Město váhá, zda převzít Bazaly. Prý nemá dost informací

Rozplyne se nad Bazaly nepropustná mlha?
Věž Nové radnice Ostravy je od stadionu Bazaly jen asi 500 metrů vzdušnou čarou.
V budově Nové radnice se bude ve středu rozhodovat o budoucnosti stadionu.
...
Sdružení fanoušků Baník Baníku iniciovala shromáždění na podporu záchrany klubu.
Foto: David Procházka
David Procházka
24. 10. 2012 9:50
Budoucnost třiapadesátiletého fotbalového stadionu Bazaly a potažmo i ostravského Baníku je momentálně v rukou pětapadesáti zastupitelů města.

Ostrava - Budoucnost třiapadesátiletého fotbalového stadionu Bazaly a potažmo i ostravského Baníku je stále ve hvězdách.

Pětapadesát zastupitelů Ostravy totiž na svém středečním jednání nerozhodlo, zdali město přijme návrh vedení fotbalového klubu, aby moravsko-slezská metropole převzala stadion Bazaly do svého vlastnictví a financovala nákladnou rekonstrukci.

I když se totiž očekávalo, že bude i přes značný odpor opozice a dalších zainteresovaných stran návrh schválen, zastupitelé rozhodli, že svůj definitivní verdikt prozatím odloží.

Podle dnešního vyjádření primátora Petra Kajnara totiž nemají dostatek informací, aby mohli kvalifikovaně rozhodnout.

"Chceme, aby bylo odborně potvrzeno, že stadion lze rekonstruovat v souladu s požadavky fotbalové asociace," vysvětlil Kajnar.

Licence pro Bazaly s podmínkou

Stadion Bazaly dostal sice naposledy prvoligovou licenci, ale jen s podmínkou, že do konce letošního roku předloží Baník Ostrava reálný projekt rekonstrukce stadionu i model jeho financování, tak aby splňoval dlouhodobě svazové požadavky i do budoucna.

A přestože noví majitelé plní rozpočet klubu a zároveň se snaží odepisovat závazky bývalého vedení, v otázce rekonstrukce stadionu už soběstační nejsou. „Proto jsme se obrátili na radnici, bez její pomoci nic takového nezvládneme,“ uznává Petr Šafarčík, předseda představenstva FC Baník Ostrava, a.s.. Na záchranu Bazalů tak podle něho už moc času nezbývá.

Klub podporuje i nejslavnější fanoušek - Nohavica

Před týdnem ve středu sdružení fanoušků Baník Baníku zorganizovalo před ostravskou radnicí shromáždění příznivců klubu pod názvem „Přesvědčme radnici, Baník = Bazaly“. Mezi fanoušky se objevili nejen bývalí baníkovci jako Václav Daněk, ale také asi nejznámější fanoušek klubu z řad umělců, písničkář Jaromír Nohavica.

„Za rok to bude 50 let, co mě otec poprvé přivedl na Bazaly, teď tam chodí můj syn a rád bych, aby tam jednou chodila i moje vnoučata,“ přeje si Jaromír Nohavica, který v jedné ze svých písniček sní o tom, jak Baník poráží Barcelonu.

Napjatě bude počínání zastupitelů v příštích týdnech sledovat i kapitán týmu Martin Lukeš, který zažil v Baníku poslední černé období. „Bude mě zajímat, jak kdo bude hlasovat. Pokud to neprojde, tak to může být hodně kritické,“ hovoří z vlastní špatné zkušenosti posledních let. Moc dobře ví, jak na tom Baník v tuto chvíli je.

Ostravica – granica!

Proč jsou Bazaly vlastně pro Baník a jeho fanoušky tak důležité? Vždyť město v září začalo rekonstrukci východní tribuny a souvisejících objektů Městského stadionu ve Vítkovicích, kde se každoročně koná významný atletický mítink Zlatá tretra Ostrava.

Předpokládané náklady činí 450 milionů Kč s tím, aby stadion splňoval i všechny požadavky FAČR (Fotbalové asociace České republiky). A tady jsme u historických souvislostí.

Baník Ostrava, jeho bývalí hráči i jeho fanoušci cítí nejen tradici stadionu Bazaly (tribuna byla zčásti postavena z přenesených nosníků z původního stadionu Stará střelnice), ale také historickou linii, kdy klub vznikl pod názvem SK Slezská Ostrava na slezské straně řeky Ostravice.

