reklama

Senzace je blízko. Liberecké ale stále děsí případ Bukurešť

Liberec je krok od šokujícího postupu přes Udinese. Povede se fotbalový zázrak? Liberec je krok od šokujícího postupu přes Udinese. Povede se fotbalový zázrak? autor: ČTK
Mají dvougólový náskok k dobru, o ošidnosti odvety se ale už jednou krutě přesvědčili. Liberec přesto touží po postupu přes Udinese.

Liberec - "Náš postup přes Udine by byl senzací, naše šance nejsou velké," říkal po losu čtvrtého předkola Evropské ligy trenér Liberce Jaroslav Šilhavý. Před domácí odvetou už takhle, řekněme lehce alibisticky, mluvit nemůže (sledujte online reportáž z utkání od 19:00 na Aktuálně.cz)

Slovan má totiž pohárový sen na dosah. Senzace je blízko, český tým před týdnem na půdě italského favorita zvítězil 3:1. K postupu do základní skupiny evropské soutěže tedy může ve čtvrtek večer U Nisy neskórovat a dokonce dvakrát inkasovat.

Nezmar se na Bukurešť snaží zapomenout

Liberecké pamětníky a hlavně fanoušky ale stále v hlavě straší případ Bukurešť. V roce 2009 byl Slovan k postupu do základní skupiny po úvodním zápase ještě blíž. Po kontumační výhře 3:0 přivítal v domácí odvetě rumunské Dinamo. Optimismus byl na místě, stalo se ale něco, co mnozí příznivci dodnes nechápou.

Liberec prohrál 0:3 a utkání dospělo do penaltového rozstřelu. Ten poté završil večer hrůzy. Slovan nepostoupil, sen se zhroutil.

"V Bukurešti jsme hráli velmi dobře a zaslouženě vyhráli 2:0. Náš náskok pak ještě zvýraznila kontumace kvůli řádění místních fanoušků. Doma jsme to ale totálně pokazili. Průběh? Ten si už ani nepamatuju. A jsem rád, ten zápas už bych nejraději nadobro vymazal z paměti," zavzpomínal na šokující nezdar tehdejší útočník a dnešní sportovní manažer klubu Jan Nezmar.

Šilhavý: Udinese je někde jinde, než Dinamo

Že by se mělo po čtyřech letech podobné fiasko opakovat, si liberečtí pochopitelně nechtějí připouštět. Podle kouče Jaroslava Šilhavého tentokrát žádné podcenění odvetného duelu nehrozí.

"Udinese je někde jinde, než bylo Dinamo. Jsme si vědomi obrovské kvality italských hráčů, což nás nutí k obezřetnosti. Nemyslím si, že by někdo z Liberce odvetu podcenil, i když vedeme po prvním zápase 3:1. Uděláme maximum pro úspěch. Výhra v Itálii byla malým zázrakem a postup by byl už velkým zázrakem," říká Šilhavý. 

Liberečtí mají velkou pokoru a respekt

Jen dodejme, že u potupného vyřazení s Bukureští byli ze současného kádru pouze náhradní brankář Hauzr a stoper Kelič.

„Máme velkou pokoru a respekt z výsledku, který jsme v Itálii udělali a samozřejmě i k soupeři, který má velkou kvalitu. Cítíme ale velikou šanci postoupit a věřím, že všichni proto uděláme maximum a společně s našimi fanoušky, kteří nás poženou, uvidíme hezký fotbal se šťastným koncem pro nás,” dodává kouč.

Jeho tým měl v Itálii štěstí. Udine předvedlo velkou sílu, vypracovalo si drtivý tlak a spoustu šancí. A nebezpečné bude jistě i ve čtvrteční odvetě.

Absentující Kušnír: Šance jsou vyrovnané

"Víme, že to budeme mít ještě hodně těžké. Soupeř v prvním utkání předvedl velký výkon a ukázal, že je to top tým," podotýká Šilhavý, kterému bude chybět kvůli žlutým kartám pravý bek Ondřej Kušnír.

"Určitě jsme měli štěstí, protože nás devadesát procent času mačkali, my byli třikrát u jejich brány a dali z toho tři góly. Proto si myslím, že šance jsou stále vyrovnané. Oni jsou opravdu dobrý tým," varuje Kušnír, čerstvě povolaný do národního týmu.

reklama