Plzeň slaví čtvrtý ligový titul, Baník naopak poslala do druhé ligy

Radost Viktorie Plzeň ze čtvrtého mistrovského titulu v historii klubu.
Na zápase nemohl chybět ani natěšený majitel klubu Tomáš Paclík spolu s generálním ředitelem Viktorky Adolfem Šádkem. Je velmi pravděpodobné, že tito pánové už před zápasem chladili šampaňské.
Případnou korunovaci mistra pro sezonu 2015/16 si nemohl ujít ani prominentní pár ze zákulisí českého fotbalu. Místopředseda FAČR Roman Berbr s přítelkyní a donedávna šéfkou ligových rozhodčí Dagmar Damkovou.
Nejdůležitějším okamžikem prvního poločasu byl moment ze 32. minuty, ve které baníkovci chybně rozehrávali. A brankáři Vojtěchu Šromovi nezbývalo než faulovat unikajícího Michala Ďuriše.
Penalta! Byl si jistý celý stadion i rozhodčí Emanuel Marek, který situaci skvěle doběhl a měl tak výborný přehled o situaci.
Aktualizováno 30. 4. 2016 21:18
Fotbalisté Viktorie Plzeň slaví čtvrtý ligový titul v klubové historii. V dnešním zápase 27. kola si jej v předstihu zajistili v utkání proti Baníku Ostrava, který porazila 2:0.

Praha – Fotbalisté Plzně obhájili mistrovský titul v první lize a šampiony jsou počtvrté za posledních šest let. Rozhodla o tom jejich dnešní výhra 2:0 nad Baníkem Ostrava, po které mají tři kola před koncem na druhou Spartu nedostižný náskok 14 bodů. Naopak Ostrava prohrou ztratila i teoretickou šanci na záchranu a po padesáti letech sestupuje do druhé ligy.

Zápas jsme sledovali v online reportáži zde.

Plzni stačila k jistotě titulu i remíza, ale nenechala nic náhodě a brankami Patrika Hrošovského z penalty a Daniela Koláře si připsala už šestnácté vítězství za sebou. Vytvořila tak nový rekord ligy, který dosud s 15 výhrami držela Sparta ze sezony 1999/2000. Pokud vyhraje i zbývající tři kola, může navíc vytvořit i nový bodový rekord. Trofej pro mistra převezmou hráči ve středu 11. května při domácím utkání s Jabloncem.

"Jsem dojatý a šťastný, protože jsme si titul opravdu zasloužili. Je neskutečné, co jsme tu dokázali. Já si to nijak nepřipouštěl, chtěl jsem vyhrát jen ten další zápas a nakonec je z toho tahle vítězná šňůra, která je hodně zajímavá," uvedl v televizním rozhovoru plzeňský kouč Karel Krejčí.

"Každý titul je příjemný, já tady mám už čtvrtý, protože do toho počítám i ten dorostenecký. Ale tento je určitě nejcennější, protože je první v pozici hlavního trenéra, který má velikou zodpovědnost," dodal Krejčí, který dnes zamíchal se sestavou.

V záloze chyběl lehce zraněný Vaněk, místo něj tak ve středu pole nezvykle nastoupil obránce Limberský. Za něj se na levý kraj defenzivy postavil Matějů a napravo hrál stejně jako při minulém vítězství 3:0 na Spartě Hubník.

Od druhé půle se už slavilo

Poslední Baník nehrál na půdě favorita špatně, ale více ze hry měla Plzeň. Viktoria poprvé zahrozila ve dvanácté minutě, kdy Ďuriš po centru ze strany ve skluzu přestřelil a svůj šestnáctý zásah v ligové sezoně nepřidal. Neprosadil se ani v 21. minutě po Hubníkově průniku Kolář a hostující gólman Šrom chytil i následnou střelu Limberského.

Domácí tak otevřeli skóre až po půlhodině. Ďuriš šel sám na Šroma, který jej podrazil, a Hrošovský z nařízené penalty poslal ostravského brankáře na opačnou stranu. Slovenský záložník se v lize trefil poprvé od předloňského května.

"U penalty Vojta trochu zaspal, kdyby vyběhl dřív, mohl míč mít. Ale také byl problém, že ho stopeři nechali mezi sebou. Penalta Plzni pomohla uklidnit se a pak čekali jen na naši chybu," uvedl ostravský kouč Vlastimil Petržela.

Baník vstoupil do druhé půle aktivně a Kozáčika protáhl v 51. minutě střelou z dálky Celba. V 54. minutě ale podruhé udeřili Západočeši. Po Hubníkově nákopu z vlastní poloviny se Ďuriš vyhnul ofsajdu, v samostatném úniku ho ještě vychytal Šrom, ale Kolář už z dorážky dorazil míč za čáru.

