Slavia válčí s překupníky, na derby zablokovala desítky lístků. Teď jí hrozí trest od inspekce

Jiří Škuba Jiří Škuba
30. 3. 2017 10:24
Válku překupníkům vstupenek vyhlásila v půlce března fotbalová Slavia. Tři dny před slavným derby klub z Edenu sdělil, že zablokoval desítku podezřelých lístků, které měly projít rukama spekulantů. Vůči tomuto postupu se však ostře vymezila Česká obchodní inspekce.
Derby se vyprodalo velmi rychle, což zvyšuje cenu lístků na černém trhu
Derby se vyprodalo velmi rychle, což zvyšuje cenu lístků na černém trhu | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Nepodporujte překupníky, vyzvala fanoušky v půlce března fotbalová Slavia. A od slov přešla k činům: Kdo si tedy od šmelináře pořídil vstupenku s vyšší cenou než tou pořizovací, proto teoreticky riskuje, že ho pořadatelé v neděli na stadion nepustí.

"Zablokovali jsme místa v řádu desítek, u kterých bylo prokázáno, že byla nabízena za vyšší než nákupní cenu," prohlásil Michal Býček, tiskový mluvčí Slavie. Podle jeho slov chtěl dát klub najevo, že se mu šmelina s lístky nelíbí a že se snaží s překupníky bojovat. 

S takovým postupem ovšem ostře nesouhlasí Česká obchodní inspekce, podle které je blokování vstupenek v rozporu se zákonem o ochraně spotřebitele.

"Pokud spotřebitel cokoli legálně nabude, může to prostřednictvím internetového bazaru také prodat. To se týká i vstupenek do Edenu. Samozřejmě pokud nejde o padělek, zůstává lístek platným, ať už se ho poslední majitel zbaví z důvodu, že na zápas nemůže, a prodá ho pod cenou, anebo jich má víc a zobchoduje je za vyšší cenu," vysvětluje Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí ČOI.

Inspekce nyní situaci pečlivě monitoruje z toho důvodu, že už se jí sešlo několik podnětů od lidí, kterým se razantní krok Slavie nezamlouvá. "Pokud bychom prokázali, že klub bude takové lístky blokovat, přestože jsou platné, tak bychom to řešili," upozorňuje Fröhlich.

Základní problém tkví ve způsobu, kterým Slavia vstupenky distribuovala. Místo prodeje omezeného množství na "občanku" nebo na permanentku uvolnila velké množství balíčků na domácí dvojzápas s Teplicemi a se Spartou, aniž by však přitom v prodeji nastavila jakékoli množstevní limity.

"Balíčky jsme zavedli z toho důvodu, abychom i na méně atraktivní utkání s Teplicemi nalákali více fanoušků - a do Edenu jich pak na ten duel nakonec dorazilo přes patnáct tisíc. Tím, že jsme balíčky neomezili, jsme chtěli dát možnost mimopražským fanouškům, aby se k lístkům pohodlně dostali," zní oficiální vysvětlení z Edenu.

Pokud by se blokace podezřelých lístků týkala pouze sedadel prodaných na jméno, ČOI by s tím problémy neměla. Jenže se vstupenkami z anonymního prodeje si jejich majitel může naložit, jak chce. "Je ovšem otázkou, zda Slavia tyto lístky skutečně zablokovala. Můžeme se domnívat, že se tímto prohlášením třeba jen snažila postrašit překupníky," říká Jiří Fröhlich z obchodní inspekce.

Ať tak či tak, snaha červenobílého klubu vést boj s černým trhem je do určité míry logickou reakcí na současnou situaci, kdy se vstupenky na nedělní derby na některých aukčních webech prodávaly i za dva tisíce korun, tedy několikrát dráž v porovnání s jejich pořizovací cenou.

"Boj s překupníky je vždy běh na dlouhou trať, nikdy se nepodaří nastavit systém tak, abychom zamezili černému trhu úplně. Tedy s výjimkou varianty, že by se prodávaly lístky výhradně na jméno. Chtěli jsme dát ale najevo, že se nám to nelíbí a že se s tím snažíme bojovat," konstatuje Michal Býček.

Nabídky si aukční servery hlídají. Některé

Nekonfliktní cestou k zamezení překupnictví je zaškrcení prodejních kanálů, jichž šmelináři využívají. Vstupenky s přemrštěnou cenou se objevují pouze na některých bazarových serverech, jiné weby je ze své nabídky mažou plošně.

"S překupníky lístků na sportovní utkání se čas od času setkáváme. Naší snahou je zajistit bezpečné a férové obchodování a prodej lístků za přemrštěné ceny rozhodně netolerujeme. Pokud při monitoringu na takovou nabídku narazíme, ihned ji zrušíme," tvrdí Dominik Jambora, manažer péče o zákazníky Aukro.cz.

Kšefty běží i na ulici

Pokud to nejde přes internet, osvědčeným způsobem zůstává prodej přímo na ulici. Před každým ligovým duelem Slavie pravidelně postává před Edenem pět, šest mužů, kteří nabízejí vstupenky. A nejde pouze o vyprodané mače, ale třeba i o zápasy, v nichž návštěva v Edenu nepřesáhne deset tisíc.

Kluby ePojištění.cz ligy sice spolupracují s Policií ČR, nicméně ani ta nemá na překupníky patřičné páky. V zákoníku totiž chybí trestněprávní kvalifikace zmíněného jednání.

"Tyto osoby se zmíněným jednáním mohou dopouštět přestupku na úseku podnikání dle zákona o přestupcích, případně trestného činu neoprávněného podnikání. Pro tuto kvalifikaci by muselo být naplněno hned několik podmínek," říká bývalý vyšetřovatel z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování, který problematiku profesně velmi dobře zná, ale přál si zůstat v anonymitě.

Jinými slovy: i přestupek se velmi špatně prokazuje. Překupníci obvykle pracují ve skupině, v momentě zadržení u sebe nemívají větší množství vstupenek ani peněz.

Policisté tak překupníky občas alespoň zadrží do začátku zápasu, čímž jim výrazně zkomplikují jejich aktivity. "V praxi se obvykle osoba zajistí a vyzve se k podání vysvětlení v dané věci, poté se propustí," dodává kriminalista.

 

Právě se děje

Další zprávy