13. 4. 2009 19:07
Slavia - Sparta 1:1 (0:1)
Fotbalisté Slavie měli důvod k radosti
Fotbalisté Slavie měli důvod k radosti | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Fotbalisté mistrovské Slavie remizovali v pondělní dohrávce 23. kola se Spartou 1:1, což jim ponechává na čele tabulky jedenáctibodový náskok právě před pražským rivalem.

Nebylo proto divu, když se vyprodaným Edenem rozléhal pokřik "Mistři, mistři". Vypadá to, že vršovický klub obhájí titul.

Už 269. derby nemělo vítěze i proto, že letenský tým neudržel na konci zápasu svůj náskok.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Domácí Karel Jarolím překvapil zařazením Františka Dřížďala, který se vrací po zranění, v útoku potom dostal přednost Pavel Fořt před Tomášem Pekhartem.

Hostující Jozef Chovanec poslal do obrany vedle Tomáše Řepky jiného Tomáše - Hubera. Z místa stopera se na pravý kraj posunul Roman Hubník, jenž nahradil Ondřeje Kušníra.

Od samého úvodu se potvrdilo, že do útoku se bude více hrnout Slavia.

Po pěti minutách zkusil první vážnější střelu Belaid, jeho rána z pětadvaceti metrů ale přeletěla břevno. O chvíli později se před Blažka tlačil Besta a gólmana atakoval i poté, co bývalý reprezentant držel balon v rukavicích.

Ihned k němu přiběhl Řepka a mnozí fanoušci si možná vzpomněli na rok starý incident, kdy řízný bek hodil po tehdy brněnském hráči míč, za což viděl červenou kartu. Nyní se udržel a kartu se žlutou barvou viděl slávistický forvard.

To bylo na dlouhou dobu vše, co stálo za pozornost.

Červenobílí sice drželi míč na svých kopačkách, jenže většina akcí končila už v samém začátku, popřípadě hodně nepřesnou střelou. Až ve 24. minutě předvedl něco z fotbalového reportoáru Švento, nicméně po slibném průniku se ve vápně ukličkoval.

Hubník překvapil i Vaniaka

Vládci Prahy? Na jaře se oba týmy rozešly smírně
Vládci Prahy? Na jaře se oba týmy rozešly smírně | Foto: Ondřej Besperát

Fanoušky vytrhl z nudy první gól zápasu.

Běžela 35. minuta, když Sparta dostala šanci zahrávat standardní situaci. Míč si postavil Zeman a prvním dobrým centrem našel hlavu Romana Hubníka. Brankář Vaniak se jen marně natahoval, balon se otřel o tyči a zapadl do sítě.

Na znamení úspěchu o sobě dali vědět příznivci z hostujícího kotle, na plochu vhodili dvě světlice, čímž asi chtěli ukázat, že sebemenší prohlídka na ně neplatí.

Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat, ale nikoliv taková, která by upravila skóre. Během sedmi minut se slávisté třikrát natlačili před Blažka, vždy u toho byl Fořt, ani jedna ze tří nebezpečných hlaviček však nebyla přesná.

Ještě před odchodem do kabin zahrozili hosté - po dalším Zemanově centru se na vzdálenější tyči objevil v jasné šanci Kucka, na vyběhnuvšího Vaniaka nevyzrál.

Druhá půle začala zvolna, ale to platilo jen pár okamžiků.

Janda ukončil střelecké trápení

V padesáté minutě Švento utíkal téměř osamocen na Blažka, v poslední chvíli se před něj dostal Hubník a spolu s gólmanem nebezpečí zažehnal. Střelec úvodní branky se však zranil, což rozlítilo Řepku a za protesty mu sudí Adam udělil žlutou kartu.

O chvíli později měli slávisté vyloženou šanci. Obrana hostů selhala a opomenula kolmici od Trappa na Belaida. Tuniský reprezentant však brzy (a mimo) vystřelil.

Jako první střídala Sparta - Chovanec poslal na trávník teprve šestnáctiletého forvarda Václava Kadlece. Krátce nato střídal útočníky i Jarolím, když Bestu nahradil Pekhart a posílit ofenzivu měl i Janda.

Připomeňte si také: Šmicer potupil Spartu, Slavia na Letné koncertovala

Tlak slávistů opravdu přišel - mezi 60. a 70. minutou musela letenská obrana i Blažek hasit jednu nebezpečnější akci než druhou. Gólově vypadal hlavně pokus ze 67. minuty, kdy na šestatřicetiletého brankáře nevyzrál Švento. Míč se otřel o břevno a spadl za něj.

Převaha musela skončit - vstřelenou brankou, nebo nervozitou.

Když se zdálo, že platí to druhé, tak se vyprodaný Eden dočkal. Šventovu ránu z 82. minuty sice Blažek vyrazil, ovšem defenziva zapomněla ve vápně na Jandu, jenž s velkou jistotou poslal míč do sítě.

Tribuny se až na hostující sektor rozjásaly a burcovaly domácí mužstvo ještě k jednomu gólu. Ten nakonec nepřišel, a tak jarní derby skončilo zaslouženou remízou 1:1.