28. 6. 2010 17:55
Slovensko - Nizozemsko 1:2 (0:1)
Arjen Robben střílí gól do sítě Slovenska
Arjen Robben střílí gól do sítě Slovenska | Foto: Reuters

Durban - Slováci končí na světovém mistrovství po porážce 1:2 s Nizozemci, kteří ve čtvrtfinále narazí na vítěze zápasu Brazílie - Chile.

Slováci mohou být spokojení: drželi se v osmifinále statečně a měli možnost dokonce několikrát skórovat. Povedlo se jim to ale až v nastavení z penalty. O osudu zápasu rozhodl nejlepší hráč na hřišti Arjen Robben a v závěru osudová chyba výborného beka Škrtela, který se místo hře věnoval hádce s rozhodčím.

Čtěte více:

Slováci začali zápas svižně, dokonce byl Jendřišek první, kdo se dostal k nebezpečné střele. Hned v druhé minutě letěla nad Stekelenburgovu branku jen o centimetry.

Jenže zápas se Slováky byl první, kdy v oranžovém dresu na šampionátu nastoupil už od začátku Arjen Robben. A to je pro soupeře problém. Slováci nebyli výjimkou.

V 18. minutě Robben převzal na vlastní půlce míč a přestože v Nizozemsku nejezdí žádné TGV nebo šinkanzen, projel jako rychlovlak až před velké vápno soupeře.

Kolem Robbena se najednou shlukli tři diváci - všichni v dresech slovenské reprezentace. Mezi nimi Robben vypustil ránu k tyči, na kterou brankář Mucha nedosáhl.

Nizozemci se po gólu uklidnili, v jejich hře ubylo nepřesností. Ale stále neměli takovou převahu, jakou možná nezaujatí diváci od favorita očekávali. Ani Slováci nijak vážně nizozemskou branku neohrozili, takže první půle se dohrála už beze změny skóre.

Čtěte o zápase Anglie - Německo

Druhá polovina zápasu začala dvěma úžasnými zákroky Jána Muchy. A oba musel předvést kvůli Arjenu Robbenovi. Nejprve vytěsnil jeho střelu z dvaceti metrů a vzápětí musel obličejem vyrážet dorážku Mathijsena, kterému do šance přesně nahrál Robben.

V 62. minutě pálil z dálky Kucka, ale Stekelenburg vytlačil jeho střelu mimo branku. Slováci se snažili vyvíjet mírný tlak, ale ten dlouho stačil jen k pokutovému území soupeře. Dál bylo pro hráče v bílém zavřeno.

Vittek sám před Stekelenburgem

Málem každý protiútok oranžových byl naopak nebezpečný. Dvě minuty po Kuckově ráně se řítil na slovenskou branku Robben v doprovodu tří spoluhráčů. Naštěstí pro Slováky nahrál na Sneijdera a ten v zápase nebyl zdaleka takovým ostrostřelcem jako hráč Bayernu. Sneijder trefil bílou hradbu před sebou.

Největší šanci Slováků měl v 66. minutě Vittek, který dostal ideální nahrávku mezi stopery a sám před Stekelenburgem trefil jen brankářovy ruce. Stalo se chviličku poté, co Stoch provětral z levého křídla nizozemské pokutové území způsobem jen o něco méně nebezpečným.

Vittek měl pak ještě jednu možnost rozšířit svou třígólovou sbírku z Afriky, ale proti Nizozemcům se mu nevedlo tak jako proti Itálii. Nebyl jediný ze slovenských hráčů, kteřá ubrali z italského nadstandartu. Například Marek Hamšík byl v druhé půli málo viditelný a hodně chyboval.

Dorážka do prázdné brány

Sedm minut před koncem bylo rozhodnuto. Škrtel se na polovině hřiště dohadoval s rozhodčím Undianem, zda fauloval či nikoliv. Nizozemci bleskově rozehráli, Kuyt byl u míče v pokutovém území dřív než brankář Mucha a nahrál Sneijderovi. Pro něj už nebylo těžké trefit prázdnou branku.

Škrtel pak za protesty dostal žlutou.

Výsledek korigoval pár vteřin před koncem z penalty Robert Vittek, který tím vstřelil svůj čtvrtý gól na šampionátu.

Nizozemsko - Slovensko 2:1 (1:0)

Branky: 18. Robben, 83. Sneider. - 90. Vittek (pen.)
Rozhodčí: Undiano - Jimenez, Martinez (všichni Šp.). Diváci: 61 900

Nizozemsko: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst - Van Bommel, De Jong - Robben (70. Elia), Sneijder (90. Afellay), Kuijt - Van Persie (79. Huntelaar). Trenér: Van Marwijk.
Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Zabavník (87. Jakubko) - Kucka, Hamšík (87. Sapara) - Weiss ml., Jendrišek (70. Kopunek), Stoch - Vittek. Trenér: Weiss st.