reklama

Šéf UEFA Čeferin plánuje revoluci. Po vzoru zámoří přemýšlí o zavedení systému platových stropů

Aleksander Čeferin (ilustrační foto). Aleksander Čeferin (ilustrační foto). autor: Reuters
Šéf UEFA Aleksander Čeferin naznačil smělé plány. Platový strop ve fotbale by mohl teoreticky zvýšit konkurenceschopnost ostatních klubů.

Praha - Vedení zámořské NHL zavedlo platové stropy před dvanácti lety, aby se nejlepší hokejová soutěž na světě stala mimo jiné více vyrovnanou. O něčem podobném nyní přemýšlí i šéf UEFA Aleksander Čeferin.

Super ligu nikdy nedovolím. Bohatými kluby se nenecháme vydírat, hřímá šéf UEFA Super ligu nikdy nedovolím. Bohatými kluby se nenecháme vydírat, hřímá šéf UEFA Čtěte zde

V říjnu padesátiletý vedoucí muž evropského fotbalu totiž vidí, že se kvalitativní rozdíly mezi těmi nejlepšími evropskými kluby a zbytkem kontinentu neustále zvětšují. "V budoucnu budeme muset vážně zvážit možnost omezit rozpočty klubů na mzdy hráčů," řekl Čeferin slovinskému deníku Mladina.

Vzpomeňte na NHL, kde se po zavedení platového stropu až letos povedlo Pittsburghu obhájit triumf ve Stanley Cupu. Ligu mistrů sice rovněž až letos poprvé obhájil Real Madrid, ale na druhou stranu do čtvrtfinále postupují téměř každý rok totožné týmy. 

"Zavedením platových stropů by se kluby musely začít chovat mnohem racionálněji. Něco podobného by ve fotbale znamenalo historickou změnu," pokračoval slovinský právník, který v nedávné minulosti bojoval proti tomu, aby nejzvučnější evropské kluby vytvořily uzavřenou soutěž, podobnou Lize mistrů.

"Musíme být připraveni začít řešit otázky konkurenceschopnosti v rámci pohárové Evropy. Nemůžeme dovolit, aby ty největší kluby zastínily zbytek kontinentu," vysvětlil na závěr Čeferin.

reklama