Šírl dobyl Pohár UEFA. Petrohrad porazil Rangers

ip
14. 5. 2008 22:46
Zenit Petrohrad - Glasgow Rangers 2:0 (0:0)
Finálové utkání odehrál i český záložník Radek Šírl, kterého zde atakoval Ferguson | Foto: Reuters

Manchester - Fotbalisté Zenitu Petrohrad se stali letošními vítězi Poháru UEFA. Ve středečním finále porazili po brankách Děnisova a Zirjanova skotský Glasgow Rangers 2:0.

Ke konečnému triumfu přispěl svým výkonem i český záložník Radek Šírl, který odehrál v dresu vítězného týmu celé utkání.

Ruský mistr si počínal po celý zápas odvážněji a nebyla na něm nikterak znát absence klíčového útočníka Pavla Pogrebňaka. Ten nemohl nastoupit kvůli disciplinárnímu trestu za žluté karty.

Role klíčového hráče se totiž zhostil na výbornou druhý útočník Andrej Aršavin, který svým pohybem dělal obraně soupeře velké problémy.

Do první šance se dostal ruský střelec už v úvodu, kdy mohl těžit z Hemdaniho chyby ve středu hřiště. Svou následnou střelou však trefil jen boční síť.

V další příležitosti se ocitl i o reprezentaci bojující Radek Šírl, jenže z přímého kopu mířil jen do náruče brankáře Alexandrera. Podobně pak zaměstnal gólmana Rangers v polovině první půle i Anjukov.

Pasivně hrající skotský celek si dokázal vypracovat jedinou vážnější situaci v 63. minutě, kdy po Whitekerově střele vyrážel Malafjev jen před sebe a následný závar musel uhasit až včasným odkopem Širokov.

Z okamžitého protiútoku však mohli paradoxně udeřit znovu svěřenci Dicka Advocaata. Po přesném odkopu totiž využil chybného vyběhnutí Alexandrera Aršavin, ale jeho následnou střelu vyhlavičkoval z brankové čáry pro změnu Papac.

Hráči Zenitu se však nakonec dočkali o pár minut později. Aršavin prostrčil parádní přihrávku na Děnisova, a ten sám před Alexandrerem nezaváhal.

Fotbalisté Rangers se sice ještě snažili o vyrovnání, ale v koncentrované obraně soupeře nedokázali najít žádnou skulinu. Naopak v nastaveném čase pečetil konečný triumf Konstantin Zirjanov.