Sledovali jsme živě: Vítězné drama Slováků s Italy

Di Natale v souboji s Kuckou
Di Natale v souboji s Kuckou | Foto: Sport

Minuta po minutě

- On-line reportáž končí. Děkujeme za pozornost a těšíme se zase někdy nashledanou.

- Společně se Slovenskem jde dál i Paraguay, které k prvnímu místu ve skupině stačila i bezbranková remíza s Novým Zélandem. Itálie, jako poslední mistr světa tak končí už v základní skupině.

- Slováci to dokázali. Při své premiérové účasti na světovém šampionátu dokázali postoupit i do osmifinále. Sen (a zároveň první výhru na MS) si však splnili v zápase, kdy se s nimi už moc nepočítalo. Proti úřadujícímu mistru světa Itálii. Tým Vladimíra Weisse dokázal přestát infarktový závěr a uhájil výhru 3:2. Vítězná trefa pak bude připsána střídajícímu Kamilu Kopůnkovi.

SLO - ITA Konec zápasu. Slovensko vítězí 3:2 a postupuje do osmifinále!!!

PAR/NZL Paraguay - Nový Zéland 0:0, je konec.

SLO - ITA 90+5. Obrovská šance Italů. Teď si Slováci mohou zhluboka oddechnout. Stejně jako proti Novému Zélandu mohli ztratit vítězství v závěru. Dlouhý aut propadl až k Pepemu, který se opřel do voleje, trefil ale jen reklamní panely. Italská i slovenská lavička je na nohou. Jsou to ale jen Italové, kteří se chytají už dnes poněkolikáté za hlavu.

SLO - ITA Nastavují se čtyři minuty

SLO - ITA Itálie snižuje na 2:3.
To je tedy závěr. Italy dostává zpět do hry ve druhé minutě nastaveného času Quagliarella, který potrestal zaváhání brankáře Muchy. Slovenský gólman k překvapení všech pustil do sítě relativně zoufalý oblouček. Následující minuty ještě budou zajímavé.

PAR/NZL V Polokwane se přidávají tři minuty. Paraguay mohutně útočí.

SLO - ITA Slovensko zvyšuje na 3:1
Šťastná ruka kouče Vladimíra Weisse. Ten nejprve vyslal na hřiště Kamila Kopůnka a genialita jeho řešení se měla ukázat za necelých sedmdesát vteřin. Po zbrklé rozehrávce italské defenzivy se vystřídavší záložník dostal až před Marchettiho a chytrým lobem dostal míč do sítě. Zdá se být rozhodnuto.

SLO - ITA Italové se valí s dalším útokem.

SLO - ITA 85. min. Řada infarktových okamžiků. Italové už slavili vyrovnaní, když míč dostal po centry Quagliarely do sítě Iaquinta. Slováky zachránil ale čárový rozhodčí, který odpískal ofaajd.

SLO - ITA 85. min. A co se dalo čekat, je tu. Italové zahájili obléhání slovenského pokutového území, Slováci se brání.

PAR/NZL Tak drama vrcholí. Poté, co snížili Italové na 1:2 se Slováky, se probudil i Nový Zéland. Jeho první šance v zápase končí hlavičkou vedle paraguajské brány. Do konce zápasu chybí 8 minut, když dá Nový Zéland gól, Slováci nepostoupí ani když vyhrají.

SLO - ITA Itálie snižuje na 1:2.
Ještě není konec a poslední minuty budou asi pořádně krušné. Italové teď rozebrali slovenskou obranu do posledního šroubku a po rychlé kombinaci se najednou před Muchou zjevila hned trojice hráčů. Slovenský brankář sice ještě stačil zneškodnit Quagliarella, ale míč se odrazil jen k dobíhajícímu Di Natalemu, který už neměl problém ho dostat do prázdné brány.

PAR/NZL Blízko gólu byli dvakrát Paraguajci. Vera a Benitez stáli sami před brankářem soupeře, ani jeden ale pojistku pro Slováky nezařídil. Nový Zéland střídá: Killen jde ven, do hřiště naopak Brockie.

SLO - ITA Pokud Slováci své vedení udrží, může je z postupových míst odsunout už jen Nový Zéland. Ale to pouze za předpokladu, že porazí Paraguay

SLO - ITA Slovensko dává gól a vede 2:0
Brány osmifinále se Slovensku otevírají. Zbývá něco přes patnáct minut a Weissův tým jde do dvoubrankového vedení. Italskou obranu pokořil podruhé v zápase Robert Vittek, jehož našel přihrávkou z pravé strany Marek Hamšík. Jediný střelec Slováků na turnaji si naběhl na jeho pas, předskočil bránícího protihráče a z bezprostřední blízkosti překonal Marchettiho podruhé.

