Slavia spálila další penaltu. Přesto Liberec porazila

13. 4. 2008 18:52
Slavia Praha - Slovan Liberec 1:0
Sparťanské ultras očekával plný kotel Slávistů na protější straně stadionu.
Sparťanské ultras očekával plný kotel Slávistů na protější straně stadionu. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Fotbalisté pražské Slavie dokázali v neděli porazit Liberec, když o jejich výhře rozhodl Zdeněk Šenkeřík. Po 25. kole zůstává situace na čele tabulky nadále stejná, Slavia je druhá o skóre za Spartou.

Trenér domácího výběru Karel Jarolím udělal před utkáním opět několik změn v základní sestavě. Na rozdíl od posledního zápasu v Plzni se na trávníku neobjevil Kalivoda, jenž byl přeřazen do B týmu, na lavičce zůstal také brankář Vaniak.

Čtěte více o nedělních zápasech: Sparta se v Kladně dlouho trápila. Spasil ji Kolář

Severočeské mužstvo vedené koučem Ladislavem Škorpilem naopak nastoupilo v plné sestavě, v níž nechyběli dva hráči, kteří ještě nedávno oblékali červenobílý dres - Holeňák a Dočkal.

Začátek byl z obou stran opatrný, do vážnější akce se dostali slávisté na přelomu sedmé a osmé minuty. Pěknou akci vymyslel Hubáček, jenž uvolnil na levé straně Pudila, ale centr zblokovali obránci na roh. Po jeho zahrání se k nebezpečné hlavičce dostal Brabec, minul však bránu.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Hned z protiútoku se narodila první gólová šance zápasu, když Dort našel přesnou přihrávkou Keriče. Chorvatská posila a nejlepší liberecký střelec jara uháněl sám na polovinu soupeře, potom přihrál Frejlachovi, který však tváří v tvář Vorlovi napálil míč jen do brankáře.

Pražany to probudilo, v dalších chvílích začali ovládat hřiště a jen vlastními chybami se připravili o možnost skórovat. Na gólmana Zlámala se valil jeden útok za druhým, jenže ve finální fázi si nedokázali domácí přihrát, nebo nezpracovali balon příliš ideálně.

Až ve 36. minutě se dočkalo šest tisícovek diváků na Strahově dalšího vzrušení. Výborný pas od Černého skončil u kopačky Blažka, jemuž se povedlo rozvlnit síť. Ke smutku domácích příznivců však trefil pouze boční stranu brány.

Fotbalisté Teplic otočili zápas na Žižkově
Zasloužili jsme si aspoň bod, smutnil trenér Griga

Potom si oba slávisté své pozice vyměnili, Černý se ve vápně pověsil do vzduchu a jeho hlavičkový pokus skončil nad břevnem.

Převaha vršovického celku pokračovala stejně jako zmar červenobílých směrem dopředu. A tak hráči odcházeli do kabin za bezbrankového stavu 0:0.

Šenkeřík dal gól a spálil penaltu

Ve druhém poločase se karty neobrátily. Domácí tým držel častěji míč, což vedlo k další příležitosti. Pudil v 51. minutě výborně obešel tři bránící hráče a poslal centr do vápna. Tam nabíhal i osamocený Černý, ovšem jeho rána byla hodně nepřesná.

Vladimír Šmicer se objevil už na lavičce náhradníků
Vladimír Šmicer se objevil už na lavičce náhradníků | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Po hodině hry se na Strahově začaly dít věci. Nejdříve se do parádní střely z voleje opřel pravý bek Dřížďal a jen těsně minul tyč. Krátce nato Blažek hlavičkoval do náruče Zlámala.

A potom se slávisté v 67. minutě dočkali. Nejprve mířil balon na osamoceného Hubáčka, jenže ten místo centru volil přetažený pas na druhou stranu branky. Tam stál Pudil, který také nezakončil přesně. Až do třetice míč doputoval do brány, kam ho dorazil střídající Šenkeřík.

Domácí se ujali vedení 1:0 a jejich aktivita nepolevovala. Znovu u toho byla dvojice Hubáček - Šenkeřík, když prvně jmenovaný přihrál útočníkovi přesně na hlavu, ale ten trefil jen gólmana Zlámala.

Velký aplaus přišel v 74. minutě, kdy celý stadion povstal a vítal na trávníku Dušana Šventa. Slovenský záložník se vrátil na hřiště po těžkém zranění, kvůli němuž musel vynechat celou dosavadní sezonu.

K zajímavé momentu došlo o chvíli později. Hudson srazil Černého na zem a rozhodčí Příhoda ukázal na značku pokutového kopu. Míče se ujal Šenkeřík, jenže poslal ho vysoko nad břevno. Šlo o třetí penaltu ve dvou posledních zápasech a všechny skončily neúspěšně.

Hosté vycítili šanci a začali se tlačit dopředu. Bylo ale moc pozdě, slávisté si už těsnou výhru uhlídali.

Po zisku tří bodů zůstávají v kontaktu se Spartou, která stejným výsledkem a ve stejnou dobu porazila Kladno na jeho hřišti. Letenský tým zůstává díky skóre na první pozici, na konci soutěže by však tento stav přinesl titul Slavii díky lepší vzájemné bilanci.