Skotsko nezvládlo postupový duel. Izrael překvapil Rusy

ip
18. 11. 2007 13:43
Na Euru zbyla jen čtyři volná místa
Italský kanonýr Luca Toni (v bílém) se mezi skotskými hráči napřahuje ke gólu v zápase kvalifikace ME. | Foto: Reuters

Praha - Účast na evropském šampionátu si po sobotních kvalifikačních utkáních zajistily týmy Itálie, Francie a Španělska. Na turnaji v Rakousku a Švýcarsku jsou tak už poslední čtyři volná místa.

Úspěch zajistil Italům sobotní kvalifikační zápas, ve kterém tým z Apeninského poloostrova dokázal zvítězit ve skotském Glasgow nad tamní reprezentací v poměru 2:1. Rozhodly o tom branky Toniho a Panucciho .

Samotný zápas měl strhující začátek. Již ve druhé minutě se totiž v pokutovém území domácích skvěle zorientoval Di Natale a jeho přihrávku přetavil ve vedoucí gól kanonýr Bayernu Mnichov Luca Toni.

Skotští fotbalisté byli obdrženou brankou velmi zaskočeni a o minutu později mohli inkasovat podruhé. Camoranesi však v nadějné pozici mířil nepřesně.

Za skvělého povzbuzování skotských fanoušků se domácí hnali za vyrovnáním, ovšem pečlivě bránící Italové jim moc příležitostí nenabídli. Naopak při rychlých protiútocích byli nebezpeční oni.

Během jednoho z nich v 31. minutě mohlo být Skotům ještě hůř. Po zmatcích v domácí obraně se prosadil Di Natale, jenže jeho branka nebyla uznána pro ofsajd. Ten se však z opakovaných záběrů neprokázal.

Postup pečetil Panucci

Domácí se přesto tlačili před branku Buffona čím dál intenzivněji, ve snaze vyrovnat alespoň do přestávky. To se jim málem povedlo v nastaveném čase, kdy se po rohovém kopu prosadil David Weir, ovšem jeho hlavičku směřující do sítě odvrátil na brankové čáře Andrea Pirlo

Ve druhém poločase hosté takticky kouskovali hru a fotbalisté Skotska se nemohli dostat do soustavného tlaku.

Naděje se jim naskytla v 65. minutě. Po McFaddenově přímém kopu se nejprve dostal k míči McCulloch a jeho střelu vyrazil Buffon jen před Barryho Fergusona, který přeci míč do sítě dopravil.

Švýcarsko

To však domácím nestačilo a ti se nepřestávali tlačit za rozhodujícím gólem. Na kopačce ho nakonec měl v 80. minutě James McFadden, který dostal ideální přihrávku od Millera. Před prázdnou brankou však nezamířil přesně.

Trest proto přišel v nastaveném čase na opačné straně hřiště. Po přímém kopu rozhodl o konečném vítězství hostů Christian Panucci.

Skotsko tak po sobotní prohře ztratilo naděje na Euro. Na jeho úkor tak pocestuje Francie a právě Itálie.

Izrael v Tel Avivu nečekaně porazil Rusko

Obrovským překvapením skončilo utkání skupiny E mezi Izraelem a Ruskem. V Tel Avivu hrající domácí reprezentace zvítězila brankou Golana v nastaveném čase nad Ruskem 2:1. Svěřenci Guuse Hiddinka tak již nemají postup ve svých rukách a blíže šampionátu je tak nyní Anglie.

Izrael vstoupil do ostře sledovaného duelu výborně a už v 10. minutě se dostal do vedení po zásahu Elyaniva Bardy. Hosté po inkasované brance zvýšili frekvenci střel, ovšem v prvním poločase se žádná neujala.

Ve druhé půli se fotbalisté Ruska vrhli na zteč izraelské brány, ovšem domácí gólman Awat likvidoval, jeden pokus za druhým. V 61. minutě však už byl krátký na tečovanou střelu Diniara Bilyaletinova. Dosavadní remíza však hostům nestačila. Ti ale museli stále útočit. Pouze výhra by jim zajišťovala možnost postupu nezávisle na výsledcích jejich soupeřů.

