reklama

Skandál v Premier League. Hvězda chystala prohlášení, že je gay. Klub to zatrhl

Premier League ještě nezažila, že by se někdo z aktivních hráčů přiznal k homosexualitě. Premier League ještě nezažila, že by se někdo z aktivních hráčů přiznal k homosexualitě. autor: Reuters
Anglická Premier League sice začíná až za čtrnáct dní, už teď ale plní stránky britských médií. Nejmenovaná fotbalová hvězda se po dlouhém rozvažování rozhoupala ke coming-outu - klub ovšem hráči prohlášení, že je gay, zakázal.

Jednání mezi fotbalistou a klubem probíhají již několik měsíců, ovšem bez konkrétního výstupu. Funkcionáři účastníka anglické ligy se obávají, jaký poprask by prohlášení vzbudilo mezi fanoušky.

Wimbledon boří předsudky. Debl hraje první lesbický pár. Pánové, přidejte se, vyzývá Wimbledon boří předsudky. Debl hraje první lesbický pár. Pánové, přidejte se, vyzývá Čtěte zde

Problém je v tom, že by šlo o historicky první případ podobného oznámení v soutěži, která je často spojována s projevy homofobie. "Klub hráče podporuje. Uvědomuje si, že by měl být oceněn za svou odvahu a podporován jako průkopník," tvrdí zdroj z hráčova okolí.

"Jenže v ideálním případě by vedení chtělo, aby nebyl prvním, kdo s něčím podobným vyjde. Mají strach, že to fanoušci neskousnou," dodává. 

Obavy to nejsou úplně iracionální. V loňském roce britská média referovala o dvojici spoluhráčů z Premier League, jejichž homosexuálně laděný rozhovor unikl mezi ostatní fotbalisty. Pár se okamžitě stal obětí šikany. Jeden z nich našel pod svou zápasovou soupravou lístek s nápisem "buzerant", jeho partner zanedlouho objevil na kapotě svého auta gumovou sexuální pomůcku.

Funkcionáři se situaci snažili stabilizovat prostřednictvím šesti speciálních seminářů, homofobní útoky na dvojici milenců však pokračovaly dál.

Africký spoluhráč s nimi odmítl komunikovat, protože mu to údajně nedovolují náboženské důvody. Na tréninkovém hřišti se poté objevily plakáty zesměšňující jejich sexuální orientaci.

Zkostnatělé prostředí

V květnu zase vyšlo najevo, že jiný fotbalista Premier League měl čtyři roky tajný homosexuální vztah s jistým modelem. Svým kolegům následně oznámil, že je bisexuální, ale ven z kabiny s tím nepůjde, protože se bojí o svou další kariéru.

"Premier League je podivné prostředí pro homosexuální nebo bisexuální muže," prohlásila hráčova jednadvacetiletá milenka, s níž má roční dítě.

Potvrzují to i slova Grega Clarkea, předsedy anglické federace FA. Ten se nechal slyšet, že by si dal velký pozor na přiznání hráčů k homosexualitě, protože by mohli čelit nadávkám ze strany fanoušků. Zástupci FA se přitom na začátku tohoto měsíce poprvé v historii oficiálně zúčastnili pochodu Pride in London.

Zástupci anglické Fotbalové asociace při pochodu Pride in London:

Obavy z vlny negativních reakcí ovšem nejsou zcela odůvodněné. Před třemi lety si rozhlasová stanice BBC Radio 5 nechala zpracovat rozsáhlý průzkum s reprezentativním vzorkem čtyř tisíc britských sportovních nadšenců.

Z výsledků vyplynulo, že celých 82 procent fanoušků by nemělo problém s tím, kdyby za jejich klub hrál gay. Na druhou stranu se ale našlo osm procent lidí, kteří by v tom případě přestali oblíbený tým sledovat.

"Tihle fanoušci by neměli být připuštěni na fotbalové stadiony. Je neuvěřitelné, že v naší společnosti mohou takoví lidé určovat, zda se dotyčný má přiznat, či ne," prohlásil Chris Sutton, bývalý hráč Chelsea nebo Celticu.

Za zatím nejslavnějšího fotbalistu, který přišel s coming-outem, je považován bývalý záložník Aston Villy Thomas Hitzsperger. Německý vicemistr Evropy z roku 2008 tak však učinil až po konci své sportovní kariéry.

"Homosexuálové patří do pekla." Australskou superstar vyloučili kvůli výrokům z týmu "Homosexuálové patří do pekla." Australskou superstar vyloučili kvůli výrokům z týmu Čtěte zde
reklama