SLO - ITA Italům se čas krátí a Slováci aktivní hrou odmítají rodící se tlak.

PAR/NZL Do konce zápasu v Polokwane chybí 20 minut. Trenéři se pokouší něco s bezbrankovým výsledkem udělat. Paraguay poslala do hry Benizete a Lucase (odešli Cardozo a Valdez), Nový Zéland nasazuje žolíka jménem Wood (za Fallona).

SLO - ITA 70. min. Slováci se ale neomezují jen na bránění hubeného vedení a podnikají rychlé protiútoky. Teď to byl Hamšík, který zkušeně vyhodnotil akci 3 na 3 a oslovil Stocha. Střela mladého záložníka jen prosvičtěla kolem tyče.

SLO - ITA 67. min. Tak teď Italové sahali po vyrovnání. Na rohový kop Italů Mucha nedosáhl a míč propadl až k úplně volnému Quagliarellovi. Ten se bez výrazného zaváhání opřel do míče, který musel z brankové čáry vykopávat perfektně postavený Škrtěl. Kouč Lippi se chytá za hlavu, teď byli jeho svěřenci opravdu blízko vyrovnání.

SLO - ITA 66. min. Kucka našel pěknou přihrávkou za obranu rozběhnutého Stocha. Čerstvou akvizici Fenerbahce ale odstavil od míče včas Maggio a Stoch následně ještě fauloval.

PAR/NZL První roh v zápase Paraguay - Nový Zéland a hned z toho byla šance. V 62. minutě Riberos hlavičkoval k brankové čáře, ale Paston vyrazil před sebe. Paraguay mohla jít do vedení.

SLO - ITA 63. min. Nepřesnost v rozehrávce chtěl ztrestat technickou střelou Di Natale. Muchu ovšem nezaskočil

SLO - ITA 61. minuta. Nervozita Italů se stupňuje. Většina přihrávek míří na Pirla, od nějž se očekává, že dá hře myšlenku.

PAR/NZL Odehráno 15. minut druhé půle zápasu, v němž nikdo zatím gól nedal. Ale abychom zejména Paraguajcům nekřivdili: teď už se sem tam dostanou do blízkosti brankáře Nového Zélandu Pastona. Získávají územní převahu, ještě tak začít doopravdy útočit.

SLO - ITA 60. min. Zbývá třicet minut do konce řádné hrací doby a Slováci stále vedou nad Itálií 1:0. Za těchto okolností si Weissův výběr zajistí účast v osmifinále.

SLO - ITA 56. min. Další italská šance. Nedorozumění ve slovenské obraně využil Di Natale, jenž si naběhl do velkého vápna, svou střelu však mezi tři tyče nenasměroval. Úřadující mistr světa se dostává do tempa a jistě by mu měl pomoci i příchod Andrey Pirla. Záložník AC Milán nahradí Montoliva.

PAR/NZL Z druhého polčasu zápasu Paraguay - Nový Zéland uběhlo pět minut. Nic nového pod polokwanským sluncem: stále bez branek, ale Jihoameričané měli náznak šance. Z přímého kopu přišel centr do vápna a odražený míč střílel Vera směrem na branku Nového Zélandu. Ale jenom směrem: nic víc.

SLO - ITA 50. min. Italové vystrčili drápky hned v úvodu druhé půle. Na centr Maggia si naskočil Iaquinta a slovenským fanouškům muselo zatrnout. Hlavička italského útočníka ale nebyla razantní a mířila nakonec i mimo

SLO - ITA Italský trenér Marcello Lippi má jasno. Jeho tým musí nutně vyrovnat, aby uchoval naději na postup. Svědčí o tom i dvojí střídání. Maggio nahrazuje Criscita a přišel i další útočník Quagliarella, který vystřídal Gattusa.

- Druhé poločasy jsou zahájeny

- Slovensko zabralo na poslední chvíli. Po dvou nepřesvědčivých výkonech tentokrát přehrává ve třetím zápase ve skupině F Itálii a zaslouženě vede 1:0. O jedinou trefu se postaral Robert Vittek, který využil perfektní práce (a chybné rozehrávky de Rossiho) aktivního Juraje Kucky. Vzhledem k tomu, že v utkání Paraguay - Nový Zéland zatím branka nepadla, patří Slovákům za této konstalace druhé postupové místo.

SLO - ITA Konec první půle

SLO - ITA 45+3. Nic z ní sice nebylo, ale po další chvilce obléhání se snesl míč až na kopačky Juraje Kucky. Sparťanský záložník se opřel do míče bez přípravy a jeho rána rozvlnila boční síť.

PAR/NZL Skončil první poločas zápasu Paraguay - Nový Zéland. Stav je 0:0, za 45 minut šla na branku jediná střela, paraguajská.

