Plzeň porazila ve šlágru kola Boleslav a posunula se na první místo

Šlágr o jednom rozhodujícím momentu: Ďurišova rána pokořila Boleslav
Ďuriš se jedenáctým gólem v sezoně osamostatnil v čele tabulky střelců.
Mladá Boleslav měla v sestavě i bývalého reprezentačního kanonýra Baroše, ten se však při rozcvičce zranil a šanci místo něj dostal Chramosta, který v minulé sezoně hostoval právě v Plzni.
Fanoušci Plzně svým transparentem podpořili zraněného kamaráda Davida Bakalu.
Plzeň byla v souboji dvou ofenzivních týmů aktivnější,...
Aktualizováno 21. 11. 2015 22:13
Slavia prodloužila výhrou na Slovácku úspěšnou venkovní sérii. Bohemians porazili Ostravu 3:1 a poskočili na třinácté místo. Zlín dokázal vyhrát v Příbrami 2:1, Olomouc remizovala s Duklou bez branek a Plzeň ve šlágru kola porazila doma Mladou Boleslav 1:0.

Praha - Fotbalisté Plzně ve šlágru 14. kola první ligy doma porazili 1:0 třetí tým tabulky Mladou Boleslav a posunuli se na první místo o tři body před Spartu. Ta však má nedělní zápas v Liberci k dobru. O výhře Plzně rozhodl v 56. minutě Michal Ďuriš, který se jedenáctým gólem v sezoně osamostatnil v čele tabulky střelců. Boleslav tak přišla o sérii devíti zápasů bez prohry, Plzeň naopak vyhrála podeváté z posledních deseti ligových utkání.

Zápas jsme sledovali v online reportáži zde.

Mladá Boleslav měla v sestavě i bývalého reprezentačního kanonýra Baroše, ten se však při rozcvičce zranil a šanci místo něj dostal Chramosta, který v minulé sezoně hostoval právě v Plzni. V sestavě Viktorie pak znovu dostal šanci Matějů místo zkušeného Rajtorala, nehrál ani reprezentační stoper Procházka.

Plzeň byla v souboji dvou ofenzivních týmů aktivnější, dostávala se do kombinací, ale chybělo jí efektivnější zakončení. Jedinou vážnější střelu tak za první půli vyslal Kolář, který po závaru vystřelil ze zákrytu dvou obránců, ale brankář Šeda stihl zasáhnout.

Zápas diváky musel bavit

Postupně se ale začala osmělovat i Mladá Boleslav, která sice měla méně akcí, ale o to nebezpečnější. nejprve po kombinaci s Bořilem neuspěl Čermák, ve 31. minutě měl ale gól na kopačce Chramosta, ke kterému propadl na zadní tyč míč po rohovém kopu. Hostující útočník i dobře vystřelil, ale radost mu zkazil vynikajícím zákrokem brankář Kozáčik.

Ve druhé půli Plzeň zpřesnila finální fázi a odměnou jí byla v 56. minutě vedoucí branka. A pro Viktorii v této sezoně typická. Kovařík zleva odcentroval na přední tyč, kde se prosadil hlavou Ďuriš a vstřelil svůj jedenáctý gól.

Mladá Boleslav mohla rychle srovnat, ale domácí znovu podržel brankář Kozáčik, který rychle vyběhl k volnému Ščukovi, který ho zblízka nepropálil. Hosté pak převzali iniciativu, ale otevírali pro Plzeň prostor na brejky. Ta je však však nevyužila, ale v obraně zahrála bez chyby a Boleslav si už nevypracovala vyloženou šanci na srovnání.

"Při pohledu na tabulku bylo jasné, že se hraje o šest bodů a že jsme si mohli výhrou hodně pomoc. Proto jsem rád, že jsme to zvládli, i když se to nerodilo lehce, a Mladé Boleslavi jsme trochu odskočili," řekl trenér Plzně Karel Krejčí. "Ztrácíme pět bodů, tak se nyní musíme snažit ve zbytku podzimu oba zápasy vyhrát a udržet se nahoře," doplnil hostující trenér Karel Jarolím.

