NeŠčasná premiéra. Sparta padla v Liberci, titul se rozplývá

Kdepak železná. Zlomená Sparta prohrála v Liberci
Sparťanům nevyšla premiéra pod trenérem Zdeňkem Ščasným...
... a dali šanci k trháku vedoucí Plzni, která může na čele tabulky odskočit v případě pondělní výhry v Teplicích už na osm bodů.
Sparta v prvním utkání pod Ščasným nastoupila v rozestavení 4-4-2 na hrotu s Lafatou a Řezníčkem,...
... na pravém kraji obrany pak stejně jako v úterním neúspěšném pohárovém zápase v Jablonci, po němž skončil kouč Vítězslav Lavička, hrál Brabec.
18. 4. 2015 18:58
Špatnou premiéru si připsal Zdeněk Ščasný na lavičce Sparty, když v sobotním 24. kole Synot ligy prohrála v Liberci 1:2

Praha - Špatnou premiéru si připsal Zdeněk Ščasný na lavičce Sparty, když v sobotním 24. kole Synot ligy prohrála v Liberci 1:2. Fotbalisté Slavie padli stejným výsledkem s Jihlavou 1:2 a sérii bez vítězství prodloužili na sedm zápasů. Jablonce padl na hřišti Dukly 0:1 a poprvé v jarní části první ligy nebodoval.

Velký obrat předvedli Bohemians v Českých Budějovicích, kde prohrávali 0:2, ale v posledních 20 minutách otočili na 3:2. Baník doma prohrál se Slováckem 0:2.

Letenští nastoupili v jiném rozestavení

Sparta v prvním utkání pod Ščasným nastoupila v rozestavení 4-4-2 na hrotu s Lafatou a Řezníčkem, na pravém kraji obrany pak stejně jako v úterním neúspěšném pohárovém zápase v Jablonci, po němž skončil kouč Vítězslav Lavička, hrál Brabec. Úvodní šanci měl ve čtvrté minutě Lafata, který trefil Hrošša, ale jinak byl na začátku nebezpečnější Liberec.

Nejprve pálil křížně těsně vedle Delarge a o minutu později Bakošovu hlavičku po centru famózně vyrazil Štěch. Na druhé straně mířil Lafata z dobré pozice vedle a pak se sparťané marně dožadovali odpískání penalty za Karišikovu ruku.

V 21. minutě už Liberečtí vedli. Váchovu chybu vystihl Frýdek, posunul na rozběhnutého Delarge a ten svůj výborný výkon korunoval proměněným únikem.

Výhru Slovanu vystřelil stoper

Letenští hned za pět minut srovnali. Na roh si naběhl Lafata a z voleje umístil míč s přispěním teče domácího brankáře Hrošša pod břevno. Čtrnáctým gólem v této ligové sezoně dotáhl nejlepšího kanonýra soutěže slávistu Milana Škodu. Hrálo se ve vysokém tempu a hosté nakonec mohli jít do kabin s náskokem, Řezníček ale sám před Hroššem selhal.

Do druhé půle vstoupil lépe Liberec. Po závaru v hostující vápně se vytáhl Štěch, který vyrazil Frýdkovu ránu i Luckassenovu dorážku. Pak bývalý sparťan Frýdek přehazoval letenského gólmana, ale zamířil vedle. Na opačné straně zahodil dvě gólové šance Krejčí. Nejprve v 54. minutě z hranici malého vápna trefil Hrošša a pak Váchovu kolmici pálil křížnou střelou vedle.

Na hřišti nebylo znát, že mezi oběma týmy byl před utkáním rozdíl dvanácti míst v tabulce a v 64. minutě o záchranu bojující Liberec opět vedl. Po rohu vyhrál hlavičkový souboj Luckassen a Pokorný z voleje pohotově překonal Štěcha. Radoval se ze svého prvního ligového gólu.

Sparta po inkasovaném gólu přidala a vytvořila si místy až drtivý tlak. Ale střelu střídajícího Konatého vyrazil Hroššo, Dočkalovu hlavičku zastavil stoper Pokorný a Costa hlavičkou minul. Sparta tak v lize prohrála poprvé po deseti zápasech.

Slavia se blíží sestupovému pásmu

Nudné první dějství v Edenu vynahradil hned úvod druhé půle. Jihlava se po šesti minutách dostala k rychlému brejku, který po přesném centru za obranu zakončil tvrdou ranou Šulek. Slavia sice vzápětí soupeře zatlačila, ale série standardních situací skóre nezměnila.

Slavia se proto začala čím dál víc tlačit do útoku, jediným výsledkem byl však rychlý protiútok, ze kterého Jihlava přidala druhou branku. Kučera si v 65. minutě naběhl na zpětnou přihrávku a zamířil do protipohybu Berkovce.

O chvíli později se domácí brankář vyznamenal, když proti němu šli dva hráči Jihlavy sami. Potrestáni byli hosté v 82. minutě, kdy si na přímý kop z pravé strany naběhl střídající Diop a připsal si první branku v české lize.

V závěrečných minutách už Slavia vyrovnat nedokázala. Jihlava udělala výrazný krok k záchraně, domácí naopak budou mít ještě starosti. Od sestupového pásma je po sedmizápasové sérii bez výhry dělí šest kol před koncem sedm bodů.

Jablonec na jaře poprvé prohrál

Na Julisce se měnilo skóre už v 11. minutě. Domácí Beauguel se dostal k odraženému míči, vybídl obloučkem Bergera a ten na hranici ofsajdového postavení překonal Hrubého. Jablonecký gólman v lize inkasoval poprvé po 406 minutách.

