Slavia po 14 letech dobyla Letnou. Pomohl jí Horváth

Václav Rojík
8. 10. 2007 19:10
Velké derby dopadlo lépe pro Slavii
Slavia si po 14 letech mohla vychutnat klubovou hymnu na letenském hřišti Sparty, kde nad domácími zvítězila 2:0. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Slavia na podzim boří zažité pořádky. Po čtrnácti letech dosáhla na výhru na hřišti Sparty. 266. derby vyhrála po gólech Pudila a Šenkeříka 2:0, když domácí hráli více než poločas bez vyloučeného Pavla Horvátha.

Zápas minutu po minutě ZDE

Slavia se po výhře na vyprodané Letné vrátila na čelo tabulky a její pondělní soupeř na ni po devíti kolech Gambrinus ligy ztrácí už šest bodů.

Zápas nabídl kromě skvělé atmosféry i hodně emocí, spoustu faulů a žlutých karet. Začátek zápasu obstaral úsměvný nástup minižáků v dresech Sparty a Slavie pod jmény svých seniorských kolegů. Tím však legrace končila. Pak už se do sebe oba soupeři pořádně zakousli.

Derby je tu, Spartu zdobí obrana, Slavii útok - čtěte ZDE

Zápas č. 266 přišel: kdy Slavia nejvíc potupila Spartu? - více ZDE

Útočně začali hosté ze Slavie a záhy za snahu sklízeli ovoce. Už ve třetí minutě po rohu Kalivody se ze skrumáže dostal míč k Danielu Pudilovi, jenž kolenem dostal míč do sítě sparťanské branky, 1:0.

Vzápětí po rohu Horvátha zpoza šestnáctky parádně pálil Kisel. Míč mířil přímo pod břevno, Vaniak však na poslední chvíli vyškrábl míč nad.

Pak tlačila znovu Slavia. Zmatek v obraně Sparty málem potrestal zdálky Ivana. Jeho střela z dvaceti metrů šla metr nad odkrytou branku Sparty.

Převahu Sparty utnul úlet Horvátha

Podobné situaci se Sparta ubránila chvíli na to, když proti rozběhnutému Vlčkovi vystartoval za hranici šestnáctky brankář Poštulka. Slávistický rychlík v solidní šanci jen napálil gólmana.

ŘÍJEN - Rozdílný podzim obou pražských týmů definovalo příkladně derby. Na vlně euforie vezoucí se Slavia vyhrála po 14 letech na hřišti Sparty 2:0. Hodně ji k tomu ale opět pomohla nedisciplinovanost letenských hráčů, kteří hráli převážně celý zápas bez kapitána Horvátha. Ten se nechal vyloučit za zbytečný faul na Daniela Pudila (na snímku). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Od tohoto momentu si začala budovat převahu Sparta. Po dvaceti minutách hry téměř napodobil Kiselův kousek Kladrubský. Jeho dalekonosná střela prosvištěla pár centimetrů nad břevnem.

Most poprvé vyhrál, Teplice se vrací do čela - víkendové zápasy ZDE

Blýskl se i Limberský, jenž hrál na levé straně zálohy od začátku zápasu. Jeho pohotový volej ve vápně šel přímo do slávistického brankáře Vaniaka.

Sparťané z převahy nedokázali vytěžit vyrovnávací gól a začali podrážděně reagovat na výroky rozhodčího Libora Kovaříka.

Při jednom z rychlých kontrů pak přišel nepochopitelný zkrat Pavla Horvátha. Po oboustranně nečistém souboji s Pudilem spadl a následně uštědřil Pudilovi snožmo pořádný kopanec. Tím pro Horvátha zápas skončil. Tři minuty před koncem poločasu viděl červenou kartu.

Risk Spartě nevyšel

Trenér Bílek po přestávce stáhl hru na tři obránce. Ale hra proti deseti slávistům moc nesvědčila. Jejich snahám o rychlý kontr chyběla přesnost a moment překvapení.

Slávisté si věří. Člen vedení vsadil 100 tisíc - čtěte ZDE

Po čtvrt hodině hry mohl rozhodnout o výhře Slavie stoper Suchý, když po centru zleva hlavičkoval zblízka do horní poloviny branky, jenže reflexivním zákrokem míč vytáhl Poštulka. Z rychlého protiútoku pak pálil v nadějné pozici Došek nad.

Jeden z mnoha soubojů Libora Doška ze Sparty (vlevo) se slávistickým gólmanem Vaniakem. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vytáhlý forvard Sparty si připravil i největší šanci svého mužstva ve druhé půli, když si čtvrthodiny před koncem na malém vápně vyskočil nejvýše na centr zprava, ale hlavou o pár decimetrů přestřelil.

Druhý poločas nabídl spíše boj než pohledný fotbal. Deset minut před koncem sparťanská defenziva zazmatkovala a na branku šel sám střídající Šenkeřík, jenž šance jakoby se zalekl a zamotal se ve vlastní kličce.

Šenkeřík si však spravil chuť hned za pět minut. Do rozhozené sparťanské obrany nacentroval Volešák a Šenkeřík hlavičku poslal tenokrát přesně pod břevno. Oslabené Spartě nepomohl ke gólu ani střídající útočník Miroslav Slepička, jenž nahradil nevýrazného reprezentanta Marka Kuliče.

Výsledek:
Sparta - Slavia 0:2 (0:1)
3. Pudil, 85. Šenkeřík. Rozhodčí: Kovařík - Filgas, Zlámal. ŽK: 37. Došek,  39. Zabavník - 31. Suchý,  43. Pudil,  64. Ivana,  69. Kalivoda,  84. Švec. ČK: 43. Horváth. Diváci: 20 565.
Sparta: Poštulka - Pospěch, Brezinský, Kadlec, Zabavník (84. Rezek) - Kisel, Kladrubský, Horváth, Limberský (78. Matušovič) - Došek, Kulič (71. Slepička).
Slavia: Vaniak - Krajčík (68. Jablonský), Suchý, Hubáček, Dřížďal - Kalivoda, Belaid (29. Volešák), Švec, Pudil - Vlček, Ivana (78. Šenkeřík).