reklama

Skupina smrti? Co třeba Barca, Citizens, Juventus a Dortmund

FOTO Těchto 32 týmů se utká o ušatý pohár Ligy mistrů Podívejte se na galerii, ve které se vám představí všech 32 účastníků základní skupiny Ligy mistrů ročníku 2012/13. Foto: Reuters
UEFA zveřejnila losovací koše, dnes v 17.45 budeme znát složení skupin Ligy mistrů

Monaco - My jsme titáni, pánové fotbalové planety, myslí si hráči, trenéři a fanoušci Realu Madrid a Barcelony. "Oba kluby usilují nejen o hegemonii v rámci Španělska, ale celého světa," pronesl nedávno José Mourinho, kouč Realu.

Jenže minulý ročník Ligy mistrů měl obsazení Chelsea-Bayern Mnichov... Španělští giganti chystají velkou odvetu. Jsou hladoví po tom odčinit jarní semifinálové trauma.

Kdo jim v novém ročníku Ligy mistrů přijde do cesty, může to pěkně schytat. Anebo taky ne.

Ve druhém koši straší Manchester City

Ze složení losovacích košů, které zveřejnila UEFA, můžeme vyčíst, že se Barca či Real snadno mohou ocitnout i ve skupině smrti.

Do ní by z druhého koše pasoval nejspíš Manchester City, ze třetího Juventus Turín (nebo Paris SG), ve čtvrtém bude asi nejsilnější německý mistr, tedy Borussia Dortmund.

Z takové společnosti by asi lehce mrazila záda i suverény z Nou Campu nebo San Bernabeu.

Kdo se komu skutečně postaví do cesty, budeme vědět už dnes večer, v Monaku se základní skupiny Ligy mistrů losují od 17.45.

Slovan na úspěch Viktorie nenavázal

Tentokrát bez české účasti, na loňský postupový úspěch Plzně úřadující český šampion Slovan Liberec navázat nedokázal. Zastavila ho už ve třetím předkole rumunská Kluž, která mezi 32 losovanými kluby (ve čtvrtém nejslabším koši) scházet nebude.

Jak tedy jednotlivé koše, sestavené podle klubových koeficientů, vypadají?

Koš 1: Chelsea, Barcelona, Manchester United, Bayern Mnichov, Real Madrid, Arsenal, FC Porto, AC Milan.

Koš 2: Valencie, Benfica, Šachtar Doněck, Petrohrad, Schalke, Manchester City, Braga, Dynamo Kyjev

Koš 3: Olympiakos Pireus, Ajax, Anderlecht, Juventus, Spartak Moskva, Paris SG, Lille, Galatasaray

Koš 4: Celtic, Dortmund, Borisov, Dinamo Záhřeb, Kluž, Málaga, Montpellier, Nordsjaelland.

Osm skupin se tradičně poskládá tak, že do každé z nich bude vylosován vždy jeden tým z každého výkonnostního koše. Přičemž platí pravidlo, že v základní skupině se nemohou utkat dva týmy z jedné země.

Nejen Čech a Rosický, ale třeba i Twardzikové

Los zajímá i několik českých fotbalistů. Na soupisce Arsenalu je Rosický, za Chelsea chytá Čech. V Lille působí Rozehnal, Spartak spoléhá na Suchého. Oporou Doněcka je Hübschman, v Galatasaray najdeme dvojici Ujfaluši, Baroš. A v Celtiku čekají na svou šanci bratři Twardzikové.

V osudí je celkem 12 klubů, které už Ligu mistrů či PMEZ vyhrály, 20 klubů ze 32 navázalo na svou účast z minulého ročníku. Zastoupeno je celkem 17 asociací, nejsilnější zastoupení mají se čtyřmi kluby Anglie a Španělsko.

Zatímco Manchester United absolvoval 18 z 21 dosavadních ročníků ve formátu Ligy mistrů, absolutními nováčky jsou oproti tomu šampioni Francie a Dánska, tedy Montpellier a Nordsjaelland, stejně jako španělská Málaga.

reklama