Slavia přetlačila Baník. Sparta uhrála v Brně remízu

21. 9. 2009 21:25
Slavia - Baník Ostrava 3:1, Brno - Sparta 1:1
Sparta uhrála v Brně remízu
Sparta uhrála v Brně remízu | Foto: Jan Langer

Praha - Fotbalisté pražské Slavie nechali zapomenout na rozpačité výkony z úvodu sezony a porazili v pondělní dohrávce osmého kola Gambrinus ligy Baník Ostrava 3:1.

Svěřenci Karla Jarolíma se tak dostali v tabulce s patnácti body na třetí místo. Baník klesl na příčku pátou. Čtrvté místo pak patří Spartě, která večer remizovala v Brně 1:1.

Ostravští nevyhráli v Praze proti Slavii už šest let, ale nyní je povzbuzoval fakt, že obhájce prvenství nemá doposud tak suverénní začátek jako v posledních ročnících.

Přesto to byli domácí, kteří měli lepší vstup do zápasu a už v páté minutě dostali obranu soupeře pod tlak. Jak Hloušek, tak ani Ragued ale nedokázali v důležitou chvíli propasírovat míč přes bránící beky.

Další šance se Slavii naskytla o chvíli později. Tentokrát mohl Belaidův rychlý brejk zakončit Janda, ale prostor mezi třemi tyčemi netrefil.

S postupem přibývajícího času se tak začal osmělovat i Baník. Ten sice poprvé zahrozil až v pětadvacáté minutě, ale stálo to za to. Na centr Lukeše si naskočil Neuwirth a domácí zachránil od inkasované branky jen reflexivní zákrok gólmana Vaniaka.

Ten podržel své spoluhráče vzápětí znovu, když se proti němu řítil pro změnu Zeher, jenže i tentokrát byl zkušený brankář tím úspěšnějším.

Baník doplatil na neproměňování šancí

Přesto jeho čisté už dlouho nevydrželo. V pětatřicáté minutě měli hosté výhodu přímého kopu, k němuž se postavil Martin Lukeš a jeho střílený centr doletěl nikým netečován až za brankovou čáru.

Ostravští fanoušci se však z vedení těšili jen chvíli. Ještě před přestávkou využil špatně zahraného ofsajd systému Naumov, jenž následně ještě našel lépe postaveného Hlouška, a ten vyrovnal.

Bojovný fotbal pokračoval i ve druhé půli. Baník nadále působil nebezpečným dojmem, ale nakonec to byli domácí, kteří vstřelili druhou (a později také rozhodující) branku.

Svůj výborný výkon korunoval znovu Adam Hloušek, jenž překonal gólmana Bučka tvrdou ranou z přímého kopu.

Přestože svěřenci Miroslava Koubka zápas nezabalili, dopláceli na neproměňování šancí. Blízko vyrovnání byl dvanáct minut před koncem střídající Strnad, ovšem ani z bezprostřední blízkosti nedokázal Vaniaka nadvakrát překonat.

Uklidnění pro domácí fanoušky tak přišlo až v samotném závěru, kdy po chybě rozehrávajícího Hableho, zahájili Slavisté rychlý brejk, na jehož konci byl Grajciar, a povedenou přízemní střelou tak stanovil konečný stav na 3:1.

Holenda zachránil Spartě bod v Brně

Dělbou bodů za remízu 1:1 pak skončil večerní duel mezi Brnem a Spartou. Celkem 8257 diváků mohlo spíše sledovat úpornou taktickou bitvu.

V ní byli přeci jen aktivnější domácí, kteří se dostali do šance už ve druhé minutě. Hlavičku Křížka však brankář Blažek zneškodnil, a to bylo z obou stran na dlouhou dobu všechno.

Určité zlepšení se však dostavilo po přestávce. Ihned na začátku druhé půle se v závaru v pokutovém území dobře zorientoval Tomáš Došek, jenže jeho střela šla těsně mimo.

Brněnský útočník si však spravil chuť o chvíli později, kdy přetavil ve vedoucí branku předchozí individuální akci Richarda Dostálka.

Sparta se rázem vrhla za vyrovnáním, ale nedokázala si dlouho vypracovat skoro žádnou vyloženou příležitost. Až devět minut před koncem využil nedorozumění v domácí obraně Jan Holenda a chladnokrevně prostřelil Bureše - 1.1.

Slavia Praha - Baník Ostrava 3:1 (1:1)
43., 64. Hloušek, 89. Grajciar - 35. Lukeš
Slavia: Vaniak - Čelůstka, Vomáčka, Suchý, Krajčík - Janda(70.Šenkeřík), Belaid, Ragued(86.Volešák), Vasiljevič(81.Grajciar) - Hloušek, Naumov
Baník: Buček - Zawada(46.Hable), Neves, Neuwirth, Řezník - Lička, Lukeš, Mičola, Tchuř(85.Tomašák) - Zeher(75. Strnad), Varadi