Třetí branku domácích mohl přidat Petržela, ale zblízka trefil jen hostující gólmana. "Plzeň už byla nachystaná na slavení. My jsme se snažili fotbal nezkazit a hrát. Jejich vítězství bylo zasloužené, ale my tam neměli špatné úseky," mínil Petržela, který převzal Baník v zimě s pouhými čtyřmi body. "Ze začátku jsem to bral (sestup) jako hotovou věc, situace byla naprosto ztracená. Ale teď to na mě trochu doléhá. Je mi to strašně líto, protože věřím, že bychom příští rok mohli ligu hrát," dodal.

O další vzruch se postarali ostravští příznivci, po jejichž výtržnostech musela zasahovat policie. Plzeňští fanoušci naopak už od poloviny druhé půle začali s oslavnými chorály a v závěru vytáhli transparent s připomínkou prvního klubového titulu, který Viktoria v roce 2011 získala rovněž po utkání s Ostravou.

"Je dobře, že jsme to urvali tři kola před koncem, teď máme klid a můžeme si závěr ligy užít. K naprosté spokojenosti se sezonou nám chybí jen postup do jarních bojů Evropské ligy, ale zase jsme měli čas se připravit a soustředit na titul, ze kterého máme obrovskou radost," uvedl záložník Jan Kovařík.

Sigma porazila Jablonec

Olomouc doma porazili oslabený Jablonec 2:1 a v tabulce se přiblížila na bod ke čtrnácté Příbrami. Hanáckého nováčka na Andrově stadionu poslal do vedení Martin Šindelář, krátce před pauzou srovnal Ondřej Mihálik. Zápas v 63. minutě rozhodl Michal Ordoš krátce po vyloučení hostujícího Josého Romery.

Po oboustranně opatrném začátku Olomouc převzala iniciativu. Několik náznaků ještě nedotáhla do konce, ale ve 27. minutě už uspěla. Navrátil přesným centrem našel v pokutovém území nepokrytého Šindeláře a obránce Sigmy dal hlavou svůj premiérový ligový zásah v sezoně.

Přestože domácí měli hru celkem pod kontrolou, těsné poločasové vedení neudrželi. Jablonec ve 43. minutě vyrovnal, když po Romerově přihrávce hlavičkoval mladík Mihálik.

Jablonec venku nevyhrál podesáté v řadě

První velkou šanci druhého poločasu si vypracovala Olomouc, ránu střídajícího Mahmutoviče však zneškodnil brankář Hrubý. Jablonci pak zkomplikoval situaci španělský bek Romera, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Domácí přesilovku bleskově využili. I druhou gólovou akci založil centrující Navrátil a tentokrát vybídl ke skórování hlavičkujícího náhradníka Ordoše.

Olomoučtí si závěr pohlídali a soupeře až na Wágnerův pokus z otočky do ničeho vážnějšího nepustili. Náskok Hanáků mohl v závěru navýšit Ševčík, ale jeho střelu vytáhl Hrubý a Navrátil z dorážky nezamířil přesně.

Sigma tak proti Jablonci v nejvyšší soutěži ukončila šňůru pěti porážek a přiživila své šance na záchranu. Severočeši venku v lize nevyhráli podesáté za sebou.

Liberec si zajistil poháry

Fotbalisté Liberce porazili Brno 4:2 a definitivně si zajistili účast v příštím ročníku evropských pohárů. Slovan se navíc po páté výhře za sebou posunul na třetí místo, na němž má jednobodový náskok před Mladou Boleslaví. Všechny góly dnes v Liberci padly po přestávce. Severočechy poslal do vedení Zdeněk Folprecht, poté dvěma brankami otočil stav Lukáš Zoubele, ale následně se během minuty postarali o další obrat Matěj Pulkrab s Markem Bakošem a v závěru přidal pojistku Daniel Bartl.

Liberec začal podle očekávání aktivně, ale k velkým šancím se navzdory územní převaze v první půli dostával těžce a hrozil spíše střelami ze střední vzdálenosti. V deváté minutě skončila Breiteho tečovaná rána těsně vedle, poté pálil Shala vedle a necelé tři minuty před pauzou se neprosadil ani Vůch, který těsně minul horní roh branky.

Domácí otevřeli skóre až osm minut po přestávce. Shala ve skluzu vybojoval míč pro Folprechta, ten se štěstím přetlačil obránce a přesnou ranou do šibenice zaznamenal svůj druhý ligový gól.

Poháry vystřelil Bartl

Severočeši se ale z vedení radovali jen tři minuty. Zoubele ještě v první šanci trefil brankáře Koubka, ale poté se uvolnil přes domácí zadáky a přesnou střelou srovnal. Zbrojovka skórovala v Liberci po 328 minutách a hned za čtyři minuty dokonce otočila stav. Po Lutonského centru se prosadil Zoubele a poprvé v ligové kariéře dal v jednom utkání dvě góly.

