Senátor a sudí: Venkovský fotbal má existenční problémy

Miloslav Lubas
10. 2. 2011 10:15
Trenér fotbalových žáků? To bere málokoho
Fotbaloví žáci jsou pro trenéry až na výjimky málo atraktivním ´zbožím´
Fotbaloví žáci jsou pro trenéry až na výjimky málo atraktivním ´zbožím´ | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Fotbal na českém venkově se potýká s existenčními problémy. Scházejí mu kromě jiného peníze na trenéry mládežnických mužstev, řekl Aktuálně.cz senátor Karel Kapoun (ČSSD).

"Pokud oddílům nepomůže co nejdříve stát, špatná situace se ještě zhorší," dodal Kapoun. Slova o velkém nedostatku peněz v klubech slyší každý týden.

Na Českolipsku píská okresní soutěže a pracuje tam jako předseda  fotbalového svazu. Je také funkcionářem fotbalového oddílu TJ Doksy.

"Velkými vzory pro žáky o dorostence by mohli být bývalí nejlepší hráči, ale většinou se jim nechtějí věnovat. Museli by to dělat často úplně zadarmo a na úkor své práce i rodiny," upozornil Kapoun.

Naděje fotbalu a dalších sportů je v loterijních společnostech

"Peníze pro fotbal a další sporty by mohl stát získat i tak, že zdaní zisky všech loterijních společností," prohlásil Kapoun. "Z nich podporovala sport dlouhá léta výrazně pouze Sazka. Její podíl na loterijním trhu se přitom nyní pohybuje pouze mezi osmi až deseti procenty."

Podle Kapouna však začne nový zákon o loteriích platit nejdříve v roce 2013, ačkoliv se připravuje už od roku 2009.

Karel Kapoun - senátor a fotbalový rozhodčí a funkcionář v jedné osobě
Karel Kapoun - senátor a fotbalový rozhodčí a funkcionář v jedné osobě | Foto: Jan Langer

"Nechápu, proč se s ním tak otálí, když by výrazně přispěl k tomu, aby do celého českého sportu šly potřebné tři až čtyři miliardy korun ročně," dodal Kapoun.

Trenérem dětí chce být málokdo. Nic za to není

"Při trénování pomáhají tatínkové některých žáků, ale jenom na ně se donekonečna spoléhat nedá," upozornil Kapoun.

Souhlasí s ním funkcionáři menších venkovských klubů, kontaktovaní redakcí Aktuálně.cz.

"Trenéři dětí za svou práci většinou nic nemají a ubývá bývalých dobrých fotbalistů ochotných to dělat," podotkl sekretář severomoravského oddílu Sokol Hrabová Petr Fusek. 

Dospělá i mládežnická mužstva z Hrabové působí v krajských a městských soutěžích v Ostravě. Klub potřebuje ročně na činnost 350.000 korun.

Kariéra rozhodčího Kapouna

1978
rozhodčím se stal na vysoké škole na Slovensku
ve svých 25 letech tehdy pískal bez pomezních
1985
v severních Čechách začal soudcovat krajský přebor
2003
přešel do okresních soutěží
o víkendu řídí jeden až dva zápasy 

 

Podobně jako Fusek mluví dlouholetý sekretář Jiskry Aš Jiří Plíšek.

Aby mohli trénovat, musí nejdřív zaplatit

"Trenéři na sebe berou hodně práce a velkou zodpovědnost za děti.  A my jim za to nemůžeme nabídnout skoro nic," řekl Plíšek.

"Kvůli trénování dokonce utrácejí svoje vlastní peníze. Kromě jiného si musí udělat alespoň základní trenérskou licenci C, což vyjde na 500 korun. A na školení jezdí autem za svoje a platí si také lékařskou prohlídku.

Čtěte také:
Sazka dluží miliardy. Klukům na fotbal stačí stovka
Ministři odstřihnou ČSTV, dotace půjdou přímo svazům 

Hřiště v Hrabové před několika lety. Změnilo se k lepšímu, ale peníze z hazardu by se tam hodily i teď
Hřiště v Hrabové před několika lety. Změnilo se k lepšímu, ale peníze z hazardu by se tam hodily i teď | Foto: Miloslav Lubas

Trenérská licence B stojí 3800 korun a uchazeči o ni si musí brát dovolenou. Semináře trvají několik dní.  Účast na nich nebo na školeních bohužel nemůžeme trenérům zaplatit. Scházejí  nám peníze.

A když už někoho k mládeži seženeme, tak ho někdy čeká rozčarování . Třeba teď v zimě chodí na tréninky dorostu někdy jen tři čtyři kluci," vysvětlil Plíšek.

Áčko Aše, dorostenci i žáci kopou krajský přebor a oddíl si ročně vystačí s 350.000 korunami.  Žije ze sponzorských darů a dotuje ho město. Z ČSTV dostává Jiskra kvůli krizi v Sazce jen pakatel.

Kdyby za tu práci byly aspoň kopačky a večeře

"Venkovský fotbal by měl mít alespoň tolik peněz, aby amatérské oddíly mohly trenérům mládeže koupit alespoň jedny kopačky za rok," konstatoval Kapoun. 

Politik Kapoun má k mládežnickému fotbalu blízko
Politik Kapoun má k mládežnickému fotbalu blízko | Foto: Miloslav Lubas

"A dát jim peníze na to, aby vzali jednou za měsíc manželku na dobrou večeři. Na usmířenou za to, že jsou za týden třikrát nebo čtyřikrát z domu kvůli nějakým ´cizím´ dětem.

Jestli se pro trenéry mládeže nepodaří najít peníze, fotbal bude upadat. Od okresů až po první ligu.

Staří trenéři a funkcionáři - srdcaři bohužel vymírají. A mladí to za ně úplně zadarmo nepřevezmou. Natož, aby ve fotbalových klubech utápěli svoje vlastní peníze," zdůraznil Kapoun. 

Plíšek je přesvědčený, že zájem o fotbal v posledních letech klesá.  „Hodně kluků přechází například na florbal.  Úroveň okresních a krajských soutěží  se snižuje,"  řekl.

V Senátu zazní otázka ´Kam kráčí sport?´

V budoucnu by mohl na tiketech vyhrávat i český sport
V budoucnu by mohl na tiketech vyhrávat i český sport | Foto: Tipsport

Kapoun uvedl, že s kolegy z podvýboru pro sport připravují v Senátu seminář„Kam kráčí sport?", jehož se zúčastní zástupci ministerstva financí, ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, vysocí funkcionáři sportovních svazů, ČSTV či Sazky.

"Sejdeme se s nimi v druhé polovině února. Chceme vědět, jaké jsou jejich představy o financování sportu, abychom nemuseli vycházet pouze z informací v médiích," konstatoval Kapoun.

Myslí si, že peníze musí jít hlavně do mládeže. "Vždyť sport rozvíjí v dětech vlastnosti důležité pro život - vytrvalost, bojovnost nebo zodpovědnost za druhé."

 

Právě se děje

Další zprávy