Duklu gól výrazně povzbudil. Hrubý s obtížemi vyrazil Bergerovu tvrdou ránu a Beauguel po Karavajevově centru zakončoval vedle. Ve 23. minutě zachránila hosty od druhého gólu tyč, kterou napálil Mareš z hranice malého vápna.

Po půlhodině hry přišly velké šance Jablonce. Rada nadvakrát zlikvidoval střelu Kopice a pak domácímu brankáři pomohlo břevno při Benešově tečovaném pokusu z rohového kopu. Z pokutového území poté Greguš těsně minul tyčku.

Ve 47. minutě Mareš málem poslal Duklu do dvoubrankového vedení, ale rozhodčí po delší pauze gól neuznali zřejmě kvůli ofsajdu Beauguela. S domácími ale tato situace nezamávala a dál favorita tlačili. Považancovu dalekonosnou ránu zneškodnil jablonecký brankář a Marešova "dělovka" byla lehce tečovaná mimo.

Hráči Baumitu sice v závěru drželi míč, ale větší šance ani souvislejší tlak si nevypracovali. Naopak domácího Mareše čtvrthodiny před koncem znovu vychytal pozorný Hrubý, který pak vyrazil i ránu Čajiče. Jablonec tak prohrál poprvé od listopadového utkání s Plzní.

Dynamo se dál topí na dně

Jihočeši sice vedli 2:0 po trefách Varadiho a Kladrubského, jenže právě druhý jmenovaný se nechal vyloučit a Dynamo náskok neudrželo. Hosté o výhře rozhodli v závěru, kdy jim na tři góly stačilo rozpětí deseti minut.

Budějovice tak zaznamenaly osmou porážku v řadě a zdá se, že nezadržitelně míří do druhé ligy.

O třetí vítězství hostů z posledních čtyř utkání na Bazalech se postarali Jiří Valenta a Milan Kerbr. Baníku bez zraněného kapitána Milana Baroše utkání hrubě nevyšlo a v domácím prostředí pošesté v řadě nezvítězil.

Aktualizujeme

24. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Sparta Praha 2:1 (2:1)
21. Delarge, 64. Pokorný - 26. Lafata. Rozhodčí: Jílek - Kordula, Pospíšil. ŽK: Bakoš, Frýdek, Pokorný - Vácha. Diváci: 8195.

Liberec: Hroššo - Sus (85. Coufal), Karišik, Pokorný, Mudra - Soungole - Delarge, Pavelka (78. Douglas), Frýdek - Bakoš (88. Pimpara) - Luckassen. Trenér: Vavruška
Sparta: Štěch - J. Brabec, Kováč, Holek, Costa - Dočkal, Matějovský, Vácha, L. Krejčí - Lafata, Řezníček (46. Konaté). Trenér: Ščasný.

Dukla Praha - Baumit Jablonec 1:0 (1:0)
Branka:
11. Berger. Rozhodčí: Příhoda - Mokrusch, Jiřík. ŽK: Považanec (Dukla). Diváci: 1898.

Dukla: F. Rada - Karavajev, Štetina, Polom, Matěj Hanousek - Považanec, Gedeon, Čajič - Berger (90. Kluk), Beauguel (82. Jeřábek), Jakub Mareš (86. Vorel). Trenér: Kozel.
Jablonec:
V. Hrubý - M. Kysela (80. Masopust), Pernica, Beneš, F. Novák - Greguš, Hübschman - Kopic, M. Pospíšil, Crnkič (46. Mingazov) - Doležal (68. Šabala). Trenér: Šilhavý.

Slavia Praha - Vysočina Jihlava 1:2 (0:0)
82. Diop - 51. Šulek, 65. Kučera. Rozhodčí: Franěk - J. Paták, Vlasjuk. ŽK: Bílek, Červenka - Kliment, Fulnek. Diváci: 4351.

Slavia: Berkovec - Švec, Deli, Bílek, Tamás - R. Hrubý (60. Boudjemaa), Baéz, Kenija (77. Diop), Piták, Prošek (46. Červenka) - Milan Škoda. Trenér: Beránek.
Jihlava:
Hanuš - Marek, Tlustý, J. Krejčí, Hybš - Kliment (74. Mešanovič), Jánoš, Šulek (89. Kryštůfek), Kučera, Fulnek - Harba (83. Jungr). Trenér: Klusáček.

Dynamo České Budějovice - Bohemians Praha 1905 2:3 (1:0)
8. Varadi, 64. Kladrubský z pen. - 69. z pen. a 79. J. Rada, 75. Bartek. Rozhodčí: M. Paták - Vysloužil, Kubr. ŽK: Varadi, Lengyel, Janotka. ČK: 68. Kladrubský (Č.Budějovice). Diváci: 2405.

Č. Budějovice: Křížek - Janotka, Lengyel, Novák, Eliáš - Varadi (74. Volešák), Chrien, Kladrubský, Benát, Pešek (60. Linhart) - Michal Škoda (87. Funda). Trenér: Cipro.
Bohemians:
Zlámal - Pauschek, Škerle, Šmíd, Šírl - Bartek, Jindřišek, J. Rada, Mosquera (86. Lietava) - Moravec (90. Gajič), Mikuš (59. Bratanovič). Trenér: Pivarník.

Baník Ostrava - 1. FC Slovácko 0:2 (0:1)
34. Valenta, 50. Kerbr. Rozhodčí: Nenadál - Wilczek, Dobrovolný. ŽK: Rada. Diváci: 3713.

Ostrava: Pavlenka - Štěpán, Frydrych, Kouřil, Helešic (67. Šašinka) - Jirásek, Foltyn, Šichor (53. Mišák) - Sivrič, Narh, Holzer (46. Sukup). Trenér: Frňka.