Slovan si ale vzal ztracený náskok rychle zpět. Mladík Pulkrab byl na hřišti pět minut, než si v 69. minutě naskočil na Vůchův centr a díky přesné hlavičce si připsal svou první trefu v nejvyšší soutěži.

Ještě než se Brno stačilo vzpamatovat z vyrovnání, inkasovalo za minutu znovu. Breiteho dělovku vyrazil Melichárek jen k Bakošovi, který svým dvanáctým gólem v této ligové sezoně poslal Liberec do vedení. V 88. minutě pak pojistil Slovanu tři body a účast minimálně v kvalifikaci Evropské ligy Bartl, který propálil Melichárka po Sackeyho vysunutí.

Dukla v Příbrami vedení neudržela

Příbram vybojovala remízu 2:2 s Duklou a udržela se tak o bod mimo pásmo sestupu. Doma přitom prohrávala po gólech Jakuba Mareše a Néstora, ale Tomáš Pilík z penalty snížil a v závěru domácím pomohl vlastním gólem brankář Filip Rada. Dukla tak neudržela vedení potřetí z posledních pěti utkání, Příbram bodovala poprvé po čtyřech prohrách v řadě.

Oba týmy se nacházejí v odlišném rozpoložení a na hřišti to bylo vidět. Zatímco Příbram dlouho pokračovala v trápení, Dukla potvrzovala dobrou formu z posledních zápasů. Jako první zahrozil Berger, který ale z přímého kopu trefil jen konstrukci branky.

Dukla nadále byla aktivnější a ve 33. minutě šla do vedení. Po závaru v domácím vápně se k míči dostal Mareš, hezkou kličkou se na malém vápně zbavil obránce i gólmana hrušky a zamířil do prázdné branky.

Bod zařídil vlastní gól brankáře

Příbram mohla rychle odpovědět, když u pokutového území zůstal nehlídaný Šabala, který překvapivě v základní sestavě nahradil Bednáře, ale z voleje zamířil nad branku. Na druhé straně přestřelil i Hanousek.

Ani po změně stran se domácí neprobrali, naopak v 54. minutě utekl hostující Berger, ve vápně našel nabíhajícího Néstora a španělský útočník z první poslal míč přesně pod břevno. Navázal tak na dvě branky z minulého kola ve Zlíně.

Jenže pak se znovu potvrdilo, že své vedení nedokáže Dukla uhlídat jako v Mladé Boleslavi či se Spartou. Příbram posílila ofenzivu o Pilíka, zůstávala více na míči a začínala dostávat Pražany pod tlak. V 67. minutě z toho byla penalta, ke které se postavil právě střídající Pilík a snížil. Odstartoval tak závěrečný domácí nápor.

Už se zdálo, že se hosté ubrání, ale tři minuty před koncem pronikl do vápna Rezek, poslal před branku střílený centr a gólman Rada si srazil míč do vlastní branky. Příbram se tak na poslední chvíli vyhnula pádu na sestupovou příčku.

Zlín uhrál na Slovácku cennou remízu

Fotbalisté Slovácka ukončili sérii tří porážek, když remizovali v derby se Zlínem 1:1. Skóre otevřel po hodině hry hlavičkou Francis Koné, šest minut před koncem vyrovnal střídající Dame Diop. Zlín navíc nastřelil dvě tyčky. Dosáhl na čtvrtou jarní remízu, stále se ale pohybuje v sestupovém pásmu.

Oba týmy prochází výsledkovou krizi. Což se také odrazilo v prvním poločase na úrovní hry, která dlouho postrádala přesnost. Zlín spoléhal na precizní defenzivní taktiku. Tu prokládal protiútoky po křídlech. Zprava hrozil Matějov a na levé straně Koreš. Jejich centrované míče do trestného území končily většinou na hlavách vysokých stoperů Rady s Košútem. Za celý poločas zahrozil pouze v 10. minutě Vukadinovič, jenž mířil nad.

Také domácí Slovácko hlavně hledalo na hrotu útoku nakopávanými míči Koného. Z územní převahy si domácí fotbalisté vypracovali slibnější šance. Biolek v tísni hlavou trefil jen brankáře Holého, Koného hlavička těsně minula cíl a po půlhodině hry stejně dopadl i Valentův střelecký pokus.

Koreš napálil tyčku, pak připravil gól

Po změně stran se hrála už otevřenější partie. Hned po přestávce Havlíkovu hlavičku vytlačil brankář Holý nad břevno. Na druhé straně o osm minut později z trestného kopu ze 25 metrů zlínský kapitán Hájek trefil jen spojnici břevna a tyče.