45+1 Po faulu Chielliniho se naskytá Slovákům další možnost přímého kopu.

SLO - ITA 45. min. Štrba se ale znovu hlásí do hry. Kopůnek si proto jde zase sednout na střídačku.

PAR/NZL Pět minut do konce poločasu v Polokwane. Přibývají žluté karty, ale nikoliv šance. Stále 0:0, což více vyhovuje Paraguajcům.

SLO - ITA 42. min. Ostrý střet Gattusa a Štrby. Slovenský fotbalista vyvázl z incidentu s krvavým šrámem a je teď proto na hřišti ošetřován. Zdá se ale, že ho Vladimír Weiss přeci jen vystřídá. Dres si obléká Kamil kopůnek.

SLO- ITA 40. min. Největší italskou šanci obstaral proto paradoxně slovenský obránce Martin Škrtěl. Bek Liverpoolu se snažil odvrátit centr z pravé strany, ale míč po jeho hlavičce letěl jen těsně nad břevno Muchovy tyče.

SLO - ITA 38. min. Po delší době vyrušil Muchu z klidu Montolivo. Jeho pokus ale postrádal razanci i přesnost.

SLO - ITA Italové nestíhají a Gianluigi Buffon na lavičce se nestačí divit. Teď se ale jeho náhradník Marchetti blýskl skvělým zákrokem, proti střele Štrby. Lippiho výběr působí stále velmi nepřesvědčivě.

PAR/NZL V Polokwane stále gól nepadl, ani nebylo z čeho. Paraguay a Nový Zéland se drží v prostoru mezi velkými vápny a před jednoho či druhého brankáře se oba týmy dostávají výjimečně. Běží už 30. minuta zápasu a narozdíl od diváků utkání Slovensko - Itálie se tady trochu nudíme. Držení míče až dosud: Paraguay 56 - Nový Zéland 44 % z odehraného času.

SLO - ITA 31. min. Cannavaro zastavil aktivního Kucku jen za cenu žluté karty.

SLO - ITA 29. min. Italové jsou dosavadním vývojem zápasu zaskočeni. Nicméně pozor, tým z Apeninského poloostrova zatím na turnaji ani jednou nevedl. Jak proti Paraguaji, tak i proti Novému Zélandu prohrával, ale vždy dokázal vyrovnat.

SLO - ITA Slovensko dává gól.
Pětadvacátá minuta utkání a Slováci se přiblížili kýženému postupu. Favorizované Itálii dali jako první gól a prsty v ní měl Juraj Kucka. Ten parádní přihrávkou našel Roberta Vitteka, který pohotovou ranou z hranice pokutového území překonal Marchettiho. Vittek svým druhým gólem na turnaji posílá Weissův celek do senzačního vedení.

PAR/NZL Paraguay a Nový Zéland hrají zatím velmi opatrnou partii. Během prvních 15 minut se žádný z týmů nedostal do jakékoliv šance. Způsob hry více vyhovuje Novozélanďanům. První pořádnou střelu na branku vyslal paraguajský kapitán Caniza v 17. minutě, ale trefil pouze stožár, na kterém jezdí kamera snímající záběry za novozélandskou brankou.

SLO - ITA 15.min. Weissův tým je odvážnější, než proti Paraguaji. Tentokrát utekl po levém křídle Hamšík a hledal svým centrem Vitteka. Brankář Marchetti, který nahradil mezi tyčemi zraněného Buffona ale před obrovitým útočníkem včas zasáhl.

SLO - ITA 13. min. Také Slováci měli možnost zahrávat přímý kop. Italové ale centr odvrátili a střela Zabavníka šla vysoko nad.

SLO - ITA 10.min. Italové dostali míč do sítě, jejich radost je však zbytečná. Iaquinta sice dostal míč po standardní situaci do sítě, rozhodčí ale již dlouho předtím avizovali faul italského forvarda.

SLO - ITA 6. min. A Slováci si přichystali odpověď. Po přiťuknutí Roberta Vitteka se v nadějné pozici objevil úplně sám Marek Hamšík. Jeho střela z první ale nemířila mezi tři tyče. Registrujeme ale první vyloženou příležitost slovenské reprezentace.

SLO - ITA 4. min. Italové zahrozili jako první. Po rychle zahraném přímém kopu našel Di Natale Iaquintu a ten z voleje pálil mimo.

- Zápasy byly zahájeny.

SLO - ITA V sestavě Vladimíra Weisse nechybí jediný zástupce české Gambrinus ligy - Juraj Kucka. Marcelo Lippi se naopak bude muset stále obejít bez zraněného Pirla.

