Lille - Slavia Praha 3:1
Lille - Slavia
Lille - Slavia | Foto: Reuters

Lille - Strašidelné působení českých týmů ve fotbalové Evropě je u konce. Ve čtvrtek večer jej nevylepšila ani Slavia.

Fotbalisté Slavie se rozloučili s nepovedenou podzimní sezonou a s účinkováním v Evropské lize porážkou 1:3 ve francouzském Lille. Domácí rozhodli o své výhře už do poločasu, kdy se trefili Cabaye a Gervinho.

Po pauze snížil Vlček, ale v závěru definitivně rozhodl Obraniak. Červenobílí, kteří už dříve ztratili naději na postup, tak zakončili svoji skupinu bez jediného vítězství, naopak soupeř si zajistil účast v jarních bojích.

Zápas jsme sledovali ŽIVĚ

Navzdory mrazivému počasí nachystali pořadatelé solidní trávník, který nebránil otevřenému fotbalu. Domácí museli zvítězit, aby se bez ohledu na výsledek druhého duelu kvalifikovali do vyřazovací fáze, slávisté zase mohli hrát uvolněně, protože jim šlo stejně jako před rokem proti Ajaxu už jen o čest.

V úvodu bleskově zahrozily oba týmy. Nejprve Gervinho využil rozhozené hostující obrany, v níž nahradil odpočívajícího Suchého pohárový debutant Hošek, protlačil se až před Romanovse, ale přehodit ho nedokázal. Na druhé straně po sólu před půlku hřiště pálil vedle slávista Grajciar.

Navzdory dvoutýdenní zápasové pauze drželi Pražané s domácími krok, dopláceli však na zbytečné chyby. V 25. minutě obral Cabaye po rohovém kopu o míč váhajícího Trubilu a tvrdou střelou poslal favorita do vedení.

Pražané naopak své šance neproměnili - Grajciarovu dělovku z přímého kopu vyrazil Landreau a ten pak podržel domácí i deset minut před pauzou, kdy skvěle chytil Vlčkovu dorážku po Grajciarově střílené přihrávce.

Závěr poločasu opět patřil Lille, které zdobily smrtící brejky. V 37. minutě utekl Gervinho, ale Romanovse ani tentokrát nepřekonal. Domácí útočník se dočkal až o dvě minuty později, kdy zblízka zužitkoval Frauův centr po Čelůstkově chybě. Těsně před odchodem do kabin ještě zachránila hosty tyč, kterou při opakované střele trefil Frau.

Naději vykřesal Vlček

Po příchodu z kabin slávisté brzy snížili. Aktivní Grajciar v 56. minutě vysunul kolmicí Vlčka a slávistický kapitán prostřelil gólmana Lille. Domácí mohli rychle odpovědět, pravý bek Vandam však mířil po narážečce s Frauem v slibné pozici těsně mimo.

Kouč Karel Jarolím poslal čtvrt hodiny před koncem na hřiště čerstvého útočníka Šenkeříka, ovšem vyloženou šanci na vyrovnání si hosté nevytvořili. Naopak v 80. minutě rázně odmítl drama Obraniak, který krásnou technickou střelou do horního rohu branky pojistil francouzskému celku postup.

Slávistům se tak odveta za domácí debakl 1:5 nepovedla, své čekání na tři body ze soupeřova stadionu protáhli v pohárech už na 13 duelů.

Utkání 6. kola skupiny B fotbalové Evropské ligy:

LOSC Lille - Slavia Praha 3:1 (2:0)
25. Cabaye, 39. Gervinho, 80. Obraniak - 56. Vlček. ŽK: Balmont - Hubáček, Janda. Diváci: 15.358.

Lille: Landreau - Vandam, Rami, Chedjou, Beria - Balmont, Mavuba, Cabaye (46. Dumont) - Frau (81. De Melo), Obraniak, Gervinho (68. Hazard). Trenér: Garcia.
Slavia: Romanovs - Krajčík, Hošek, Čelůstka, Hubáček - Grajciar, Ragued, Janda (84. Belaid), Trubila (73. Šenkeřík) - Vlček (87. Naumov), Hloušek. Trenér: Jarolím.

1. Valencia      6 3 3 0  12: 8    12
2. Lille             6 3 1 2  15: 9    10
3. FC Janov     6 2 1 3    8: 10    7
4. Slavia Praha 6 0 3 3    5: 13    3