reklama

Šimáně končí ve vedení Slavie. Nerespektovali mě, tvrdí v prohlášení

Jiří Šimáně a Jaroslav Tvrdík. Harmonie nevydržela sotva půl roku. Jiří Šimáně a Jaroslav Tvrdík. Harmonie nevydržela sotva půl roku. autor: ČTK
Jiří Šimáně v pondělí odstoupil z pozice předsedy představenstva fotbalové Slavie. "Za situace, kdy nesu největší odpovědnost za klub a moje pozice není plně respektována, jsem se nemohl rozhodnout jinak. Také rozdílné názory na řízení a úlohu klubového managementu sehrály v mém rozhodnutí zásadní roli," uvedl v prohlášení zveřejněném na oficiálních stránkách klubu.

Praha - Jiří Šimáně v pondělí odstoupil z pozice předsedy představenstva fotbalové Slavie. Své rozhodnutí zdůvodnil špatnou komunikací a neshodami ve vedení klubu, který vlastní společně s čínskou společností CEFC.

Podíl ve Slavii si Šimáně hodlá ponechat. "Na akcionářskou strukturu nebude mít můj krok absolutně žádný dopad. Zůstávám čtyřicetiprocentním akcionářem," citoval ho server iSport.cz.

"Za situace, kdy nesu největší odpovědnost za klub a moje pozice není plně respektována, jsem se nemohl rozhodnout jinak. Také rozdílné názory na řízení a úlohu klubového managementu sehrály v mém rozhodnutí zásadní roli," uvedl v prohlášení, zveřejněném na oficiálních stránkách klubu. 

"Mému rozhodnutí předcházela několikaměsíční snaha o nastavení standardního řízení klubu, do kterého kromě jiného patří i věcná, srozumitelná a klub nezatěžující komunikace," prohlásil Šimáně.

Šlo o spory s Tvrdíkem?

Za jeho rezignací každopádně stojí neshody s "čínskou" stranou, kterou reprezentuje Jaroslav Tvrdík.

"Vím, že kompromis je v případě více než jednoho akcionáře v mnoha případech nutný, nikdy by se však z mého pohledu nemělo jednat o rezignaci na principy jednání a řízení, kterým věříte, jsou úspěšné a společnost je od vás ve vaší pozici nejen očekává, ale i vyžaduje," uvedl v prohlášení Šimáně.

"Nenaplnění tohoto očekávání by pro mne bylo v případě Slavie, přes všechny zcela jistě zásadnější kapitoly mého života, možná vůbec nejbolestivější," dodal Šimáně.

Tvrdík podržel Uhrina

Kde by mohl vězet problém naznačil v pondělí odpoledne na svém twitterovém účtu sám Tvrdík, který uvedl, že jedním z důvodů, proč Šimáně končí, mohly být neshody kvůli postavení trenéra Dušina Uhrina mladšího, jehož se Tvrdík zastával.

"S JS (Jiří Šimáně) jsme meli mit zitra planovanou schuzku. Rezignaci jsem nasel v 15 hodin v mailu. Uvedeny jsou dva duvody, jeden z nich je potvrzeni DU (Dušan Uhrin)," uvedl Tvrdík na Twitteru (kurzívou jsou označeny vysvětlivky redakce).

Šimáně pomáhal Slavii zachránit

Šimáně, spolumajitel Unimex Group, pod níž spadají třeba aerolinky Travel Service či markety Obi, do klubu vstoupil loni v létě, kdy vyjednal čínskou investicí právě do Travel Service.

Během obchodu s CEFC se mu podařilo asijským partnerům nabídnout i účast na koupi Slavie, kterou pak dojednal Jaroslav Tvrdík. Čínská strana v klubu, který společně se Šimáněm koupil, získala dvoutřetinový podíl, jako šéfa ale ponechala právě českého podnikatele.

Ve vedení aktuálně pátého klubu tabulky Synot ligy se ovšem velmi angažuje právě Tvrdík, který zastupuje čínského investora jako místopředseda dozorčí rady.

Projděte si tabulky elitních fotbalových soutěží

Tabulky Premier League, Serie A, Bundesligy, La Ligy a Ligue 1 najdete zde.

Slavia především díky čínským investicím v zimní přestávce rozsáhle nakupovala a na konci minulého týdne také oznámila, že převezme a rekonstruuje stadion v Edenu, ze kterého by se měl stát národní stadion. Celkem mají čínští investoři v plánu do stadionu investovat 50 milionů eur (více čtěte zde).

"Spolenost CEFC dnes vzala na vdomí pekvapivou rezignaci pedsedy pedstavenstva SK Slavia Praha a.s. Jsme si plnvdomi odpovdnosti majoritního akcionáe klubu. Máme zájem nastalou situaci co nejrychleji vyeit v zájmu klubu a druhého akcionáe jsme poádali o osobní jednání v nejbližší moné době," stojí v oficiálním prohlášení Tomáše Buzka, viceprezidenta evropské odnože čínské splečnosti.

"Chtěl bych CEFC poděkovat za to, že se společně se mnou ujala úkolu vyvést Slavii z krize a projekt podpořila. Myslím, že cíl, který tím sledovala, byl naplněn," doplnil Šimáně.

"Slavia má před sebou v současné době řadu zásadních rozhodnutí, které musí učinit v řádu několika týdnů a které ovlivní její další směřování. Jsem připraven jí v tom pomoci, řešení mám připravena. Rád bych poděkoval fanouškům za velkou podporu a přízeň. Věřím, že vyvedením Slavie z hluboké krize jsem splnil svoji povinnost vůči klubu i mému otci, který pro Slavii dýchal," uzavřel Šimáně.

reklama