PAR - NZL Úvodní sestavy v utkání Paraguay - Nový Zéland:
Nový Zéland: Paston - Reid, Nelsen (C), Smith - Elliott, Vicelich - Bertos, Lochhead - Killen, Smeltz - Fallon.
Paraguay: Villar - Caniza (C), J.Cáceres, Da Silva, Morel - V. Cáceres - Riveros, Vera - Santa Cruz, H.Valdez - Cardozo.

.

SLO - ITA Úvodní sestavy v utkání Slovensko - Itálie:
Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrťel, Zabavník, Štrba - Stoch, Kucka, Ďurica, Hamšík, Vittek, Jendríšek.
Itálie: Marchetti - Criscito, Chiellini, Cannavaro, De Rossi, Pepe, Gattuso, Iaquinta, Di Natale, Zambrotta, Montolivo.

PAR/NZL Hlavním rozhodčím zápasu, který se bude hrát v Polokwane, bude Japonec Juiči Nišimura.

PAR/NZL Paraguajci budou chtít potvrdit suverénní jízdu jihoamerických týmů. Z 12 zápasu totiž nevyhrály jen dvakrát, když si připsaly remízy. Jihomeričané by v případě neprohry postoupili do osmifinále po 8 letech, pokud by vyhráli, zajistili by si první místo a tím by se nejspíš vyhnuli Nizozemsku. "Jsme velmi blízko, ale i do posledního zápasu musíme jít se stejným zaujetím jako v předchozích dvou," řekl obránce Paulo Da Silva. Proti však bude stát houževnatý soupeř, který proti všem předpokladům ještě neprohrál. Pokud by Nový Zéland zopakoval výkon ze zápasu s Itálií, mohl by pomýšlet na nečekaný postup. "Z nemožného se stalo možné," prohlásil útočník Shane Smeltz. "Možná budeme muset dřít ještě víc než proti Itálii. Ale máme v sobě dost odhodlání na to, abychom to dokázali zase. Štěstí si přikloníte na svoji stranu, jen když proti němu tvrdě jdete," doplnil jej Chris Killen.

SVK/ITA Hlavním rozhodčím zápasu, který se hraje na stadionu Ellis Park v Johannesburgu, bude Angličan Howard Webb.

SVK/ITA Slováci přes zpackaný zápas s Paraguají stále doufají, že se zvednou a obhájce titulu porazí. "Každý z nás by do toho měl jít tak, jako by to byl poslední zápas. A pevně věřím, že když budeme hrát na maximum, nakonec to poslední zápas být nemusí. Naděje tady pořád je, zatím to z naší strany moc dobré nebylo, ale ještě máme jednu šanci, abychom všechno otočili," řekl před zápasem slovenský útočník Róbert Vittek. Slováci jsou v úplně stejné situaci jako Češi před čtyřmi lety. Ti tehdy také museli v závěrečném zápase Italy porazit, prohráli však 0:2. To si uvědomují i Italové, kteří se potřebují hnát za výhrou. "Právě teď pro nás šampionát opravdu začíná," připomněl trenér Marcello Lippi, že jeho tým už nesmí znovu klopýtnout. "Když ani zápas se Slovenskem nezvládneme, zasloužíme si jet domů. Nečekám, že by se to opravdu stalo, ale musíme ze sebe vydat mnohem víc než v prvních dvou zápasech," řekl útočník Alberto Gilardino. Italové už by měli mít k dispozici špílmachra Andreu Pirla, který kvůli poraněnému lýtku o úvodní duely na MS přišel. Počítá se však s tím, že do zápasu zasáhne až v jeho průběhu.

Jedinou šancí Slováků na postup do osmifinále je výhra nad obhájci titulu z Itálie. Zároveň musejí doufat, že Nový Zéland nevyhraje nad Paraguají. Pokud ano, budou muset Slováci zvítězit o tři a více branek. Italy posune dál jakákoli výhra, prohra znamená konec na turnaji. Pokud Italové remizují, bude záležet na druhém zápase. Výhra Nového Zélandu je vyřazuje, jeho prohra naopak posouvá dál. Pokud však i All Whites remizují, bude o druhém postupujícím rozhodovat vyšší počet nastřílených branek. Pokud však dojde ke dvěma stejným remízám, bude muset o postupujícím rozhodnout los. Pro Novozélanďany platí stejný postupový klíč jako pro Italy. Nejlépe jsou na tom Paraguajci, kterým stačí k postupu i bod. Pokud prohrají, musejí doufat, že Italové nevyhrají, nebo že nevyhrají Slováci o tři a více branek.

Dobrý den, vítám vás u online reportáže z posledních zápasů základní skupiny F na fotbalovém šampionátu v Jižní Africe. Zápasy Slovensko - Itálie a Paraguay - Nový Zéland začnou shodně v 16 hodin.