Slavia pouze remizovala s Janovem. Postoupit už nemůže

Ivo Pospíšil
2. 12. 2009 23:20
Slavia - CFC Janov 0:0

Praha - Je rozhodnuto, účinkování fotbalistů pražské Slavie v prestižní Evropské lize se už do jarní části neprotáhne. Definitivní stopku vystavil úřadujícímu mistrovi Gambrinus ligy italský FC Janov, který uhrál ve středečním zápase na jeho hřišti remízu 0:0.

Slavia taktéž zůstane ve skupině B na posledním místě. Nic na tomto faktu nezmění ani závěrečný zápas, který se za dva týdny uskuteční na půdě francouzského Lille.

Kouč Karel Jarolím vsadil od úvodního hvizdu na rozestavení 4-4-2, přičemž největším překvapením byla absence stopera Benjamina Vomáčky. Loučícího se kapitána Marka Suchého naopak doplnil ve středu obrany Ondřej Čelůstka.

A v Edenu nebylo o bouřlivou diváckou kulisu nouzi. Vedle domácích fanoušků k ní přispělo i velké množství italských příznivců, kterých dorazilo do hlavního města přes dva a půl tisíce.

Těm ale pořádně zatrnulo už po čtyřech minutách hry. Po rychlém přechodu do útoku totiž našel Stanislav Vlček nabíhajícího Hlouška, ten obešel brankáře Scarpiho a servíroval svému kolegovi před branku nadějnou přihrávku.

Pohotovou střelu bývalého útočníka Anderlechtu ale nakonec stihl rychle navrátivší italský gólman přeci jen zlikvidovat.

Ani odpověď hostů na sebe nenechala dlouho čekat. Po faulu Ragueda na Floccariho se postavil k přímému kopu Alberto Zapater, ovšem s jeho střelou si slavistický brankář Romanovs lehce poradil.

Kotel se rozloučil se Šmicerem i Suchým

Předposlední podzimní zápas Slavie nebyl jen oficiální rozlučkou pro Marka Suchého, ale také pro Vladimíra Šmicera.

Současný manažer české reprezentace sice ukončil svou aktivní kariéru po listopadové ligové remíze s Plzní, jeho oficiální sbohem však mělo proběhnout o poločasové přestávce.

Domácí fanoušci však nejspíše nechtěli příliš čekat a už během první půle rozvinuli ve svém sektoru transparent s nápisem: „V našich srdcích vždycky Štístko".

To za jednu z největších hvězd v hostujícím týmu patří bezesporu Hernan Crespo.

Argentinský forvard dal o sobě vědět především v pětadvacáté minutě, kdy se zbavil v pokutovém území hned trojice bránících hráčů a Romanovs měl co dělat, aby jeho střelu na zadní tyč vytlačil na roh.

Nechybělo ale mnoho a bezbrankový stav se mohl měnit i na druhé straně. Prakticky vzápětí totiž našel Hubáček přesným centrem osamoceného Vlčka, a ten z bezprostřední blízkosti dopravil míč do sítě.

Rozradostnělý Eden ovšem ihned zmrazil (jak se později ukázalo, poprvé) hlavní rozhodčí, Kircher, který odpískal slávistickému útočníkovi ofsajd.

Pražany však neuznaná branka nesrazila a naopak vyburcovala k větší aktivitě. Na konci první půle dal o sobě vědět nejprve odvážným, avšak ne přesně zakončeným sólem Krajčík a z další akce mohla znovu udeřit útočná dvojice Hloušek - Vlček.

Zatímco ale střelu ex-jabloneckého forvarda zneškodnil Scarpi, Vlček svou dorážku poslal trestuhodně (a k pochopitelné nevoli domácích příznivců) nad bránu.

Slavia ve druhé půli soupeře přehrála, gól ale nedala

Tabulková matematika přesto hovořila jasně. Remíza znamenala pro Slavii definitivní konec účinkování v pohárové Evropě.

Italský soupeř sice Pražany na začátku druhého dějství zmáčkl, ovšem mimo několik pár nepříjemných závarů si žádnou brankovou příležitost nevypracoval.

To šance Slavie působila daleko nebezpečněji. Po faulu Sculliho na Hlouška pořádně vystrašil hostující příznivce z přímého kopu Grajcjar, jehož padající list zastavilo až břevno Scarpiho branky.

Po hodině hry dal o sobě znovu vědět i Stanislav Vlček, který si tentokrát zaběhl za obranu včas, jenže jeho pohotovou teč janovský gólman vytáhl.

Velký příběh mohl nakonec v neposlední řadě napsat mladík Štěpán Koreš. Ten v jednasedmdesáté minutě přišel na hřiště za Tijani Belaida a vzápětí měl i on po předchozím dravém průniku Grajciara, na kopačce vedoucí gól.

Ani on však nedokázal skvělého Scarpiho překonat.

S blížícím se koncem se Slavia ještě více tlačila před branku a Janov se tak už jen omezil na bránění bezbrankového výsledku. Svého cíle nakonec pak i dosáhl.

Nic na tom nezměnila ani další trefa slávistů v nastaveném čase, kterou hlavní arbitr pro změnu neuznal kvůli předchozímu nedovolenému zákroku Marka Suchého.