Senzace v Paříži, Finové poprvé v historii porazili Francii

11. 11. 2020 23:18
Fotbalisté Finska poprvé v historii porazili Francii. V dnešním přípravném utkání překvapivě vyhráli na pařížském stadionu St. Denis 2:0.
Olivier Giroud
Olivier Giroud | Foto: Reuters

Seveřané, kteří se už premiérovým postupem na evropský šampionát zapsali do dějin, rozhodli o výhře během tří minut. Nejprve se ve 28. minutě trefil po rychlém protiútoku Forss, vzápětí napřáhl levačkou zpoza pokutového území Valakari a parádně se trefil do horního rohu brány.

Mistři světa z Francie, kteří Finy porazili ve všech šesti předchozích duelech, přišli o dvanáctizápasovou sérii bez prohry. Finové naopak potvrdili velmi dobrou formu a zvítězili ve čtvrtém z posledních pěti duelů.

V duelu s Andorrou si zastříleli Portugalci, kteří i díky dvěma gólům Paulinha vyhráli 7:0. Dva góly dal i Ital Grifo, který pomohl "squadře azzuře" k výhře 4:0 nad Estonskem.

Fotbalisté Chorvatska, soupeř české reprezentace na mistrovství Evropy, remizovali v Istanbulu s Tureckem 3:3. Hosté sice dvakrát prohrávali, slepenými góly v 53. a 56. minutě ale skóre otočili zásluhou Pašaliče a Brekala. O dvě minuty později stanovil konečný výsledek Ünder.

Úřadující vicemistři světa, kteří stejně jako Turci nastoupili v základní sestavě bez největších hvězd, nedokázali zvítězit ve čtvrtém z posledních šesti zápasů. Turci zase remizovali už v pátém utkání v řadě, stejným výsledkem skončil i říjnový přípravný zápas v Německu.

Fotbalisté Španělska znovu ukázali, že to proti Nizozemcům příliš neumí. V Amsterdamu remizovali 1:1 a prodloužili nelichotivou bilanci ve vzájemných zápasech. Za posledních 37 let pětkrát prohráli a zvítězili jen ve finále mistrovství světa 2010 (1:0 po prodloužení). Příliš spokojení ale nemohli být ani Nizozemci, ti aktuálně nevyhráli už pátý zápas v řadě.

V souboji dalších dvou účastníků evropského šampionátu vyhráli Dánové nad Švédskem 2:0 a ukončili čtyřzápasovou sérii bez výhry ve vzájemných duelech. Naposledy Dánové porazili Švédy před více než šesti lety. Aktuálně si na své konto připsali už čtvrtou výhru v řadě, naopak Švédové prohráli potřetí za sebou.

Fotbalisté Belgie díky dvěma gólům útočníka Batshuayie vyhráli 2:1 nad Švýcarskem. Ti sice vedli od 12. minuty zásluhou Mehmediho, Batshuayi ale brankami na začátku druhé půle a v 70. minutě skóre otočil. Švýcaři nevyhráli už šestý zápas za sebou.

Fotbalisté Kazachstánu, které vede někdejší kouč českého národního týmu Michal Bílek, remizovali 0:0 v Černé Hoře. Kazaši prodloužili čekání na výhru už na čtyři zápasy.

V balkánském derby zvítězili fotbalisté Albánie nad Kosovem 2:1. Jedním gólem k výhře přispěl někdejší útočník pražské Slavie a Sparty Bekim Balaj.

Nehrál se zápas Norska s Izraelem, nedělním soupeřem českého týmu v Lize národů. Norský svaz duel zrušil na základě doporučení zdravotnických úřadů, které se obávaly nákazy koronavirem ze strany Izraelců poté, co měl jeden z jejich hráčů pozitivní test.

Přípravná fotbalová utkání:

Lucemburk: Lucembursko - Rakousko 0:3 (0:0)

Branky: 61. Trauner, 83. Grbic, 90.+3 Wiesinger.

Lublaň: Slovinsko - Ázerbájdžán 0:0

Lisabon: Portugalsko - Andorra 7:0 (2:0)

Branky: 29. a 61. Paulinho, 8. Neto, 56. Sanches, 76. vlastní Garcia, 85. Ronaldo, 88. Joao Félix.

Florencie: Itálie - Estonsko 4:0 (2:0)

Branky: 14. a 75. z pen. Grifo, 27. Bernardeschi, 86. Orsolini.

Lovaň: Belgie - Švýcarsko 2:1 (0:1)

Branky: 49. a 70. Batshuayi - 13. Mehmedi.

Chořov: Polsko - Ukrajina 2:0 (1:0)

Branky: 41. Piatek, 63. Moder.

Amsterodam: Nizozemsko - Španělsko 1:1 (0:1)

Branky: 47. Van de Beek - 19. Canales.