reklama

Liberec mění filosofii. Šilhavý: Měli jsme tu až moc cizinců

Liberec doufá v lepší jaro. A mění přestupovou filosofii. Liberec doufá v lepší jaro. A mění přestupovou filosofii. autor: CPA - Eduard Erben
V létě jsme to pokazili, přiznávají v libereckém Slovanu. Mistr ligy tehdy přivedl do kádru řadu neznámých, převážně zahraničních fotbalistů. A nevyplatilo se.

Jablonec nad Nisou - V létě jsme to pokazili, přiznávají v libereckém Slovanu. Mistr ligy tehdy přivedl do kádru řadu neznámých, převážně zahraničních fotbalistů. A nevyplatilo se. Ambiciózní tým vyhořel při pokusu kvalifikovat se do milionářské Ligy mistrů a ani v české nejvyšší soutěži to nebylo zdaleka ono.

Nyní přichází čas na nápravu. Slovan znovu zavedl funkci sportovního ředitele, kterou obsadila místní legenda Jan Nezmar a změnil o 360 stupňů přestupovou politiku.

"Pracujeme na tom, aby nám to fungovalo v kabině. Na podzim to v tomto směru nebylo dobré. Byl tam i komunikační problém. Byli tu kluci z Afriky, z Ukrajiny, z bývalé Jugoslávie a cizinci tady v podstatě převažovali. Teď se to trochu převrací a myslím, že to bude ku prospěchu věci," hodnotí změny trenér Jaroslav Šilhavý.

Nezmar a spol. budují nový tým, který by se měl z nelichotivého devátého místa posunout mnohem výše. 

"Bude tam možnost více variant sestavy, trenér se nebude muset bát sáhnout na lavičku. Celkově věřím, že to povede ke zkvalitnění kádru, lepší konkurenci. Chceme mít osmnáct dvacet vyrovnaných hráčů. A mělo by to dávat smysl z hlediska naší filosofie a koncepce do budoucna," vypráví zaníceně autor 104 ligových gólů, jenž na podzim uzavřel svou bohatou kariéru.

Ukrajinci měli lukrativní kontrakty, klub je nechce

Trojice ukrajinských fotbalistů, Ljulka, Butenin a Morozenko, by se měla vrátit zpět do své domoviny. Srbský záložník Miloš Bosančič je zase na testech v Jižní Koreji. 

"Co se týče Ukrajinců, oni u nás měli kontrakty na úrovni hráčů, kteří by měli hrát v základu. Ale do něj se nedostali. Takže se nebráníme jejich návratu domů," říká Jan Nezmar s tím, že se vše vyřeší během nejbližších dnů.

Nezmar si pochvaluje skvělý obchod. Slovan dostal za Lukáše Váchu od Sparty 15 milionů korun a dva talentované fotbalisty, Davida Pavelku a Martina Frýdka. Od nich si hodně slibuje. Dobře se jeví i čtyři slovenští hráči, kterou jsou na severu Čech na testech. Přišel zkušený Radoslav Kováč, klub zkoučí obránce Varnsdorfu Jiřího Pimparu a někdejšího záložníka Sparty Luboše Huška.

Liberecký kouč chce vítězné typy hráčů

Šilhavý chce kabinu zaplnit vítěznými typy hráčů. "Chceme, abychom oproti podzimu konečně fungovali jako tým. Aby to byl živý organismus zaplněný vítěznými typy hráčů. Radka Kováče je už za těch pár dní plná kabina, plné hřiště, takže si v tomto směru od něj hodně slibujeme. Má velké zkušenosti.  Pimpara, velice pozitivní hráč, také ho zkoušíme. Mladí hráči, kteří přišli ze Slovenska, jsou hladoví. Hušek, velice zkušený hráč, který chce vyhrávat," vyjmenovává Šilhavý už jasné, i teprve testované posily.

"Kluci ze Sparty měli zájem hrát u nás, vidí u nás šanci se dál rozvíjet a realizovat. Kdyby sem nechtěli, neuskutečnilo by se to. My jsme přesvědčeni o tom, že jsme udělali dobrý obchod a myslím si, že v budoucnu se to ukáže ještě jasněji. Dřív nebo později budou základním článkem sestavy. Nehledě na to, že jsou velmi perspektivní a může to znamenat ekonomický profit do budoucna," hodnotí transfer se Spartou Nezmar.

Pavelka by měl pomoci nahradit ve středu hřiště Váchu. "Velmi se mi líbí, umí i tvořit hru, chtěli jsme ho delší dobu," říká Šilhavý. A Frýdek by zase mohl zacelit mezeru, která vznikla na levé straně po odchodu Breznaníka. "Má velkou perspektivu, ze Senice, kde hostoval, na něj šly výborné reference. Rád útočí, takže může hrát v obraně i záloze," dodává trenér.

Hušek má obrovskou motivaci se vrátit

Šilhavý vidí šanci i v návratu Luboše Huška do vrcholového fotbalu. "V minulosti hrál významnou roli ve Spartě, patřil tam jednu dobu k základním kamenům sestavy, nakonec se dostal i do národního týmu. Teď byl ale půl roku mimo, připravoval se s divizním týmem, potom s námi. Teď když s ním mluvím, vidím, jak obrovskou má motivaci se vrátit," říká Šilhavý.

Liberecký lodivod věří, že sedmatřicetiletý Jiří Štajner bude i nadále tahounem týmu. Zkušený špílmachr na podzim laboroval s nepříjemnou plicní embolií a měl i další zdravotní potíže.

"Když bude zdravý, jakože tomu věřím, může být stále tahounem. Pořád má chuť do fotbalu, na tréninku i v zápase. Je svěží, fotbal hrát nezapomněl," podotýká trenér.

Zájem je ještě o Bičíka a Keliče

Kromě Váchy a Bosančiče ale můžou přijít i další odchody. Velká poptávka je po brankáři Davidu Bičíkovi a stoperovi Renatu Keličovi. 

"O Bičíka má zájem Dněpr, ale ještě nemáme na stole konkrétní nabídku. Kouč Ramos totiž ještě zvažuje, že si přivede nějakého svého krajana. Uvidíme jak to dopadne. O Keliče je zájem ve Švýcarsku, Itálii i na Ukrajině," říká Nezmar. Odejít by mohl i mladý útočník Hadaščok, ten však pouze na hostování do některého z českých klubů, v nižch by mohl být více vytížen.

Cíle Slovanu do jarní části sezony jsou pochopitelně skromnější, než v létě před startem soutěže. "O titul už hrát nebudeme, ale chceme potěšit hlavně naše diváky. Udobřit si je, protože jsme jim hodně dlužni. Chceme hrát zase pro radost, titul už je daleko. Ale šance je v českém poháru, o to se budeme prát," uzavírá kouč mistrovského týmu.

reklama