Trpišovský rozesmutnil spoustu známých, se Slavií je v semifinále domácího poháru

7. 3. 2018 20:12
Pražané rozhodli o výhře nad Libercem už v prvním poločase, mezi poslední čtyři celky soutěže se po vítězství 3:1 nad Slováckem dostal i Jablonec.
Jindřich Trpišovský
Jindřich Trpišovský | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Slavie Praha porazili ve čtvrtfinále domácího poháru MOL Cupu Liberec 2:0. Mezi posledními čtyřmi celky soutěže je i Jablonec, který zdolal 3:1 Slovácko.

Úřadující ligový mistr rozhodl o postupu už v první půli, kdy se trefili Milan Škoda z penalty a po něm Michal Frydrych. Trenérovi červenobílých Jindřichu Trpišovskému tak vyšel souboj s bývalým klubem, z něhož v zimě do Slavie zamířil.

"Měl jsem takový zvláštní pocit. Jsem rád, že jsme to zvládli a postoupili. Na druhou stranu zase vím, že jsme udělali smutnými spoustu lidí, které znám a se kterými jsem toho hodně prožil," řekl Trpišovský.

Liberec na podzim zvítězil v Edenu ještě pod vedením Trpišovského 2:1 a ukončil tehdy rekordní sérii Slavie v lize bez prohry, která se zastavila na 36 duelech. Dnes měl Slovan ve Vršovicích navrch jen v úvodu, kdy rozhodčí kvůli údajnému útočnému faulu neuznali gól jedinému jarnímu střelci hostů Pulkrabovi.

Pražané po deseti minutách přidali. Součkova hlavička ještě skončila vedle, ale v 25. minutě už domácí vedli. Kačaraba ve vápně hloupě fauloval Hromadu a kanonýr Škoda z penalty s přehledem překonal náhradního libereckého gólmana Nguyena.

Za deset minut přidali domácí druhou trefu. Stoch přetáhl centr z přímého kopu na zadní tyč, Bořil z hranice brankové čáry vrátil balon do malého vápna a Frydrych jej hlavou doklepl do sítě. Slovan mohl ještě do půle snížit, ale gólman Kovář, který přišel do Edenu v zimě z Liberce, skvěle zastavil Folprechtovu dorážku.

V úvodu druhé půle si Kačaraba málem vstřelil vlastní branku, na druhé straně po hodině hry hlavičkoval těsně mimo Pulkrab. Jinak si ale Slovan příliš šancí na zdramatizování zápasu nevytvořil a naopak v závěru mohl z brejku zvýšit Souček. Slávistům nemuselo vadit, že Nguyena neprostřelil, závěr si v klidu pohlídali. Vyšla jim tak odveta za podzimní ligovou porážku a stále mohou pomýšlet na první triumf v domácím poháru od sezony 2001/02.

"Rozhodl to náš dobrý výkon. Celý zápas jsme měli trvalou převahu. Dali jsme dva góly, měli spoustu dobrých šancí. Na druhou stranu za stavu 2:0 nás podržel Kolář," uvedl Trpišovský.

"Máme v poháru velké ambice, já jsem ještě nikdy nebyl v semifinále. Všechny čtyři týmy, které se tam dostanou, mají v podstatě stejnou šancí. Furt jsou to ještě dva kroky. Bude hodně záležet, kdo bude hrát doma," dodal.

Slovácko předvedlo v Jablonci žalostný výkon

Jablonce potvrdil dobrou jarní formu i v poháru. Po zimní přestávce vyhráli Severočeši všechny čtyři soutěžní zápasy. Brankami se o pohárový postup přes Slovácko zasloužili Jakub Považanec, Martin Doležal a Jan Chramosta. Za hosty snížil Filip Kubala.

"Jsme rádi, že jsme postoupili. Brali jsme zápas se vší vážností, a tak by se k poháru mělo přistupovat. Je to druhá soutěž, ze které se postupuje do evropských pohárů," řekl jablonecký trenér Petr Rada.

Hosté, kteří v lize bojují o záchranu, šetřili několik opor v čele s nejlepším střelcem Zajícem a v ofenzivě toho příliš nepředvedli. Ve 24. minutě unikl jablonecký Považanec a otevřel skóre. Ve 39. minutě si hosté málem dali vlastní gól při snaze zabránit Chramostovi ve skórování, ale míč skončil těsně vedle stejně jako po střele Masopusta.

"Jablonec byl od první minuty lepším mužstvem. My jsme předvedli katastrofální výkon, v žádném aspektu neměl parametry, za které bych mohl pochválit mužstvo či jednotlivé hráče. Výjimkou je snad jen brankář Michal Daněk," láteřil kouč Slovácka Michal Kordula.

V poločase udělal dvě změny, ale soupeř po změně stran ještě navýšil vedení. Po hodině hry nejprve zahodil šanci Kubista, ale vzápětí hlavou zamířil přesně Doležal. To hosty probralo a v 67. minutě snížil Kubala z vůbec první střely Slovácka v utkání. Domácí ale drama nedovolili. Čtvrt hodiny před koncem Doležal trefil tyč a Chramosta z dorážky definitivně rozhodl.

"Musím říct, že Jablonec vyhrál zcela zaslouženě. Musím se omluvit fanouškům, kteří za námi cestovali, náš výkon byl ostudný," zlobil se Kordula.

Poslední dva semifinalisté vzejdou z duelů Mladá Boleslav - Ostrava a Hradec Králové - Zlín, které se měly hrát už minulý týden, kvůli mrazivému počasí ale byly odloženy na příští středu.

Čtvrtfinále MOL Cupu, českého fotbalového poháru:

Slavia Praha - Slovan Liberec 2:0 (2:0)

Branky: 25. Škoda z pen., 35. Frydrych. Rozhodčí: Berka - Pelikán, Kubr. ŽK: Jugas, Bořil, Necid, Frydrych - Breite, Kačaraba, Pulkrab, Karafiát. Diváci: 4967.

Slavia: Kolář - Frydrych, Jugas, Pokorný (82. Deli), Bořil - Souček, Hromada (46. Danny) - Stoch, Hušbauer, Sobol - Škoda (71. Necid). Trenér: Trpišovský.

Liberec: Nguyen - Coufal, Karafiát, Kačaraba, Kerbr - Bosančič, Folprecht - Oscar (76. Ševčík), Breite (61. Da Silva), Potočný (61. Bartl) - Pulkrab. Trenér: Holoubek.

FK Jablonec - 1. FC Slovácko 3:1 (1:0)

Branky: 24. Považanec, 63. Doležal, 76. Chramosta - 67. Kubala. Rozhodčí: Franěk - Wilczek, Vlasjuk. ŽK: Divíšek (Slovácko). Diváci: 1142.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Pernica, Lischka, Zelený - V. Kubista, Hübschman (32. Doležal), Považanec - Masoupust (87. Pleštil), Chramosta (83. Breda), Jovovič. Trenér: Rada.

Slovácko: Daněk - Šimko, Břečka, Šumulikoski, Divíšek (66. Sadílek) - Petr, Daníček, Machalík, Havlík (46. Rezek), Vasiljev (46. Navrátil) - Kubala. Trenér: Kordula.