Brankář Awat však za pomocí své obrany držel i po inkasované brance svůj tým ve hře o body.  K rozhodujícím okamžikům tak nakonec došlo v nastaveném čase. V 90. minutě se nejprve dostal do šance hostující Syčev, ovšem jeho střela označkovala pouze konstrukci izraelské branky. Z následného brejku pak završil senzaci Omer Golan, jež tváří tvář brankáři Gabulovovi nezaváhal.

Z prohry Ruska se tak mohou radovat Chorvaté, kteří se tak stávají jistým postupujícím. Na dosah Euru je také Anglie, které stačí v příštím domácím zápase s Chorvatskem pouze remíza.

Turecko zaskočilo Nory

Nečekaným výsledkem skončil také duel mezi Norskem a Tureckem. Seveřanům stačila  v domácím prostředí ke zvýšení naděje na postup pouhá remíza, ovšem ani k tomuto výsledku se svěřenci Aageho Hareideho nedopracovali. Po závěrečném hvizdu totiž odešli poraženi 1:2.

Norové přitom měli zápas ve svých rukách. Po přiťuknutí Iversena se krásně trefil Hagen. Za tohoto stavu měli domácí reprezentanti jistý postup. Tento pocit jim však vydržel pouze do 31. minuty. Po přihrávce Mehmeta Aurelia vyrovnal Emre Belözoglu.

V druhém poločase pokračoval oboustranně vyrovnaný fotbal, který ale nakonec vyzněl vítězně pro hostující hráče. V 59. minutě se totiž do dobré střelecké pozice dostal útočník Villarealu - Nihat Kahveci a ten tvrdou střelou strhl vítězství na tureckou stranu.

Wales spasila penalta v samém závěru

Irská fotbalová reprezentace remizovala v Cardiffu ve svém posledním zápase v rámci kvalifikace na mistrovství Evropy s týmem Walesu 2:2. O vyrovnávající branku se postaral v 89. minutě z pokutového kopu Jason Koumas.

Do utkání přitom vstoupili aktivněji Irové. Zvláště Robbie Keane byl pro waleského brankáře Hennesseyho velkou hrozbou, když ho v úvodních šesti minutách zaměstnal dvakrát. Domácí gólman však svůj tým podržel a díky němu se také Wales dostal ve 23. minutě do vedení.

Finský útočník Mikael Forssell bojuje o míč v utkání kvalifikace na mistrovství Evropy proti Azerbajdžánu. | Foto: Reuters

Po rohovém kopu se hlavou prosadil poprvé v zápase Jason Koumas.

Záhy ale přišla dostatečná odpověď hostů. O osm minut později totiž po přihrávce Doyla vyrovnal Robbie Keane.

Osud Anglie má v rukou Izrael. Pomůže Rusům?

V úvodních minutách druhého poločasu se hra často kouskovala a herní změnu přinesla až 60. minuta. Po centru vystřídavšího Hunta strhl vedení na stranu hostů Kevin Doyle.

Domácí po druhé obdržené brance výrazně zvýšili aktivitu a irský brankář Shay Given se musel při šancích waleských hráčů činit. Nakonec však ani jeho skvělé zákroky kýženou výhru nepřinesly.

Krátce před závěrečným hvizdem fauloval v pokutovém území McShane Coterrilla a Jason Koumas se z nařízené penalty nemýlil.

Srbská odkládaná

Irsko tak skončilo  ve skupině na nepostupovém místě s celkovým počtem 17 bodů. Wales má po sobotním střetnutí 14 bodů, přičemž ho ještě čeká utkání v Německu.

Španělé si v souboji vedoucích týmů pojistili postup jasným vítězstvím 3:0 nad Švédy.

Zápas Srbsko - Kazachstán byl kvůli náhlému přívalu sněhu v Bělehradu nejprve odložen na neděli. Jenže srbské počasí se neumoudřilo, a tak se toto utkání sehraje až v sobotu 24. listopadu.