12. 10. 2010 22:43
Nepokoje v hledišti vyvolali srbští fanoušci
Záběry z hlediště. Hrát se nedalo.
Záběry z hlediště. Hrát se nedalo. | Foto: Sport

Janov - Kvalifikační zápas mezi fotbalisty Itálie a Srbska v Janově byl po necelých sedmi minutách předčasně ukončen kvůli řádění hostujících fanoušků, kteří házeli na hřiště světlice a zapalovali v hledišti pyrotechniku. Už začátek byl kvůli nim odložen o 35 minut.

Srbsku nyní hrozí kontumační prohra 0:3.

Vyřezané díry v plotě

Srbští fanoušci se už v průběhu dne střetli s policií a před plánovaným výkopem ve 20:50 zapalovali na tribuně světlice. Někteří z nich navíc vylezli na plot a vyřezali díry v síti, která jim měla zabránit v házení předmětů na hřiště a na italské protějšky.

Krátce poté, co hráči přišli na trávník, aby zahájili zápas podle plánu a vyslechli si hymny, se raději urychleně vraceli do kabin. Policie a pořadatelé se pak snažili uklidnit srbské příznivce, v italském sektoru navíc museli zasahovat hasiči, kteří na sedačkách likvidovali světlice hozené od hostů.

"Rozhodčí měl pocit, že není zajištěna bezpečnost hráčů. Nyní je to na UEFA a její disciplinární komisi," řekl k osudu zápasu generální sekretář italského svazu Antonello Valentini. Že se hrát nemohlo, tvrdil i italský gólman Emiliano Viviano. "V brance se nedalo stát. Musel bych se totiž neustále otáčet a hlídat, aby mě do hlavy netrefila nějaká světlice," řekl brankář z Boloni.

Duel nakonec začal se zpožděním zhruba 35 minut, ale po několika minutách, kdy Srbové začali házet na trávník světlice, ho skotský rozhodčí Craig Thomson přerušil. Necelou hodinu poté pak utkání definitivně ukončil.

Srbů se bál i brankář Stojkovič

Srbská média zároveň informovala, že brankářská jednička Vladimir Stojkovič požádal kvůli fanouškům o to, aby nemusel k zápasu nastoupit. Důvodem měly být výhružky a urážky od srbských ultras, které si vyslechl cestou na stadion. Místo něj skutečně nastoupil Željko Brkič.

Čtěte o kvalifikaci:

Srbsko v pátek v kvalifikaci prohrálo 1:3 doma se Estonskem, což byl první zápas pod novým trenérem Vladimirem Petrovičem. Výhružky Stojkovičovi nicméně podle všeho souvisely spíše s jeho současným působením v Partizanu Bělehrad, ačkoli je odchovancem městského rivala Crvené Zvezdy.