reklama

Skandál Anelka pokračuje. Francouzi odmítli trénovat

Vyřazený Nicolas Anelka opouští šampionát Vyřazený Nicolas Anelka opouští šampionát autor: Reuters
Vedoucí mužstva Jean-Louis Valentin rezignoval

Knysna  - Ve francouzské fotbalové reprezentaci vládne napjatá atmosféra i po sobotním vyřazení útočníka Nicolase Anelky, který při čtvrtečním duelu s Mexikem vulgárně napadl kouče Raymonda Domenecha.

Mužstvo v jihoafrické Knysně v neděli odmítlo trénovat, aby prý Anelkovi na dálku vyjádřilo podporu. Na svoji pozici vzápětí rezignoval vedoucí týmu Jean-Louis Valentin.

Hráči pak prostřednictvím krátkého vyjádření vysvětlili svůj postoj. Z něj vyplývá, že vyhození Anelky nepovažují za férové. "Francouzská federace nikdy ani nezkusila hájit zájmy týmu. Rozhodli se na základě zpráv v tisku. Protože chceme vyjádřit náš nesouhlas s rozhodnutím vedení federace, se všichni hráči rozhodli dnešního tréninku neúčastnit," stojí v prohlášení, které před novináři přečetl Domenech poté, co mu jej předal kapitán Patrice Evra.

Čtěte také:
Anelka nadával Domenechovi, na MS už si nekopne
Marchons, marchons, ale domů. Francie padla
Další šok: Podceňovaný Nový Zéland obral o body Itálii
Výsledek ze skupiny smrtelné nudy: Slováci prohráli 0:2

Nedělní francouzský trénink se tak změnil ve frašku. Podle prvních zpráv agentury AP se na něm pohádal kouč Domenech s kondičním trenérem Richardem Duvernem. Duverne po vzrušené debatě naštvaně hodil svojí akreditační kartou na trávník a odešel ze hřiště. Agentura Reuters zase napsala, že si s Duvernem "vjel do vlasů" Evra a jejich spor musel ukončit až Domenech.

Duverneho podle všeho namíchlo, když mu Evra přišel říci o chystaném bojkotu nedělního tréninku. Už před ním se prý bek Manchesteru United v autobuse, když už byli všichni ostatní hráči pryč, krátce sešel s Domenechem. A tam mu zřejmě oznámil, že fotbalisté přípravu neabsolvují.

Ostuda pro celou Francii

Jisté je, že Francouzi vydrželi na tréninku, který se chystalo sledovat asi 200 diváků, jen několik minut. Chvíli po jeho zahájení se hráči vrátili do autobusu a odjeli zpět do hotelu.

Raymond Domenech Raymond Domenech Foto: Reuters

"Pro mě to tady skončilo, opouštím federaci. Jsem z toho všeho zhnusený. Hráči nechtěli trénovat, což je nepřijatelné," prohlásil vedoucí mužstva Valentin. "Je to skandál pro Francii, i pro ty mladé lidi, co jsou tady. Je to i skandál pro federaci a reprezentaci," dodal Valentin, který po tréninku ani neodjel společně s mužstvem, ale samostatně autem.

Francouzský tým na šampionátu sžírají velké neshody. O nedobrém vztahu kritizovaného Domenecha s několika hráči se hovořilo už dlouho před mistrovstvím, ve čtvrtek při duelu s Mexikem vyvrcholily nesváry mezi trenérem a útočníkem Anelkou, kterého Domenech v poločase marně žádal, aby změnil svoji hru.

"S... na tebe, ty zk...synu," uvedl podle francouzského tisku Anelka, který už do druhého poločasu nenastoupil. V sobotu jej vedení francouzské reprezentace vyřadilo z týmu, protože se odmítl trenérovi omluvit. Klid se však do tábora Francouzů nevrátil, spíše naopak.

Sombrero, grande tequila: Mexičané si výhru nad Francií vychutnali Sombrero, grande tequila: Mexičané si výhru nad Francií vychutnali Prohlédněte zde

Francie je na šampionátu po dvou zápasech ve skupině A na pokraji vyřazení. Zatím získala jediný bod, a aby postoupila do osmifinále, musí výrazným rozdílem porazit domácí JAR a doufat, že Mexiko s Uruguayí nebudou ve vzájemném utkání remizovat. Už před šampionátem bylo jisté, že Domenech u mužstva skončí a nahradí jej bývalý obránce Laurent Blanc.

reklama