30. 1. 2008 20:30
Do další fáze se podívá Egypt a Kamerun
Útočník Zaki se raduje ze vstřelené branky proti Zambii.
Útočník Zaki se raduje ze vstřelené branky proti Zambii. | Foto: Reuters

Praha - Africký pohár zná již další dva postupující. Po středečních zápasech se jimi staly týmy Egypta a Kamerunu.

"Kamerunští lvi", jenž deklasovali v předchozím zápase Zambii 5:1, potřebovali k jistotě postupu porazit Súdán.

Za svým cílem vykročili proto velmi rázně a už po dvou minutách je mohl dostat do vedení Job, jehož střelu z úhlu ale skvěle chytil brankář Abdalla.

Kamerun si proto musel na gólovou radost počkat do 27. minuty. Po pádu Emana v pokutovém území odpískal sudí Kokou pokutový kop.

Ten nakonec proměnil se štěstím barcelonský kanonýr Samuel Eto´o.

Favorit se po vstřelené brance uklidnil a krátce poté přidal i druhou trefu. Výrazně k ní ale pomohl obránce Ali Elkhidir, od jehož zad se míč nešťastně odrazil až za čáru.

Súdán bojoval ve druhé části alespoň za premiérovou trefu na turnaji. Nejblíž k ní byl penaltový hříšník z prvního poločasu Hado, ovšem jeho tvrdou střelu vyrazil brankář Kameni.

Naopak v nastaveném čase pečetil účet zápasu druhým zásahem v zápase Eto´o.

Egypt si postup vzít nenechal

Dosavadnímu lídru skupiny, Egyptu, stačila v utkání se Zambií k postupu i remíza  Hráči ze zemí pyramid však nenechali nic náhodě a už po šestnácti minutách se dostali do vedení, kdy se po akci Shawkyho trefil Zaki.

Tentýž hráč se mohl ještě jednou radovat krátce po zahájení druhé půle, ale v nadějné pozici hlavičkoval těsně nad.

Proto také Egypt o vítězství nakonec přišel. Těsně před koncem stanovil konečnou remízu Katongo.

Africký pohár pokračuje také ve čtvrtek, kdy se dohrává skupina D.

Egypt - Zambie 1:1 (1:0)
16. Zaki - 88. Katongo
Egypt: Al Hadari - Mohamed, Said, Fathi, Moawad - Abd Radou - Gomaa, Hassan, Shawky - Zaki, Moteab
Zambie: Mweene - Musonda, Himonde, Mwanza, Hachilensa - Chansa, Bakala, Katongo, Katongo - Mulenga, Chamanga