdykoliv. Hráči vědí, že jsem tady místo Pepy Chovance. Že máme stejné kompetence, stejnou odpovědnost. Ale já ty kompetence budu využívat tak, jak budu sám cítit, že je to nejlepší."

Zlatý míč by v polovině sezony bral Čech před Jiráčkem Zlatý míč by v polovině sezony bral Čech před Jiráčkem Prohlédněte zde

To znamená, že si dobrovolně škrtnete kompetenci řídit tým v průběhu utkání z lavičky.

"Popsal jsem celý ten proces přípravy, i to, jakou roli v ní budu hrát já a jakou hlavní trenéři. Oni pak povedou tým do zápasu."

O příchodech či odchodech hráčů budete rozhodovat vy, nebo personální ředitel Jakub Otava?

"Budeme o tom spolu komunikovat. Po sportovní stránce to půjde přese mě, po těch ostatních přes něj. Ale rozhodnutí o tom, kteří hráči přijdou či odejdou, budu dělat já."

Takže: usiluje Sparta ještě o nějaké hráče?

"Je známo, že máme zájem o olomouckého Přikryla, kterého znám z reprezentační 19. Jinak se dá říct, že je to uzavřené."

OBRAZEM Manchester v slzách. United i City končí v Lize mistrů OBRAZEM Manchester v slzách. United i City končí v Lize mistrů Prohlédněte zde

Soudě podle obrovského množství hráčů, které teď má Sparta k dispozici, budou spíš následovat odchody, ne?

"Po návratech hráčů z hostování se na tréninku A-týmu sešlo přes 30 hráčů, v béčku přes 20. Optimální pro tréninnkovou jednotku je 20 hráčů do pole. A v béčku jich stačí třeba 17, doplněných třemi kluky z dorostu."

Takže část osazenstva dosavadního B-týmu se bude se Spartou loučit?

"Hráči, kteří nemají perspektivu, odejdou. Jestliže jsou v béčku delší dobu a neprokázali kvalitu ani morálku pro áčko, tak tady nemohou být. Předstoupil jsem před ně a sdělil jim, že vtip, ve kterém se říká, že není lepšího zaměstnání, než být hráčem béčka Sparty, už nebude mít opodstatnění."

Druhou část obsáhlého rozhovoru s Jaroslavem Hřebíkem, tentokrát o tom, jak si představuje kvalitu a způsob hry fotbalové Sparty a jak chce dosáhnout toho, aby hrála stylem Barcelony, čtěte na Aktuálně.cz dnes po 12.00.

 

reklama