Slezské heslo té doby znělo: „Ostravica – granica!“ A současný Městský stadion leží v Moravské části Ostravy, navíc jde o původní stadion bývalého rivala z Vítkovic s atletickou dráhou. „Když mužstvo i krátkodobě nepůsobí na svém stadionu, klesá mu návštěvnost, odcházejí sponzoři a finančně je to citelně poznat,“ podotýká Šafarčík.

Rekonstrukce bude mít několik etap

Proto v těchto dnech finišuje dokončení projektové dokumentace rekonstrukce Bazalů pro stavební řízení. „Naši projektanti dostali nezvyklé zadání, musí projekt variovat v různých cenových relacích a také tak, aby se rekonstrukce dala uskutečnit na etapy,“ zdůraznil Šafarčík.

Během nejbližších tří let by první etapa podle něho spolkla 300 – 350 milionů Kč. „Kapacita by hned nebyla požadovaných 20 tisíc, ale třeba jen poloviční. Ovšem dalo by se na stadionu hrát a další etapy rekonstrukce by následovaly.“

Koalice ČSSD s ODS projekt schválí

Primátor města Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) se v minulosti netajil větším vztahem ke kultuře než ke sportu, ale nyní patrně převzetí stadionu přijme. „Nebráním se této myšlence, ale bylo by dobré najít také jiné, než veřejné peníze na financování takového projektu,“ říká přeci jen Petr Kajnar.

Současní majitelé klubu mají na rozdíl od toho předešlého (Tomáše Petery) radní na své straně. V Ostravě vládne dlouhodobě velká koalice ČSSD a ODS a obě silné politické strany má podle všeho Baník Ostrava nakloněné.

V únoru, kdy Petr Šafarčík spolu s Liborem Adámkem Baník převzali, přicestovali k prvnímu jarnímu utkání přímo do Mladé Boleslavi právě Petr Kajnar a jeho náměstek Dalibor Madej (ODS). V šatně týmu se objevili s baníkovskými šálami na krku, což před dneškem mnohé naznačuje.

Hnutí Ostravak nesouhlasí, požaduje referendum

Ovšem v ostravském zastupitelstvu jsou i silní odpůrci faktu, že by město mělo financovat projekty soukromých společností, kterým akciová společnost FC Baník Ostrava bezpochyby je.

„Od začátku jsem si kladl otázku, jaký podnikatelský záměr má člověk, který kupuje zadluženou společnost, která nic nemá,“ tvrdí opoziční zastupitel města Ostravy Jan Becher z hnutí Ostravak.

„A to málo co Baník má, to je zastaveno u bank. Navíc ta firma, která Baník koupila, ani nemá tak vysoký obrat jak vysoké jsou závazky klubu,“ klade si další otázky Becher. „Pak mi to ale došlo, od začátku zněl podnikatelský záměr tak, že do toho vstoupí město a celý klub pomůže zachránit z veřejných peněz.“

Na školy peníze nemáme, na Baník ano?

Proto bude Becher při hlasování zastupitelstva jasně proti návrhu Baníku Ostrava. „Z rozpočtu škrtáme peníze na Národní divadlo moravskoslezské, na školy, na pečovatelské služby pro postižené a najednou budeme financovat fotbalový klub?“ táže se Becher.

„Na dotaz co by se stalo s Baníkem, pokud by do něho nevstoupilo město, tak pan Šafarčík nepřímo řekl, že zanikne. Pro mě to znamená jediné, že město bude dávat peníze do Baníku, aby fungoval,“ doplňuje Becher. Přesto přichází ještě s jednou variantou.

Šafarčík: Hnutí vytváří zbytečnou hysterii

„Abych nebyl nařčen z toho, že se jen stavím proti, tak navrhuji, aby o vstupu města do akcionářských struktur Baníku rozhodli občané Ostravy přímo v referendu,“ navrhuje. Přesto si je vědom, že nejspíš neuspěje. „Myslím, že velká koalice si návrh prosadí opět na sílu, tak jako vždycky,“ domnívá se.

Výroky Bechera pochopitelně Šafarčíka netěší. „Myslím, že hnutí Ostravak jen zbytečně vytváří hysterii. Jinak případný kladný výsledek hlasování ještě město k ničemu nezavazuje. To by bylo na pořadu až po provedení všech auditů a znaleckých posudků,“ dodává Petr Šafarčík, předseda představenstva FC Baník Ostrava, a.s.

 

Právě se děje

Další zprávy