Slováci srazili Čechy na kolena. MS je v nedohlednu

Václav Rojík
1. 4. 2009 22:34
Česko - Slovensko 1:2

Praha - Slováci zlomili český komplex a dostali českou fotbalovou reprezentaci do pořádné bryndy. Po středeční porážce na Letné 1:2 rapidně poklesly naděje České republiky na postup na MS 2010.

Naši východní sousedé rozhodli zápas v závěrečné desetiminutovce, kdy domácí tým po nekoncentrovanosti obrany zlomil Erik Jendrišek.

Tým trenéra Rady zůstává na osmi bodech a potápí se v tabulce směrem ke dnu - je čtvrtý před Slovinskem a San Marinem. Paradoxně se tak stalo po jednom z lepších výkonů Radova výběru v celé kvalifikaci.

Kritizovaný celek měl většinu zápasu územní převahu, ale pozorná slovenská obrana si pečlivě hlídala české útočníky Necida s Barošem a nakonec slavila úspěch.

Utkání jsme sledovali živě zde

Domácí tým zradily dvě chyby v obraně a více se očekávalo i od hry křídelních záložníků, z nichž zklamal zejména Jaroslav Plašil.

Hráči si však vzali kritiku po bezkrevném výkonu ve Slovinsku přeci jen k srdci a od úvodní minuty se snažili o aktivitu. Ofenzivní snažení vypadalo v jejich podání o poznání dynamičtěji.

Tahounem byl v první půli zejména levý obránce Marek Jankulovski, jenž jezdil podél čáry a posílal do šestnáctky jeden centr za druhým.

Jedním z nich vystrašil slovenskou obranu hned v úvodu, když gólman Mucha měl co dělat, aby před ostrým centrem odstavil dotírajícího Baroše.

Čtěte dále: Rada o rezignaci neuvažuje: Rozhodly chyby, říká

První střelu na bránu však vyslali hosté hnání hodně hlučnými slovenskými fanoušky. S Hološkovou střelou zleva si však Čech poradil.

Slováci tak naznačili, s jakou taktikou chtějí na Letné uspět: vyčkávat na chybu soupeře a bleskově vyrážet do brejků a přečíslení.

Podobnou akci předvedli hosté po dvaceti minutách hry po zaváhání české obrany, kdy po přiťuknutí od Hamšíka uháněl do rozhozené obrany znovu Hološko, Jehož zastavil až křižující Rozehnal odkopem na roh.

Na Davidu Rozehnalovi byla patrná nerozehranost a nejistota. Po jeho zmatcích ve 23. minutě přiťukl v šestnáctce na Šestáka, jenž se se zakončením neukvapil a po otočce překonal brankáře Čecha střelou do protipohybu.

Čtěte více: Kvalifikace na MS: Španělsko znovu neprohrálo

Na stadionu propukla slovenská euforie, která však trvala jen sedm minut. Svěřenci trenéra Rady se ihned po úvodním gólu hnali za vyrovnáním, které přinesl nakonec vlastní gól stopera Martina Škrtela.

Po Plašilově rohovém kopu prodloužil na malé vápno Jankulovski, kde si obránce Liverpoolu nešťastně srazil míč do vlastní sítě.

Před koncem první půle domácí na chvíli zatlašili soupeře na jeho polovině, z obléhání šestnáctky finální přihrávka nevzešla.

Po přestávce zmáčkli Češi Slováky na jejich polovině, šance však dlouho nepřicházely.

V nadějné pozici se sice ocitl Baroš, ale střela mu vůbec nesedla. Velmi blízko k vedoucímu gólu měl ve druhé půli velmi aktivní David Jarolím, jenž po Plašilově rohu napálil míč zpoza šestnáctky do vnitřní strany vzdálenější tyče.

Míč se však odrazil zpět do hřiště.

Krátce na to po Jarolímově nebezpečně pálil Necid, rána ale byla zblokována.

Následně musel kouč střídat zraněného Kováče Pospěchem a nově složená defenziva musela hned hasit rychlý únik Hološka. Tímto momentem Slováci opět ožili a vymanili se z pasivity.

Když pomalu nadcházel čas k závěrečnému českému náporu, udeřil devět minut před koncem z ničeho nic Erik Jendrišek. Česká obrana zaspala standardní situaci z poloviny hřiště a slovenský záložník přes stínujícího Rozehnala nadvakrát překonal Čecha.

Zasadil tím domácímu celku smrtelnou ránu. Závěrečný tlak Radova týmu už přišel vniveč, nepomohli ani čerství útočníci Lafata s Feninem a Letnou se nesly slovenské oslavy.

Výsledek:
Česká republika - Slovensko 1:2 (1:1)
Branky: 30. vlastní Škrtel - 22. Šesták, 83. Jendrišek. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Ibaňez, Jimenez (všichni Šp.). ŽK: Škrtel, Štrba, Šesták (všichni SR). Diváci: 14.956.¨
ČR: Čech - Grygera, Kováč (71. Pospěch), Rozehnal, Jankulovski - Sionko (84. Lafata), Polák, Jarolím, Plašil - Baroš, Necid (78. Fenin). Trenér: Rada.
Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Zabavník - Karhan, Štrba - Šesták (74. Štoch), Hamšík (87. Sapara), Jendrišek (90. Vittek) - Hološko. Trenér: Weiss.

Ostatní výsledky:

Kielce: Polsko - San Marino 10:0 (4:0)
18., 60., 71. a 81. Smolarek, 1. a 27. Boguski, 43. R. Lewandowski, 51. Jeleň, 62. M. Lewandowski, 88. Saganowski. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.).
Polsko: Fabiański - Wasilewski, Dudka, Bosacki, Krzynówek - Jeleň (71. Blaszczykowski), M. Lewandowski, Guerreiro, Smolarek - Boguski (80. Saganowski) - R. Lewandowski (66. Sosin).
San Marino: Valentini - Simoncini, Della Valle, Bacciocchi, Andreini, Albani - Bonini (53. Selva), Bugli, Michele Marani, Rinaldi - Vitaioli (64. Berretti).

Belfast: Severní Irsko - Slovinsko 1:0 (0:0)