Slavie vyhrála na Slovácku 2:0

Fotbalisté Slavie Praha zvítězili v Uherském Hradišti nad domácím Slováckem 2:0. Branky Slavie vstřelili v prvním poločase Miljan Vukadinovič a po změně stran Jaromír Zmrhal. Slavia potvrdila sílu na hřištích soupeřů, kde v posledních pěti zápasech neprohrála a připsala si už čtvrté vítězství. Slovácko naopak prodloužilo výsledkovou krizi, když z posledních čtyř utkání získalo pouze jeden bod.

Slovácko po předcházející sérii výsledkových nezdarů vsadilo na aktivní útočnou hru. Získalo územní převahu, ze střeleckých pokusů měl nejblíže ke skórování ve 12. minutě Došek, jenž hlavou přehodil brankáře Berkovce, míč se ale odrazil od břevna do pole.

Slavia vyhrála i bez gólu Škody

Slavia srovnala krok až po půlhodině. Ve 31. minutě po rohovém kopu hlavičku Vukadinoviče s námahou kryl Heča. O dvě minuty později Mikula našel přízemní přihrávku nabíhajícího Vukadinoviče, který z bezprostřední blízkosti přehodil domácího brankáře a poslal hosty do vedení. Při této akci se navíc po střetu s hráčem Slavie Heča zranil a musel jej vystřídat Daněk. Těsně před koncem poločasu Vukadinovič našel volného Deliho, který hlavičkou netrefil volný roh branky Slovácka.

Po změn stran už diktovala průběh zápasu Slavia. Nejdříve po trestném kopu Jablonského trefil hlavou Škoda břevno, v 58. minutě už však využil nedorozumění domácích stoperů Zmrhal, který získal snadno míč a vstřelil druhou branku.

Slovácko v závěrečných dvaceti minutách zvýšilo útočné úsilí. Nejblíže ke skórování měl dvakrát Došek, který ale ani jednou netrefil branku. Slavia se i dál úspěšně bránila převaze soupeře a v závěru ještě mohl zvýšit náskok Vukadinovič, jehož sólo ale Daněk chytil.

Bohemka zdolala Baník 3:1

Fotbalisté Bohemians 1905 porazili Ostravu 3:1. Skóre otevřel v 21. minutě Uruguayec Rafael Acosta, po pauze přidal dvě branky střídající Patrik Schick a v závěru už jen snížil Martin Dostál. "Klokani" si připsali druhou výhru v této ligové sezoně, potřetí za sebou bodovali a posunuli se na třinácté místo tabulky. Naopak Baník podvanácté ze čtrnácti kol prohrál a z poslední příčky ztrácí na patnáctou Jihlavu už osm bodů.

Bohemians začali aktivněji a hned z první větší šance udeřili. Hubínek ve 21. minutě kolmou přihrávkou ze středu pole dostal do šance Acostu, který sám před brankářem Pavlenkou nezaváhal a připsal si třetí gól v české lize.

Hosté mohli vzápětí odpovědět, ale Červenkovi chyběl krok k tomu, aby sám před Zlámalem zasáhl míč. Na druhé straně pálil v dobré pozici domácí Čížek jen do Pavlenky.

Hosté v druhé polovině úvodního dějství přidali a v 41. minutě měli dosud největší šanci. Míč propadl až na zadní tyč k Mondekovi, jehož střelu vyrazil brankář Zlámal nad sebe a míč následně z brankové čáry odvrátil Škerle.

Lvíče Schick navázal na střeleckou formu

Ostravský kouč Korytář poslal po přestávce na hřiště Kukece a čerstvý záložník hned nebezpečně napálil míč do prostoru malého vápna, odkud se jej patičkou snažil umístit za Zlámala Červenka, ale těsně minul. Na opačné straně střílel vedle Jirásek.

Slezané se tlačili za vyrovnáním, ale Červenka tečoval míč po rohu vedle a v 63. minutě zkazila Narhovi radost tyč. Místo toho opět skórovali Bohemians. Střídající Schick byl na trávník necelé čtyři minuty, než přebral míč, po úniku na pravé straně si jej navedl ke střele a z hranice velkého vápna trefil horní roh branky.