Z územní převahy po hodině hry Slovácko vytěžilo první gól. Havlík našel centrem z levé strany Koného, na jehož hlavičku Holý nedosáhl. Zlín okamžitě změnil taktiku, vytáhl se z defenzívy. Velkou šanci k vyrovnání propásl v 63. minutě Koreš, jenž se dostal za domácí obránce a únik zakončil střelou do tyče.

Další možnost vyrovnat trestuhodně zahodil devět minut před koncem střídají Jordan, jenž sólo zakončil jen střelou do brankáře Heči. Střelecky se hosté prosadili až v 84. minutě. Koreš našel zpětnou přihrávkou střídajícího Diopa, který přízemní střelou vyrovnal.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

27. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Baník Ostrava 2:0 (1:0)

Branky: 31. Hrošovský z pen., 54. Kolář. Rozhodčí: Marek - Blažej, Pilný. ŽK: Limberský, Matějů, Hejda - Šrom, Kaša. Diváci: 11.512.

Plzeň: Kozáčik - Hubník, Hejda, Baránek, Matějů - Hrošovký, Limberský - Petržela (61. Kopic), Kolář (86. Rajtoral), Kovařík - Ďuriš (71. Krmenčík). Trenér: Krejčí.

Ostrava: Šrom - Celba, Kaša, Vraštil, Granečný - Lásik, Hrubý (69. Matěj) - Vengřinek (87. Mondek), De Azevedo, Holzer - Červenka (63. J. Šašinka). Trenér: Petržela.

Sigma Olomouc - FK Jablonec 2:1 (1:1)

Branky: 27. Šindelář, 63. Ordoš - 43. Mihálik. Rozhodčí: Paták - Hrabovský, Caletka. ŽK: P. Ševčík - Romera, Hybš. ČK: 61. Romera. Diváci: 3621.

Olomouc: Reichl - Hála, Šindelář, Radakovič, Vepřek - Navrátil, Plšek, P. Ševčík, Houska (51. Ordoš), Falta (87. Petr) - Malec (51. Mahmutovič). Trenér: Jílek.

Jablonec: Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, Hybš - Rossi - Masopust (67. Karavajev), Pospíšil, Trávník (78. Tecl), Mihálik (57. Doležal) - Wágner. Trenér: Frťala.

Slovan Liberec - Zbrojovka Brno 4:2 (0:0)

Branky: 53. Folprecht, 69. Pulkrab, 70. Bakoš, 88. Bartl - 56. a 60. Zoubele. Rozhodčí: Berka - Paták, Kubr. ŽK: Košťál, Keresteš (oba Brno). Diváci: 3666.

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Sýkora - Folprecht (82. Machuča), Breite - Bartl, Shala (64. Pulkrab), Vůch - Bakoš (76. Sackey). Trenér: Trpišovský.

Brno: Melichárek - Hyčka, P. Buchta, Košťál, Keresteš (82. Vávra) - Lacko, Jovanovič - Zoubele, Škoda (69. Pašek), Lutonský - Řezníček. Trenér: Kotal.

1. FK Příbram - Dukla Praha 2:2 (0:1)

Branky: 67. Pilík z pen., 87. vlastní Rada - 33. Mareš, 54. Néstor. Rozhodčí: Zelinka - Hájek, Arnošt. ŽK: Tregler, Krameš, Laňka - Štetina.

Příbram: Hruška - Mudra (57. Pilík), Zápotočný, Chaluš, Divíšek - Tregler, Krameš - Štípek, Suchan (72. Laňka), Rezek - Šabala (83. Brandner). Trenér: P. Tobiáš.

Dukla: Rada - Čajič, Štetina, Gorkšs, Preisler - Hanousek, Považanec, Daniel Tetour (90. Bezpalec) - Berger (88. Manzia), Mareš (76. Beauguel), Néstor. Trenér: Kozel.

1. FC Slovácko - Fastav Zlín 1:1 (0:0)

Branky: 60. Koné - 84. Diop. Rozhodčí: Proske - Hock, Antoníček. ŽK: Valenta, Civič, Diviš - Janíček, Koreš, Fantiš. Diváci: 5905.

Slovácko: Heča - Chvátal, Rada, Košút, Civič - Šumulikoski - Biolek (71. Diviš), Daníček, Valenta (84. Kerbr), Havlík - Koné (69. Došek). Trenér: Habanec.

Zlín: Holý - Pazdera, Jugas, Hájek, Hubáček - Matejov (71. Diop), Janíček, Holík, Koreš (90. Malý) - Fantiš (75. Jordan) - Vukadinovič. Trenér: Páník.