Senegal zdolal Egypt na penalty a poprvé v historii ovládl africký šampionát

6. 2. 2022 22:59
Fotbalisté Senegalu porazili ve finále afrického Poháru národů Egypt v penaltovém rozstřelu 4:2 a na třetí pokus turnaj poprvé v historii ovládli. V normální hrací době i po prodloužení skončil duel bez branek.
Radost fotbalistů Senegalu.
Radost fotbalistů Senegalu. | Foto: Reuters

Utkání nabídlo souboj mezi hvězdami Liverpoolu Maném (Senegal) a Salahem (Egypt). Ve čtvrté minutě egyptský stoper Abdelmonem podrazil ve vápně Cisse a rozhodčí nařídil penaltu. Brankář Gabaski ale Maného pokus vyrazil. "Faraoni" poprvé zahrozili až v závěru první půle, jenže Salahovu střelu gólman Édouard Mendy vytáhl.

Po změně stran Mané zblízka neuspěl. Až do konce druhého poločasu si ani jeden z týmů nevypracoval žádnou příležitost. Egypt tak i čtvrtý vyřazovací zápas na turnaji dotáhl do prodloužení.

V jeho úvodu střídající senegalský útočník Dia vyslal přízemní střelu, jenže Gabaski opět včas zasáhl. Poté egyptský brankář zastavil i Diovu hlavičku a Diengovu tvrdou ránu. V závěru prodloužení se na druhé straně zaskvěl Mendy proti Sajidově střele.

Senegalci, kteří prohrál fiinále v letech 2002 a 2019, se z pěti penalt mýlili pouze v jednom případě, zatímco soupeř uspěl jen ve dvou pokusech ze čtyř. Za "Lvy z Terangy" tentokrát proměnil i Mané, naopak tradiční exekutor pokutových kopů v Liverpoolu a kapitán Egypta Salah se k penaltě nedostal. Egypt prohrál druhé finále po sobě a na rekordní osmý triumf na africkém šampionátu si musí počkat.

Finále fotbalového mistrovství Afriky v Yaoundé:

Senegal - Egypt 0:0 po prodl., na pen. 4:2

Penaltu proměnili: Koulibaly, Diallo, Dieng, Mané - Sajid, Marwán. Penaltu neproměnili: B. Sarr - Abdelmonem, Lášín. Rozhodčí: Gomes - Siwela, Phatsoane - Zurak (video). ŽK: N. Mendy, Koulibaly, Diallo, Mané - Abdelmonem, Fathí.

Senegal: E. Mendy - B. Sarr, Koulibaly, Diallo, Ciss - Kouyaté (66. P. Gueye), N. Mendy - I. Sarr (77. Dia), I. Gueye, Mané - Diédhiou (77. B. Dieng). Trenér: A. Cissé.

Egypt: Gabaski - Ášúr, Abdelmonem, Mahmúd Hamdí, Al-Futúh - Alnaní, Fathí (99. Lášín), As-Súlija (59. Trézéguet) - Salah, Mohamed (59. Marwán), Marmúš (59. Sajid). Trenér: Queiroz.