Bohemians se uklidnili a měli další šance, třetí trefu ale přidali až v v 79. minutě. Útočník reprezentační jednadvacítky Schick poprvé v kariéře vstřelil dvě branky v jednom ligovém utkání, když rybičkou usměrnil míč do sítě po přímém kopu. "Klokani" tak prvně v ligové sezoně skórovali třikrát v jednom duelu. Baník pak zaznamenal aspoň čestný gól. Narh sice znovu trefil jen tyč, ale vzápětí v 88. minutě propálil Zlámala Dostál a připsal si první ligovou branku v kariéře.

Fotbalisté Zlína ve vyhráli v Příbrami 2:1

Nováček venku zvítězil poprvé od červencového úvodního kola na půdě Bohemians 1905. První branku dal hostující Štěpán Koreš, ale ještě před pauzou odpověděl Jaroslav Tregler. O výhře Zlína rozhodl po změně stran střídající Chorvat Marko Jordan.

V úvodu aktivnější Zlín otevřel skóre v desáté minutě. Brankář Hruška sice výborně vyrazil střelu Železníka i Vukadinovičovu dorážku, ale Koreš už odražený míč napálil do odkryté sítě.

Za čtvrt hodiny na druhé straně Holý dobrým vyběhnutím zneškodnil průnik Štípka a pět minut před přestávkou zlínský gólman vytáhnul i Bednářovu hlavičku z rohu. Příbramští z tlaku vyrovnali ve 42. minutě. Pilíkův přímý kop propadl až do šestnáctky k Treglerovi a devatenáctiletý stoper hlavou vstřelil svůj premiérový ligový gól.

Hosté začali lépe i druhý poločas a v 58. minutě šli podruhé do vedení. Nákop z vlastní poloviny si výborně zpracoval Jordan, jenž po několika vteřinách na trávníku přesnou ranou překonal Hrušku. Také chorvatský útočník zaznamenal první zásah v nejvyšší soutěži.

Domácí na druhý gól odpovědět nedokázali a nedostali se prakticky do žádné šance. Náskok Zlína naopak mohl čtvrt hodiny před koncem navýšit Železník, jenže ve skluzu se mu nepovedlo dopravit míč do branky. V nastaveném čase pak Jordan ještě těsně minul branku. Příbram se Zlínem doma v lize prohrála po dvanácti letech.

Olomouc remizovala s Duklou 0:0 a po dvou zápasech konečně bodovala

Od poslední Ostravy dělí Sigmu na 14. příčce osm bodů a před patnáctou Jihlavou, které patří druhá sestupová pozice, jsou Hanáci díky lepšímu skóre.

"Nějaký tlak sestupu si nepřipouštím, do konce soutěže je ještě hodně kol. Opřít o výkon se můžeme, spolupráce s hráči funguje a věřím, že v momentě, kdy budeme efektivnější v koncovce, tak přijdou i body," prohlásil trenér Olomouce Václav Jílek.

Oba celky se od začátku pečlivě hlídaly, ale Sigma byla o něco aktivnější a ve 13. minutě Falta jen těsně minul tyč branky Dukly. O šest minut později se k míči po Vašíčkově centru dostal Petr a moc nechybělo, aby poslal Olomouc do vedení. "Čekali jsme ofenzivnější Duklu, ale ona byla kompaktní, organizovaná vzadu," uvedl Jílek.

Kozel: Remíza je spravedlivá

Hosté poprvé zahrozili po půlhodině hry. Krmenčík obešel dva protihráče, ale vystřelil pouze doprostřed branky. Vzápětí už domácí slavili úvodní gól po hlavičce Šindeláře, rozhodčí ho však pro ofsajd neuznal. "Šancí jsme měli dost, jenže chybělo nám lepší řešení, centry končily na prvním hráči, nebo chyběl důraz v pokutovém území. Remíza je proto z tohoto pohledu zasloužená," prohlásil domácí kouč.

Druhý poločas začal dobrou šancí Dukly, když po přímém kopu Marka Hanouska hlavičkoval Krmenčík na malém vápně zcela sám, ale příliš vysoko. Podobně dopadl na druhé straně Moulis, kterého na přední tyči našel přesným centrem Falta. "Chtěli jsme se odrazit od poctivého výkonu v obraně, ale pokud jsme chtěli více bodů, tak to chtělo odehrát zápas kvalitněji v útoku. Tam jsme poztráceli hodně míčů," poznamenal trenér Dukly Luboš Kozel.

