reklama

Rozhodčí hrubě ovlivnil zápas, říká šéf sudích Tulinger. Podle Sparty není nestranný

Trenér Dukly Luboš Kozel asi doteď neví, za co se proti jeho týmu pískala penalta. Šéf sudích dnes řekl, že se pískat neměla Trenér Dukly Luboš Kozel asi doteď neví, za co se proti jeho týmu pískala penalta. Šéf sudích dnes řekl, že se pískat neměla autor: Milan Kammermayer
Šéf komise rozhodčích Miroslav Tulinger zkritizoval rozhodčí zápasu Dukla-Sparta. Pokutový kop ve prospěch hostí byl podle něj nařízen chybně

Praha - Kauza divoké koncovky ligového utkání Dukla-Sparta (1:2) našla své resumé. Vyřkl ho Miroslav Tulinger, předseda komise rozhodčích FAČR: "Ze strany rozhodčích došlo k hrubému ovlivnění utkání ve prospěch Sparty."

Sparta se proti Tulingerovým výrokům ohradila, podle ČTK se k jiným pochybením rozhodčích vyjadřoval mnohem shovívavěji.

Zatímco branka Juliše byla podle něj pro ofsajd neuznána správně, pokutový kop nařízený ve druhé či třetí minutě nastavení byl podle svazové autority nařízen chybně.

Pojďme nejprve k této situaci, z níž rezultoval pokutový kop, ze kterého Bořek Dočkal otočil skóre na 2:1 pro Spartu.

Jak vyšlo najevo, rozhodčí Tomáš Kocourek uvedl do zápisu, že penaltu nařídil kvůli ruce obránce Dukly Štetiny. S tím, že mu to poradil brankový rozhodčí Orel. Mezi údajnou rukou a přerušením zápasu uběhlo 6 sekund, což je prodleva, kterou sudí vysvětluje hlukem na stadionu - více zde

"Tohle jako komise rozhodčích neakceptujeme," vrtí nesouhlasně hlavou Miroslav Tulinger. A zasedačce plné novinářů ve strahovském sídle FAČR pouští záběry, které dosud veřejnost neviděla. Jsou z oficiálního videozáznamu, který pořizoval domácí oddíl.

V první řadě je z něj patrné, že obránce Štetina rukou nehrál. "Vidíte? Hrál ramenem, možná prsama. Žádná ruka," zdůrazňuje Tulinger.

Zmíněný záběr bohužel nedal médiím k dispozici pro účely jeho dalšího šíření, nicméně tyto obrázky hovoří opravdu jasně: rukou Štetina opravdu nehrál.

Nešlo ovšem jen o chybné posouzení hry rukou, závěrečné vteřiny hry na Julisce, předcházející chybně nařízenému pokutovému kopu, toho nabídly mnohem víc. Včetně série rozhodcovských chyb.

Tulinger pouští záznam. Sparťan Mareček přihrává spoluhráči Jiráčkovi. "A ten je v ofsajdu, to je chyba asistenta číslo 1 (Peřiny)," popisuje Tulinger.

Tulinger: Julišův gól neuznali správně

Vzápětí jde Jiráček do souboje s obráncem Dukly. "Jiráček ho drží rukama kolem krku, strhne ho k zemi. Faul, bohužel neodpískaný. Chyba hlavního rozhodčího," pokračuje Tulinger.

Balon se dostává do rukou brankáře Dukly Filipa Rady. "Lafata ho nedovoleně atakuje. Pokud rozhodčí přehlédli všechno předtím, měli tohle pískat Lafatovi jako faul na brankáře," pokračuje Tulinger.

Všechno vrcholí tím, že naštvaný brankář Rada strčí rukou do Lafaty, sedícího v bráně. Sudí Kocourek ho za to vylučuje. "Tady jsme se s kolegy z komise rozhodčích shodli, že namístě by byla žlutá karta, to nebyl nijak brutální úder," říká Tulinger. Disciplinární komise to mimochodem vzala na vědomí a Filipa Radu za toto chybné vyloučení nijak trestat nebude.

Hráči Dukly žili v domnění, že následný pokutový kop byl nařízen právě za tento faul Rady na Lafatu. "Pokud by nic jiného, co jsme zmiňovali předtím, nebylo, tak se za takový zákrok penalta pískat má. Jde o postavení toho faulujícího hráče. A ten měl jednu nohu uvnitř hřiště a pokutového území," zabrousí Tulinger do detailů fotbalových pravidel.

Jenže pokutový kop se podle oficiálního vyjádření rozhodčího nenařizoval kvůli Radově zákroku, ať už stál kdekoli, ale kvůli Štetinově ruce. Která nebyla.

A jak upozornil Tulinger, hra měla být přerušená už mnohem dřív. Kvůli Jiráčkově ofsajdu či kvůli Jiráčkově faulu.

"Chyby tam nastaly a podíleli se na nich všichni sudí, kteří byli na té polovině hřiště. A to hlavní Kocourek, brankový sudí Orel a asistent sudího Peřina. Nikdo z nich nebude v nasazení na žádný zápas o tomto víkendu. Případ projedná komise rozhodčích, která se sejde příští týden," říká Miroslav Tulinger.

Za stavu 1:0 pro domácí nebyla Julišovi uznána vyrovnávací branka pro porušení pravidla o ofsajdu. Tady asistent Peřina podle Tulingera nechyboval.

Opět pouští záznam. "Vidíte? Ve chvíli přihrávky je v ofsajdové pozici hráč číslo 5, tedy sparťan Brabec. A vzápětí se právě Brabec aktivně pouští do souboje o míč s obráncem Dukly. A protože předtím byl v ofsajdové pozici, tak byl správně signalizován ofsajd," říká šéf rozhodčích.

Sparta: Tulinger není nestranný

Vedení Sparty označilo Tulingerův přístup za nekonzistentní a manipulativní. "Zatímco v minulých týdnech se velmi umírněně a shovívavě vyjadřoval k zásadním a zcela očividným pochybením rozhodčích, které ovlivnily průběh a výsledky jiných utkání, v případě velmi sporných a nepřehledných situací ve včerejším zápase přistoupil k agresivní aktivní medializaci a velmi ostré kritice rozhodčích," uvedla Sparta na svém webu.

Předseda komise rozhodčích tím podle vedení Sparty prokázal, že nevykonává svou funkci objektivně a nestranně.

"Vyzýváme ho, aby se tímto ani jiným způsobem nepokoušel vykonávat tlak na rozhodčí rozhodující zápasy Synot ligy v jejím zbývajícím průběhu," napsalo letenské vedení.

reklama