Sevilla obhájila triumf v dramatickém finále

SportPlus,ČTK
16. 5. 2007 23:30
Glasgow - Fotbalisté FC Sevilla obhájili triumf v Poháru UEFA. V dramatickém finále v Glasgow porazili Espanyol Barcelona po penaltovém rozstřelu.
Fotbalisté FC Sevilla s trofejí pro vítěze Poháru UEFA.
Fotbalisté FC Sevilla s trofejí pro vítěze Poháru UEFA. | Foto: Reuters

Sevilla je tak prvním týmem po jedenadvaceti letech, který dokázal druhou nejcennější evropskou trofej obhájit, naposledy se to v letech 1985 a 1986 povedlo Realu Madrid. Hrdinou Sevilly se stal brankář Palop, jenž v rozhodujícím rozstřelu chytil tři pokutové kopy ze čtyř.

Přemožitel pražské Sparty ve základní skupině Poháru UEFA, Espanyol, celý zápas dotahoval. Třikrát srovnal skóre, ale nakonec se v penaltovém rozstřelu, který přišel na řadu za stavu 2:2, radovala Sevilla. Ta hrála od 68. minuty přesilovku, když Espanyolu byl vyloučen po druhé žluté kartě Moises.

Na vedoucí branku sevillského Adriana z osmnácté minuty odpověděl o deset minut později Riera. Za nerozhodného stavu 1:1 se prodlužovalo a situace ze základní hrací doby se opakovala.

Sevilla šla do vedení 2:1 brankou kanonýra Kanoutého, ale z gólu se radovala opět jen deset minut, po nichž srovnal Jonatas. Jako první v penaltovém rozstřelu zaváhal Espanyol, ale i na potřetí dokázal barcelonský klub srovnat stav. Díky skvélému brankáři Palopovi však nakonec zvedla nad hlavu trofej Sevilla.

• Sevilla chce víc než obhajobu Poháru UEFA
    Analýza expertů BettingCentra před zápasem

Sevilla vstupovala do zápasu jako mírný favorit a hned na začátku dokazovala, jak moc touží po obhajobě loňského triumfu. V Hampden Parku už ve čtvrté minutě zahrozil po akci Daniela Alvése střelou těsně nad Maresca, vzápětí po něm jej napodobil i nebezpečně hlavičkující Kanouté.

Na Espanyol jako by dolehla atmosféra velkého zápasu a také možná vzpomínka na rok 1988, kdy klub z katalánské metropole v odvetě finále proti Leverkusenu neudržel tříbrankový náskok a nakonec podlehl na penalty.

Espanyolu  navíc chvíli trvalo, než si zvykl na hru bez nejlepšího střelce Poháru UEFA Pandianiho, který zůstal překvapivě jen na lavičce.

KVĚTEN - Fotbalová Sevilla obhájila Pohár UEFA. V ryze španělském finále souboji přetlačila po penaltovém dramatu Espanyol Barcelona. Utkání skončilo po 120 minutách 2:2 a v následném rozstřelu byli šťastnější svěřenci Juanda Ramose, kteří zvítězili 3:1. Na fotce skóruje Sevillský Adriano Correia. | Foto: Reuters

Jeho spoluhráči se osmělili až po čtvrthodině, jenže kapitán Tamudo ve skluzu nebyl důrazný a s Moisesovou střelou si gólman Palop s menšími problémy také poradil.

Právě u Palopa vzápětí začala první gólová akce utkání: po jeho dlouhém výhozu důsledný Adriano u autové čáry obral o míč Davida Garcíu a dvaadvacetiletý brazilský středopolař vzápětí chytrým obstřelením překonal brankáře Iraizoze.

Oslabený Espanyol se nevzdával

Sevilla, která na podzim uhrála na hřišti Liberce bezbrankovou remízu, se ale z vedení radovala jen deset minut. Espanyol výrazně zvýšil tempo a tlak ve středu pole a vyústěním byl vyrovnávací gól Riery. Jemu ale ke gólové radosti hodně pomohl nešťastnou tečí bek Alvés, který Rierovu střelu z hranice pokutového území vychýlil mimo Palopův dosah.