Olomouc byla i nadále aktivnější, ale finální fáze se domácím nedařila. Pět minut před koncem to mohl potrestat Čajič, který ale po nepovedené střele Mareše netrefil branku. "První poločas byl vyrovnanější, ve druhém nás Sigma více zatlačila. V závěru jsme měli šanci, ze které mohl padnout gól, neměli jsme ale štěstí. Remíza je asi spravedlivá," řekl Kozel, jehož Dukla venku počtvrté za sebou remizovala.

14. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 1:0 (0:0)

Branka: 56. Ďuriš. Rozhodčí: Jílek - Mencl, Štěrba. ŽK: Ščuk. Diváci: 10.257.

Sestavy: Plzeň: Kozáčik - Matějů, Baránek, Hejda, Limberský - Hořava, Hrošovský - Kopic (67. Petržela), D. Kolář (89. Procházka), Kovařík - Ďuriš (77. Holenda). Trenér: K. Krejčí.

M. Boleslav: Šeda - Kysela, Kúdela, Polom, Bořil - Zahustel (74. Skácel), Ščuk, Čermák, Skalák - Chramosta (86. Fleišman), Magera. Trenér: K. Jarolím.

1. FC Slovácko - Slavia Praha 0:2 (0:1)

Branky: 33. M. Vukadinovič, 58. Zmrhal. Rozhodčí: Orel - Wilczek, Hock. ŽK: Šumulikoski, Civič (oba Slovácko). Diváci: 4548.

Sestavy: Slovácko: Heča (37. Daněk) - Chvátal, Hofmann (65. Koné), Břečka, Reinberk - Šumulikoski - Diviš, Valenta, Havlík, Civič - Došek. Trenér: Habanec.

Slavia: Berkovec - Frydrych, Bílek (75. Švec), Deli, T. Jablonský - Souček, Piták - Mikula, M. Vukadinovič (89. Voltr), Zmrhal (90. Holík) - Milan Škoda. Trenér: Uhrin ml.

Bohemians Praha 1905 - Baník Ostrava 3:1 (1:0)

Branky: 64. a 79. Schick. 21. Acosta - 88. M. Dostál. Rozhodčí: Ardeleánu - J. Paták, Vysloužil. ŽK: Narh, Mišák (oba Ostrava). Diváci: 4952.

Sestavy: Bohemians: Zlámal - Pauschek, Krch, Škerle, Šírl - Jindřišek - Acosta (90. Hašek), Jirásek, Hubínek, Mosquera (84. Bartek) - Čížek (60. Schick). Trenér: Pivarník.

Ostrava: Pavlenka - M. Dostál, Kaša, Machovec, Lučič (68. Holzer) - Ježdík - Narh, Mišák, Lásik (46. Kukec), Mondek (58. Szotkowski) - M. Červenka. Trenér: Korytář.

1. FK Příbram - Fastav Zlín 1:2 (1:1)

Branky: 42. Tregler - 10. Koreš, 58. Jordan. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Hrabovský. ŽK: Divíšek, Sus, Štípek - Janíček.

Sestavy: Příbram: Hruška - Sus, Dosoudil, Tregler, Divíšek (78. Brandner) - Štípek, Hnaníček (82. Hadaščok), Barák, Suchan, Pilík - Bednář. Trenér: Tobiáš.

Zlín: Holý - Pazdera, Jugas, Hájek, Matějov - V. Vukadinovič (80. Malý), Živulič, Janíček (46. Holík), Koreš (57. Jordan) - Železník, Poznar. Trenér: Páník.

Sigma Olomouc - Dukla Praha 0:0

Rozhodčí: Proske - Blažej, Nádvorník. ŽK: Hubník, Vepřek - Marek Hanousek, Čajič. Diváci: 3439.

Sestavy: Olomouc: M. Buchta - Hála, Hubník, Radakovič, Vepřek - Moulis (89. Plšek), Houska, Petr, Šindelář, Falta (84. Malec) - Vašíček (69. Halenár). Trenér: Jílek.

Dukla: F. Rada - Miloševič, Jeřábek, Gorkšs, Jurendič - Čajič (90. Daniel Tetour), Marek Hanousek, Považanec - Berger (72. Přikryl), Krmenčík (82. Beauguel), Jakub Mareš. Trenér: Kozel.