Skvělý úvod mistra z Liberce, trápení Sparty na Dukle

28. 7. 2012 17:48
Fotbalisté Liberce zvládl vstup do nového ročníku první ligy skvěle. Úřadující mistr vyhrál na hřišti Příbrami 4:0. Trápila se naopak Sparta. Letenští zachránili remízu na Dukle až v nastavení.
Mistrovský Liberec začal nový ročník ligy vysokou výhrou
Mistrovský Liberec začal nový ročník ligy vysokou výhrou | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Fotbalisté Liberce zvládl vstup do nového ročníku Gambrinus ligy na výbornou. Úřadující mistr dal pozapomenout na rozporuplná vystoupení v předkole Ligy mistrů a rozstřílel Příbram 4:0.

Naopak trápení zažila na úvod soutěže Sparta. Letenští v malém pražském derby na Julisce dlouho prohrávali s Duklou 0:1. Alespoň bod za remízu 1:1 jim zajistil až ve třetí minutě nastavení Kweuke.

Liberec si nedělal s Příbramí problémy

Libereckou kanonádu načal těsně před přestávkou z penalty Štajner. Po přestávce přidali Příbramští do vlastní sítě druhý gól sami a na úroveň debaklu výsledek posunuli dalšími trefami Vácha a Fleišman.

Sparta se trápila

Naopak další spolufavorit na titul - pražská Sparta - zažil pořádné trápení. Letenští byli sice v úvodu zápasu aktivnější, největší šanci ale připravil hostím až nešťastnou hlavičkou Hašek, který málem poslal míč do sítě za vlastního brankáře.

Hned vzápětí si ale povodil na levé straně útoku Preučil dvojici Gil-Švejdík, druhý jmenovaný jej poslal v pokutovém území nešikovně k zemi a "smolař" Hašek tentokrát zamířil nohou do správné sítě - 1:0.

Sparťané se poté ve zbytku zápasu snažili tlačit, ovšem velké šance nepřicházely. Vysvobození tak přišlo až ve třetí minutě nastavení, když padesátimetrový nákop Hušbauera od půlky hřiště k překvapení všech našel na malém vápně až kopačku Kweukeho.

Brno ovládlo jihomoravské derby

Brněnští fotbalisté vyhráli hned své první utkání po návratu do nejvyšší soutěže, když dokázali slováckou tvrz. Zasloužil se o to jediným gólem již z páté minuty zápasu Pernica.

Jediný gól padl také na jihu Čech, kde domácí České Budějovice dokázali brankou Otepky z penalty zdolal aktuálního držitele domácího Superpoháru Olomouc.

1. kolo první fotbalové ligy:

1. FK Příbram - Slovan Liberec 0:4 (0:1)
Branky: 40. Štajner z pen., 58. vlastní Hájovský, 70. Vácha, 76. Fleišman. Rozhodčí: M. Paták - Jiřík, Blažej. ŽK: Bosančič, Hadaščok (oba Liberec). Diváci: 1700.

Příbram: Hruška - P. Pilík, Hájovský, Kvída, Mišůn - Trapp (69. Šlapák) - T. Pilík, Kalivoda (44. Koukal), Pleško - Wágner (46. Krbeček), Danoski. Trenér: Vavruška.
Liberec: Bičík - Ljulka, Tóth, Kelič, Fleišman - Kušnír, Vácha, Bosančič, Breznaník (81. Maicon) - Šural (63. Hadaščok), Štajner (77. Blažek). Trenér: Šilhavý.

Dukla Praha - Sparta Praha 1:1 (1:0)
Branky: 30. Hašek z pen. - 90+4. Kweuke. Rozhodčí: Hrubeš - Pospíšil, T. Kovařík. ŽK: Hašek, Malý, Podrazký, Gedeon, Pospěch - Gil, Švejdík, Hušbauer, Kweuke. Diváci: 4257.

Dukla: Rada - Hašek, Božič, Vorel, Vrzal - Borek, Gedeon - Malý, Berger (68. Podrazký), Svatonský (87. Štetina) - Přeučil (78. Pospěch). Trenér: Kozel.
Sparta: Vaclík - Gil (66. Vidlička), Švejdík, Jarošík, Pamič - Holek - Kadeřábek (74. Přikryl), Grajciar (62. Kerič), Hušbauer, Krejčí - Kweuke. Trenér: Lavička.

1. FC Slovácko - Zbrojovka Brno 0:1 (0:1)
Branka: 5. Pernica. Rozhodčí: Jech - Košec, J. Paták. ŽK: Kubáň - Kaufman. Diváci: 6152.

Slovácko: Melichárek - Kubáň, Košút, Trousil, Reinberk - Volešák, Daníček (46. Trávník), Martykán, Kerbr (59. Kovář) - Došek, Kuzma (72. Lukáš). Trenér: Soukup.
Brno: Doležal - Pašek, Kaufman, Pernica, Husár - P. Mezlík, Šoljič, Zavadil, Lutonský (88. Halaška) - Švancara (90. P. Buchta), Jurdík (60. Fall). Trenér: Čuhel.

Dynamo České Budějovice - Sigma Olomouc 1:0 (0:0)
Branka: 64. Otepka z pen. Rozhodčí: Drábek - Nádvorník, Dobrovolný. ŽK: Sandro, Otepka, Řezníček - Golban, Ordoš, Janotka. ČK: 62. Škerle. Diváci: 2212.

Č. Budějovice: Daněk - Novák, Řepka, Lengyel, Hanzlík - Klesa, Rakovan, Rýdel, Otepka (85. Riegel), Sandro (77. Hudson) - Markovič (69. Řezníček). Trenér: Cipro.
Olomouc: Zlámal (16. Šustr) - Janotka, Golban, Škerle, Vepřek - Schulmeister (61. Hubník), Rossi, Hořava, Navrátil - Ordoš, Doležal (75. Heinz). Trenér: Pivarník.