Otevřený fotbal pak nabídl i další slibné šance: střelu sevillského Puerty si do vlastní brány málem srazil Jarque, na druhé straně neuspěl s dalším dalekonosným pokusem Tamudo.

Po návratu z kabin se Sevilla překvapivě musela bránit náporu podceňovaného Espanyolu. Brankář Palop musel deset minut po poločase vytáhnout elitní zákroky proti ráně Tamuda a hlavně pak proti pokusu autora vyrovnávací branky Riery, jehož krásný projektil s námahou vytáhl na břevno.

Fanoušci slaví gól Sevilly do sítě Espanyolu ve finále Poháru UEFA.
Fanoušci slaví gól Sevilly do sítě Espanyolu ve finále Poháru UEFA. | Foto: Reuters

Espanyol hodně přibrzdila v rozletu situace z 68. minuty, která navíc výrazně změnila ráz zbytku utkání. Záložník Moises před pokutovým územím zezadu zbytečně zkosil střídajícího Keržakova a po druhé žluté kartě musel nakvašeně opustit hřiště.

Moises pak trnul, když zpovzdálí sledoval sílící nápor Sevilly. Dvanáct minut před koncem po rychlé kombinaci střílel nad bývalý svěřenec kouče Petržely z Petrohradu Keržakov, pak se dvěma zákroky proti pokusům Navarra a Kanoutého blýskl i brankář Iraizoz.

Oslabený Espanyol i v prodloužení dlouho odolával útočným pokusům Sevilly, která se neustále tlačila před jeho branku. Klub z Andalusie se ale dlouho nemohl prodrat do vyložené šance, přesto udeřil v nejméně očekávaný okamžik.

Dvě vteřiny před koncem prvního prodloužení Jesús Navas přízemním centrem našel Kanoutého a kanonýr z Mali na první tyči chytrou tečí nasměroval míč za záda Iraizoze.

Espanyol byl rázem na odpis a jeho fanoušci na tribunách ronili slzy do svých modrobílých šál. Další pohromu ještě odvrátil skvělý gólman Iraizoz, který chytil těžké střely Puertovi i Alvésovi. A Sevilla si takový luxus mohla záhy vyčítat: pět minut před koncem prodloužení už při ojedinělém výpadu napřáhl z 25 metrů střídající žolík Jonatas a jeho bomba zapadla přesně k tyči.

Euforie z nečekaného vyrovnání ale z hráčů Espanyolu rychle vyprchala. V penaltovém rozstřelu, který byl ve finále soutěže naposledy k vidění před sedmi lety, je jako by uhranul brankář Sevilly Palop, který dokázal vychytat Luise Garcíu, hrdinu prodloužení Jonatase i Torrejóna.

Na druhé straně neuspěl jen Daniel Alvés, což ale Seville i tak bohatě stačilo k úspěšné ohhajobě. Její hráči tak mohou dál snít o tom, že sezonu zakončí ziskem "treble", protože jsou dál ve hře o ligový titul i Španělský pohár.

Espanyol Barcelona - FC Sevilla 2:2 po prodl. (1:1, 1:1), na penalty 1:3
28. Riera, 115. Jonatas - 18. Adriano, 105. Kanouté. Rozhodčí: Busacca - Arnet, Cuhat (všichni Švýc.). ŽK: Moises - Luis Fabiano, Kanouté, Puerta. ČK: 68. Moises (Espaňol). Penalty proměnili: Pandiani - Kanouté, Dragutinovič, Puerta. Neproměnili: Luis García, Jonatas, Torrejón - Daniel Alvés. Diváci: 52.000.
Espanyol: Iraizoz - Zabaleta, Jarque, Torrejón, David García - Rufete (56. Pandiani), Moises, De la Peňa (87. Jonatas), Riera - Tamudo (72. Lacruz), Luis García. Trenér: Valverde.
Sevilla: Palop - Daniel Alvés, Javi Navarro, Puerta, Dragutinovič - Jose Martí, Poulsen, Maresca (46. Jesús Navas), Adriano (76. Renato) - Kanouté, Luis Fabiano (64. Keržakov). Trenér: Ramos.