22. 3. 2009 22:01
Slavia - Zlín 1:0, Č.Budějovice - Plzeň 1:1
Marek Jarolím a Martin Vaniak mohou slavit. Obhajoba titulu se opět přiblížila
Marek Jarolím a Martin Vaniak mohou slavit. Obhajoba titulu se opět přiblížila | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Fotbalisté pražské Slavie míří i nadále za obhajobou ligového titulu. Vršovický celek zvítězil v nedělním utkání jedenadvacátého kola Gambrinus ligy nad Zlínem 1:0 a zvýšil tak svůj náskok v čele na rozdíl třinácti bodů.

Rozhodující branku si připsal stejně jako před týdnem mladý útočník Tomáš Pekhart. Moravané jsou tak po třinácté prohře v sezoně stále na poslední příčce.

Slavia měla od úvodního hvizdu utkání ve svých rukou a její obranu jen občas pozlobil rychlonohý Libor Žůrek. Jinak to ale byli Pražané, kteří si v prvním poločase vytvořili větší brankové příležitosti.

Pavel Fořt však mířil ve třiadvacáté minutě mimo a zlínskou branku později netrefil ani Petr Trapp.

Rozhodující okamžik proto přišel až v třiapadesáté minutě zápasu, kdy se povedeným průnikem prezentoval Jaroslav Černý a po jeho následné nezištné přihrávce rozvlnil síť Tomáš Pekhart.

Tentýž hráč mohl v dalším průběhu náskok domácích zvýšit, ovšem proti jeho nepříjemné střele zasáhl brankář Baránek, jenž zneškodnil i následnou dorážku Trappa.

Zlínský gólman držel šance svého týmu i v závěru nad vodou, když také vychytal pokus Brabce. Hosté ale už do závěrečného hvizdu vyrovnávací branku nevstřelili.

Boleslav na jaře poprvé vyhrála

Svou jarní mizérii prolomili fotbalisté Mladé Boleslavi. Ti poprvé po zimní přestávce vyhráli na hřišti Kladna 1:0 poté, co si rozhodující branku připsal po hodině hry Michal Papadopulos.

Svěřenci Pavla Hapala se tak vrátili zpět do boje o přední příčky, když se v tabulce posunuli se šestatřiceti body na třetí místo.

Zápas dvou středočeských týmů ovšem příliš atraktivity nepřinesl. Po nezáživné první půli se dostal do první výrazné šance až v sedmapadesáté minutě hry domácí Hajník, jehož hlavička skončila jen na břevně Millerovy branky.

Neuběhlo tak ani sedm minut a udeřilo na druhé straně. Centr ex-kladenského záložníka Václava Kaliny přetavil z bezprostřední blízkosti v rozhodující zásah Michal Papadopulos.

Kladenští byli blízko vyrovnání v závěru zápasu, jenže proti Šilhanovi zasáhl na poslední chvíli gólman Miller.

Dělbou bodů pak skončil druhý odpolední zápas mezi Českými Budějovicemi a Plzní. Západočeši tak i nadále pokračují v dosavadním tápání, když dosud na jaře získali jen dva body.

Přitom pro ně mohlo být ještě hůř. Domácí Dynamo totiž mělo výborný vstup do utkání a už po třinácti minutách potrestal zaváhání gólmana Daňka Tomáš Sedláček.

Plzeň se dočkala vyrovnání krátce po přestávce, kdy se parádní ranou prezentoval Jan Lecjaks. Kýženou první jarní výhru mohl hostům v závěru zajistit i jeho jmenovec Rezek, ovšem toho v nadějné pozici vychytal brankář Kučera.

Doma nevyhrálo ani Brno

Večerní zápas mezi Brnem a Olomoucí skončil vítězstvím hostující Sigmy, která vyhrála 2:1. Svěřenci Miroslava Beránka se těžko vyrovnávali s debaklem, kteří před týdnem utrpěli na Spartě. Tentokráte chtěli bodovat, jenže to se jim nepovedlo.

Domácí kouč nechal stabilní opory - Střeštíka a Heinze - jen na lavičce. Navíc kapitán a stoper Trousil je nadále kvůli zranění ze hry, což bylo na výkonu defenzivy (především ve vzduchu) znát.

Bylo to vidět třeba v 39. minutě, kdy Melinho zahrával standardní situaci a nejvýše vyskočil Martin Hudec.

Podobný obrázek se naskytl v 65. minutě, kdy střídající Michael Rabušic dokázal se štěstím překonat hostujícího Drobisze a bylo to 1:1. Šlo o první ligovou trefu tohoto devatenáctiletého útočníka.

Jenže Hanáci dokázali vybojovat tři body. Postaral se o to v 77. minutě znovu hlavou Tomáš Janotka, na něhož se ve vápně zapomnělo. Brno už nedokázalo reagovat, ani tvrdý pokus Heinze v nastavení neskončil v síti.

SK Dynamo České Budějovice - FC Viktoria Plzeň 1:1 (1:0)
13. Sedláček - 53. Lecjaks
Č.Budějovice: Kučera - Riegel, Horejš, Žižka, Leština - Mezlík (82. Svátek), Homoláč, Benát (90+1. Kučera), Šíma - Stráský (58. Hudson), Sedláček.
Plzeň: Daněk - Hájovský, Presl (36. Tatanašvili), Krebeček, Horváth, Halama, Lecjaks, Varadi (82. Rezek), Ševinský, Jiráček (74. Limberský), Kolář.