Ivo Pospíšil, ip
10. 5. 2009 18:57
Slavia - Č.Budějovice 2:0, Teplice - Kladno 2:1
Fotbalisté Slavie se po pěti zápasech dočkali v lize zisku tří bodů
Fotbalisté Slavie se po pěti zápasech dočkali v lize zisku tří bodů | Foto: Jan Buchalcev

Praha - Fotbalisté pražské Slavie prolomili v neděli sérii neúspěšných výsledků a porazili v utkání sedmadvacátého kola Gambrinus ligy na domácím hřišti České Budějovice 2:0.

Obhájce titulu čekal na vítězství v lize už pět zápasů v řadě a za tu dobu se výrazně ztenčil i jeho náskok v čele tabulky. Ten je však nyní tři kola před koncem soutěže opět osmibodový.

Stáhnout vršovický celek na rozdíl pěti bodů může aktuálně jen Sparta, která večer dohrává svůj zápas na půdě Zlína.

Otázka, zda Slavia dokáže dát defenzivněji laděným Budějovicím branku byla v Edenu zodpovězena už po deseti minutách hry.

V pravou chvíli se trefil jinak tápající útočník Pavel Fořt, jenž si zpracoval centr Jandy a pohotovu ranou rozvlnil síť za brankářem Kučerou.

A to ještě forvard hostující z francouzského Toulouse neproměnil svou šanci v úvodu, kdy trefil v nadějné příležitosti jen vybíhajícího gólmana.

V dalších minutách však upadla hra do průměru a příznivci domácích jen sledovali, jak se jejich soupeř osměluje a začíná hru vyrovnávat.

Fořt proměnil i penaltu

Do žádných větších šancí se ovšem dlouho nedostával. Naopak na druhé straně mohl zvýraznit náskok opět Fořt, ale jeho střela šla těsně nad.

Stav 1:0 zůstával dlouho stejný i  po přestávce a nic na tom nezměnila ani tvrdá rána Černého, která orazítkovala jen tyč.

Budějovičtí se navíc dostávali před brankáře Vaniaka jen velmi sporadicky a nejblíže zdramatizování byli ve čtyřiašedesáté minutě kdy se k prodlouženému rohu prodral Žižka. V klíčový moment však nezamířil přesně.

Ránu případným snahám o vyrovnání pak přinesla dvaasedmdesátá minuta. To byl po druhé žluté kartě vyloučen hostující záložník Jaroslav Hílek.

Oslabené Jihočechy tak nakonec ještě dorazil znovu Pavel Fořt, který jedenáct minut před koncem potrestal z penalty předchozí faul Leštiny na Milana Černého.

Dobeš srazil hattrickem Jablonec

Záchranu v nejvyšší soutěži bude moci s největší pravděpodobností oslavovat Bohemians Praha. Svěřenci kouče Luboše Urbana zvítězili nad Jabloncem 4:3 a mají již na svém kontě uklidňujících jedenatřicet bodů.

V neděli však mohou za vítězství děkovat především jednomu muži, záložníkovi Romanu Dobešovi. Ten v samotném střetnutí zaznamenal hattrick, přičemž svou třetí branku vsítil v závěrečných minutách díky precizně zahranému přímému kopu.

Své budoucí účinkování v nejvyšší soutěži si ještě lehce zkomplikovalo Kladno, které prohrálo v Teplicích 1:2.

Středočechy sice poslal po hodině hry do vedení Zachariáš a stal se tak prvním střelcem, jenž dal v jarní části sezony na Stínadlech gól, ovšem Teplice dokázaly vývoj střetnutí otočit.

Nejprve proměnil nařízenou penaltu Jakub Mareš a prakticky vzápětí dokonal obrat po závaru obránce Antonín Rosa.

SK Slavia Praha - Dynamo České Budějovice 2:0 (1:0)
10.,77. z pen. Fořt
Slavia: Vaniak - Hubáček, Brabec, Suchý, Grajciar - Švento, J. Černý (88. Jarolím), M. Černý, Volešák, Janda(70. Ivana) - Fořt (88. Pekhart)
Č.Budějovice: Kučera - Riegel, Horejš(30. Nitrianský), Žižka, Leština - Hudson, Benát, Hílek, Šíma (88. Jasanský) - Mezlík (87. Svátek), Sedláček